Казка про баска Ганиса й іспанську королеву

16-07-2016, 14:20 | Баскські казки

Трапилося це у Басконии років отак сто назад. Ішли по гірській дорозі до перевалу, що відокремлює країну Францію від країни Іспанії, двоє. Баск по імені Ганис, якого знала вся округа, і прекрасна дівчина. Та була ця дівчина сама Іспанська королева. Швидко йшли Ганис і Іспанська королева, але ось королева зупинилася й запитала:

- Ганис, баск Ганис, як я зможу віддячити тебе за службу? Прагнеш золота, Ганис? Ідемо із мною у Мадрид, і ти станеш там генералом або

Камергером...

- Камергером, королева? - посміхнувся Ганис. - Ні, я не можу бути камергером, тому що за дверима вашого двору не побачу вершин Піренеїв. Та й генералом, королева,

Я не зможу бути. Бій барабана не для моїх вух. Я звик до пісні вітру, гір і дерев. Мені подобається ця музика, і тільки ця музика - мій похідний марш. Вовняний берет баска, королева, дорожче мені почестей і влади.

- Ганис, баск Ганис, ось і ріка, - сказала знову королева. - Високо коштує у ній вода. Та я бачу солдатів, Ганис. Вони прагнуть перешкодити нам. Але якщо ти врятуєш мене, якщо перенесеш через ці бурхливі води, те, коли я буду у Мадриді, я подарую тобі палац і роки відпочинку й багатства за ці хвилини утоми.

- Не бійтеся, королева, - відповів Ганис, - не бійтеся ні холоду, ні бурхливого потоку. Ви побачите свій Мадрид! Але нічого не говорите мені про палац, який чекає мене у Мадриді, мовчите й про роки спокою й багатства. Що Ганис буде робити у вашому місті, де люди днем і вночі живуть у кам'яних клітках, один над іншим, один поруч із іншим, начебто їх заживо поховали? Баск народився у горах і у горах повинен умерти. Постіль для баска - стрімчак, поросший мохами. Тут він бачить сни, і сни його пахнуть кмином і тимьяном, вони кружляються над його головою, як птаха над Піренеями.

Замовчала королева й закрила очі. Розступилися скелі, і потік остановилсвои хвилі, тому що Піренеям сподобалися слова Ганиса. Та солдати не змогли вистрілити з рушниць.

А коли королева відкрила очі, вона була вже на іншому березі, генерали й камергери зустрічали її, щоб відвезти у Мадрид.

А Ганис, нікому не відомий бідний баск у вовняному береті, з макилой за поясом, залишився у Піренеях. Південний вітер - Айке Егоа приніс до баскських селищ дзенькіт дзвонів. Це королева Іспанії у'їхала у місто Мадрид. Але Ганис залишився у своїй країні, серед своїх друзів, своїх гір, і Айке Егоа розповідав йому казки такі ж старі, як сама Баскония.

Зараз ви читаєте казку Казка про баска Ганиса й іспанську королеву