Казка про те, як хлопчисько обдурив старого чорта

7-10-2016, 17:32 | Баскські казки

Є у Іспанії казка, яку розповідають усюди, але баски говорять, що саме у їхніх горах це трапилося...

Давно, коли, сказати точно не можна (недарма про це складена казка), заснував старий чорт у Саламанкской печері, що у Піренейських горах, школу. Учив він у ній дітей безкоштовно, тільки раз у рік ухвалював від батьків подарунки. Учнів у нього було багато, і вчив їхній чорт добре, особливо заклинанням. Тільки було у нього одна умова: щороку один учень у останній день занять не виходив з печери, залишався у лабетах "учителя" назавжди.

Ось і виходило, що, якщо повезе, вийдеш ти із Саламанкской печери живий даучений, а якщо ні, те й світла білого ніколи не побачиш. У останній день занять квапилися учні до виходу щосили, але вихід з печери був вузький, а перед ним стояв чорт і кожному пропонував: "Залишися!" - "Нехай залишається наступний!" - відповідав йому учень і стрімголов вибігав з печери.

Перший виходив, другий непошкодженим залишався, але останньому обдурити старого чорта не вдавалося. Та було так рік у рік, багато років. Найшовся, однак, один хлопчисько, який старого чорта обдурив.

- Я піду останнім, якщо ви дочекаєтеся полудня й тільки тоді почнете виходити з печери, - сказав він своїм друзям.

Друзі обрадувалися. Почекали полудня й почали із Саламанкской печери потихеньку виходити.

- Залишися! - говорив чорт кожному.

- Нехай залишається наступний! - з легким серцем відповідали йому хлопчиська. Дійшла черга до нашого хороброго. Сонце у цю хвилину встало прямо перед виходом з печери, і тінь хлопчиська лежала на підлозі так, що видалося, є за ним ще хтось. Цим-Те хоробрий і скористався.

- Залишися! - наказав старий чорт.

- Нехай залишається наступний! - крикнув хлопчисько й що було духу вилетів з печери геть. Але тінь, яка за ним ішла, так і залишилася у лабетах у старого чорта. Недарма він її за людину прийняв!

Урятувався хлопчисько, але на усе життя залишився без тіні. Так і жив: з якої б сторони сонце не заходило, не було у нього тіні. Зостарився він, але тінь свою так і не знайшов. А у іншому усе у нього, як у людей, було. Та якщо те, що говорять, щоправда, те жила потім ця людина у місті Бургосе. А старий чорт так розладнався, що його перехитрили, - школу свою закрив і із Саламанкской печери назавжди забрався.

Зараз ви читаєте казку Казка про те, як хлопчисько обдурив старого чорта