Хоробрий Азмун

Сміливому ніяке лихо не перешкода. Сміливий крізь вогонь і воду пройде – тільки міцніше стане. Про сміливий так хоробрий довго люди пам'ятають. Батько синові про сміливий так хоробрий казки каже.

Давно це було. Тоді нівхи ще дерев'яним крючкомрибу ловили. Тоді Амурський лиман Малим морем кликали – Ля ери. Тоді на самому березі Амуру одне село стояло. Жили у ній нівхи – не добре й не зле.

Далі
Проглядів: 55
25-10-2016, 13:40

Никанська наречена

Якщо сам поганий – від інших добра не чекай…

Жив на Амурі нівх Солодо Хоинга. Багатий була людей. Двадцять запряжок собачих мав. Десять ангаза – бідняків – для нього рибу у ріці не водили. Десять невільників – маньчжу – за його господарством стежили, із шелюги

Далі
Проглядів: 79
12-10-2016, 15:42

Ведмідь і брати

У одному будинку жили три брати. Самий старший з них мав дружину. Брати мали багато собак – три запряжки. На звіра полювали.

Одного разу всі брати пішли полювати. Дружина одна будинку залишилася. Увечері спустився ведмідь із лісу й напав на їхніх собак. Усю ніч собаки

Далі
Проглядів: 60
9-10-2016, 08:39

Самнюн і три сонця

Давним давно люди у землянках жили. У одного старого з бабою народилася дитина, хлопчик. Цей хлопчик ріс не щодня, а щогодини. Ось йому вже вісімнадцять років стало.

У ті часи було три сонця, люди від жари вмирали, не могли жити. Цей хлопчик, його Самнюном кликали, говорить:

Далі
Проглядів: 35
8-10-2016, 16:44

Про створення миру

Спершу була тільки вода. Та качка чирок плавала на воді. Качці потрібно знести яйце, але куди? - яйце адже тоне! Та тоді качка вискубала із грудей пір'я й пухнув, звила гніздо. У гніздо знесла яйця. З яєць вилупилися каченята. Каченята виросли й теж, як мати, повисмикували із грудок пір'я й пухнув, звили гнізда. У гнізда знесли яйця. З яєць

Далі
Проглядів: 48
21-09-2016, 09:34

Суперечка двох хоробрих

Жили дві сабоних людини. Кожний з них похвалявся своєю силою. Часто сперечалися між собою, похвалялися друг перед іншому хоробрістю.

Одного разу один з них сказав: – Підемо у ліс і заночуємо там, де лякає чорт. Подивимося, хто з нас хоробріше.

Поруч із селом протікав ключ, а по ту сторону ключа стояла висока сопка. У підніжжя сопки й перебувало

Далі
Проглядів: 40
14-09-2016, 11:32

Наречена ларга

Сестра із братом тільки вдвох жили. Братик малий був. Змайструвала сестра лук, стріли, спис. Учила вчила – братик міцно тримає спис, влучно з лука стріляє. Хлопчик навчився всього, сестра вже відпускала його у тайгу.

Так жили вони, жили – братик хлопчиком став. Полював, рибу ловив. Сестрі залишалося у будинку забрати, по ягоди сходити, що небудь смачненьке приготувати, братика нагодувати

Далі
Проглядів: 52
12-09-2016, 17:00

Бурундук, кедрівка й ведмідь

У сонячний літній день ти встань раніше. Вийди у ліс, обережно пройди опушкою. На верхній гілці старої вільхи побачиш бурундука – маленького лісового звірка. Пухнатий хвіст його зовсім по білячі закинуть на спину, а у лапках – шишка. Упорається бурундук із шишкою, забігає по гілці, заклично свисне. Прилетить до нього вірний друг кедрівка – невеликий лісовий птах, принесе у довгому

Далі
Проглядів: 70
5-09-2016, 16:17

Брат і сестра

Жили сестра і її молодший брат. Брат постійно на звірів полював, сестра залишалася будинку. Так увесь час і жили.

Одного разу брат пішов у тайгу, а сестра залишилася будинку одна; у будинок увійшов червоний собака, стрибнула на поміст і стала сестру лизати. Сестри говорить:

- Це що за собака? Прагнеш, щоб я тебе ножем уколола?

Тикнула

Далі
Проглядів: 76
4-09-2016, 16:55

Чорабо і Чольчинай

Та любов, і дружба із труднощами дістаються. Щоб усі добре стало, багато у житті важкого перенести треба. Без праці й ціпок не вистругаєш. А для друга й улюбленого ні рук, ні голови жалувати не треба.

Ще тоді, коли нівхів багато було, жили на Тромифе – острові – Чорабо із роду Тахта й Чольчинай з роду Чабоби. Як народилася Чольчинай, мати Чориля перев'язала їй руку собачим волоссям:

Далі
Проглядів: 39
3-09-2016, 09:06