Звідки пішли хвороби й ліків

28-09-2016, 12:13 | Американські казки

За давніх часів усі звірі й птаха, риби й рослини жили з людьми у світі й дружбі, але помалу людей ставало усе більше й більше, а бідним звірам залишалося місця на землі усе менше й менше. Далі - і того гірше: люду придумали лук зі стрілами, ножі, списи так рибальські снасті й прийнялися полювати на звірів. У тих, що побільше, брали шкіри й м'ясо, а живність подрібніше, жаб так хробаків топтали ногами не вважаючи. Задумалися звірі - як же їм бути? Спочатку рада тримали ведмеді. Розв'язали вони оголосити людині війну. - Чому воюють із нами люди? Луком так стрілами. А якщо й ми зробимо те ж? Виготовили ведмеді лук зі стрілами. Спробував один натягнути лук, так заплутався у тятиві пазурами. - Пазурі треба обрізати! - запропонував хтось. Але ведмежий вождь не погодився: - Довгі пазурі потрібні нам, щоб лазити по деревах, без пазурів ми вмремо з голоду. Видне, не годиться нам людська зброя. Нічого не розв'язали ведмеді й побрели у хащу. А домовся вони між собою, ми донині тільки б і робили, що воювали з ведмедями.

А так мисливці навіть не запитують у них дозволу, коли здумають пополювати. Потім радилися олені на чолі зі своїм вождем Оленям і розв'язали покарати тих мисливців, хто винищує оленів не перебираючи й не просить у них прощення. Вони так і заявили індіанцям: - Погані мисливці обов'язково занедужають. Та тепер, тільки-но мисливець уб'є оленя, вождь Оленя, невидимий і швидкий як вітер, отут як отут і тихенько запитує вбитого оленя: - чи Говорив тобі мисливець слова прощення? Якщо так - Оленя негайно йде, якщо немає - іде по сліду мисливця до самої хатини й насилає на нього хвороба. Ось чому жоден вартий мисливець не вб'є оленя просто так - обов'язково попросить у нього прощення. Після оленів зібралися на раду риби й плазуючі. Чимало нагромадилося у них образ на людей, і розв'язали вони посилати людям недобрі сни. Нехай ці сни, немов змії, оповляться навколо людини й душать. Або пошлють сни про сиру й тухлу рибу, щоб відбити у людей апетит і вморити голодом. Ось тому нам дотепер іноді сняться риби так змії.

Нарешті зібрали рада птаха, комахи й дрібні звірки, вождем вони обрали Гусеницю. Першої далечіні слово жабі. - Якщо не зупинити людину, - заквакала вона, - він усіх нас зживе зі світла! Подивитеся-но, як він обробив мене! Усе через те, що я, чи бачите, некрасива на вид! Так від його биття у мене вся спина у синцях! Та жаба показала всім цятки на шкурці. Потім виступила маленька пташка: - Винувата людина! Винувата людина! Він саджає пташок на рожен і жарить! Саджає й жарить! Та тільки бурундук насмілився сказати добре слово про людині. Звірі так розсердилися, що накинулися на бідного бурундука й сполосували його пазурами. Сліди подряпин він носить на спині й донині. Та тоді-те стали звірки придумувати хвороби, усі нові й нові, і навидумували стільки, що якби у них, зрештою, не висохнула фантазія, люди вже давно загинули б.

Гусениця слухала, слухала, і речення звірів подобалися їй усе більше й більше. - Ось добре-те! - проговорила вона, - Адже ці противні людишки стали щось вуж боляче здоровішими так товстими, тупотять куди потрапило, і вічно наступають на мене! Отут Гусениця вся затремтіла від радості та й упала на спину, а піднятися вже не змогла. Вона тільки ізвивалася всім тілом. Так гусениці поводяться й сьогодні. А ось рослини залишилися людям друзями. Коли вони почули, що задумали звірі, то вирішили розладнати їхні недобрі задуми. Кожне дерево й кущик, кожна травичка, усі мохи домовилися лікувати людину. - Я прийду на допомогу людині, коли він покличе мене, - сказав кожний з них. Ось так з'явилися на світі ліків. Та якщо трапиться, що доктор не знає, які ліки прописати хворому, парфуми рослин тихенько шепнуть йому на вухо.

Зараз ви читаєте казку Звідки пішли хвороби й ліків