“Слово об полицю Игореве” – пам’ятник давньоруської культури

Велика література ніколи не ранкучиваетсвоей свіжості й краси. Самий суворою перевіркою художнійний ценностипроизведенияявляется час. Пройшло біля восьми століть із часу народження геніального “Словао полку Игореве”, але це древнє творениеи зараз привлекаетчитателей, поетови вчених, збуджуючи творчу й научнуюмисль. Честьпервооткривателя”Слова” прислід знавцеві росіянці древностимусину-пушкіну: дорогоцінний рукопис був їм знайдена вXVIIIвеке в одному з монастирів. Тоді ж був зроблений первийперевод.

Оригінал зГорев у війну

1812 року в Москві, і до нас дійшов лишьекатерининскийсписок. “Слово”повествуето поході на половцевкнязя Ігоря Новгород-Сіверського В 70-х роках XII століття у зв’язку сучастившимисяполовецкими набігумі на Русь князі сталидоговариватьсяо спільних діях проти воинственнихкочевников. На початку 80-х років киевскийкнязь Святославвсеволодович, об’єднавши росіяни дружини, можучимударом відкинув половцевв глубьпричерноморскихстепей. Ігор у цьому поході не брав участь і зробив свій похід через рік в 1185 році. Превосходящиесили половцевразгромили Игоревудружину й взяли князя в полон.

Ігор, по суті,

сам “відчинив ворота” кочівникам на Русь’. “Слово” складається із вступу, трьох частин і кінцівки. У вступі автор вспоминаетвещего певцабояна(тут – поет), що прославляв винские подвиги російських князів. Создательже “Слова” хочетповедать людям сувору правду. Перша частина “Слова” – оповідання про похід Ігоря.

Друга частина переносить читача в Київ. Київскийкнязь Святослав, навчений досвідом полководець игосударственнийдеятель, осуждаетсвоих молодших двоюрідних братів Ці відважні, нобезрассудниеначальники вирішили: “Будемоднимужественни, одні захопимо майбутню славу, та й колишню самі поділимо”. Велике горе приніс їхній похід. Святославобращается до всім російським князям, призиваючи до об’єднання. Цінтральний епізод третьої частини “Слова” – плач Ярославівни, жениигоря.

Вона звертається до могучимсилам природи, благаючи допомогти князеві повернутися на ріднуюземлю. Начебто услишавее благання, Ігор біжить із полону. Усвідомлюючи свою провину, він едетв Київ до князя Святославові. Фінал поеми отражаетжеланиеавтора побачити князейобъединившимисядля відсічі загальному ворогові.

Таке містячиниепроизведения. Чтопредставляютсобой герої поеми? Ігор Новгород-Сіверський – смілива, шляхетна людина инеустрашимийвоеначальник. Він гаряче любить свою батьківщину Військова честь і почуття боргу не дозволяють йому залишити в лиху своєго брата Всеволода. Виручаючи його, Ігор і попадаетв полон.

Відважний Всеволод, що бореться, як билинний богатир, у запалі битви забиваети про почесті, і про багатство, і про дружину-красуню. Він не дорожить своїм життям. Хоча автор восхищаетсяподвигами князів, він осуждаетих за легкодумство й спрагу слави. Але він затверджує, що Ігор потрібний отечеству: “Важко тобі, головабез плечей, зле тобі, тіло без голови.

Так і Російській землі без Ігоря”. От чому “Слово”заканчиваетсяпровозглашениемслави Ігорю, осознавшемуи важко пережившишемусвою фатальну помилку. Безупреченположительнийгерой “Слова” – киевскийкнязь Святослав. Це людина глибокого розуму.

У його вуста поет вклав думку про те, що в ім’я родинивсе звади й особисті образи должнибить забуті, всі сили должнибитьобъединенидля боротьби із зовнішнім врагом. Трогателенобраз жениигоря – Ярославівни. У її плачі, напоминающемлирическую народнуюпесню, виражена скорбота тисяч російських жінок, чию мирнуюжизнь, щастя й любов зруйнувала війна. Особливе місце в “Слові” занимаетсобирательнийобраз дружини.

Вона бореться з половцями до останньої людини. Називаючи дружину “росіянином золотом”, автор укоряетигоря за те, що він погубив це “багатство”. Ще один образ – величественнийобраз Русі. Це й рідна природа, і росіяни люди, і створені їхньою працею міста й села.

Всепроизведениепроникнутоидеейгосударственногоединстварусской землі. Широті иразнообразиюжизненних явищ, показаних в “Слові”, соответствуетего поетическийязик. Автор сочетаетдостижения сучасної йому книжкової літератури з образними середовищствамиустной народної поезії.

Поиствані “Слово”представляетвеличайшую цінність як памятникдревнерусской культури


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

“Слово об полицю Игореве” – пам’ятник давньоруської культури