“Слово об полицю Игореве” – пам’ятник давньоруської літератури

“Слово об полицю Игореве” було написано в 1185 році. Велика Русь – величезне государство, створене великим князем Олегом, процветавшее під час правління Володимира Святославича і Ярослава Мудрого, – після смерті останнього стало розпадатися на відділові князівства й занепадати. Київ зберігав значення центра, а київський князь носив звання “великого князя”. Поділ країни на дрібні князівства супроводжувалося кровопролитними міжусобицями князів, що бажали захопити найбільш багаті землі.

У цей час половці близько підійшли

до південних границь Русі. В 80-х роках XII століття князь Святослав Всеволодович, зібравши росіян князів і їхніх дружин, поборовся з половцями. Вони були відкинуті в степу. Але в 1185 році князь Ігор Новгород-Сіверський, що зібрав невелике військо, знову пішов у похід на половців Княжеская дружина була розбита, а сам князь був узятий у полон.

І половці, відчувши разобщенность росіян князів, сталі робити частие набіги на Русь. Своїм походом Ігор відкрив ворогові шлях на рідну землю. Такрви исторические факти.

“Слово об полицю Игореве” є пам’ятником давньоруської літератури. Це найбільший добуток свого часу,

і основна заслуга автора в тім, що йому вдалося створити прораз Русі, цілого держави Цей образ становлять і окремі характери російських людей, і опису природи, картини війни й мирної праці. Головним почуттям, що рухало создателем “Слова об полицю Игореве”, була любов до Родини, до російської землі, до народу. Автор уболіває про роз’єднання Великої Русі.

Він противопоставляет сміливість, доблесть, працьовитість простого народу прагненню князів квласти. Молодші дружинники, куряне описані їм як “оведоми кьмети”, воїни “біс щитовъ съ зашевця кликомъ плъки побеждають, звонячивъ прадеднюю славу”. У першій частині добутку описується виступ князя Ігоря Новгород-Сіверського в похід проти половців.

Ігор хоче хатавити Русь від її давніх ворогів. У день виступления відбувається сонячне затьмарення. Недивлячись на цю лиховісну ознаку, незважаючи на всі небезпеки, який загрожує степ, князь не змінює свого рішення Він залишається твердий у своїй волі. У Путивлі до війська Ігоря приєднується князь Чернігівський Всеволод. Автором “Слова” він представлений як великий воїн: “Куди ти, Тур, поскакаєш, посвечивая своїм золотим шоломом, там лежать погані половецькі голови”.

Об’єднаними силами війська вступають на половецьку землю. Всі тут вороже: і степ, і птаха, і звірі. Але Ігор вирішительон, як і його воїни. Вони, “до славного изготовившись боротьбі, добуваючи гострими мечами князеві слави, почестей собі”, ідуть далі, на битву споловцами. У перший раз, “на світанку, у п’ятницю, у туманах”, російське військо перемагає половців, взявши багато золота, шовків, дорогоцінних каменів.

Ігор думає, що половці переможені, розбиті повністю, і вирішує йти далі. Але ворог не Зломлений. Половці пішли в степ і збирають алевитті військо, більше колишнього. Величезна орда насувається на табір Ігоря, де він зупинився на нічліг.

Ігор і Всеволод передчувають тяжелую битву. Іншої б на їхньому місці відступив, але вони вирішують поборотися з половцями, у багато разів переважаючою їхньою силою. Ранком сама природа передвіщає важку розв’язку: Ніч пройшла, і кров’яні зорі Возвещают нещастя з ранку. Хмара насувається від моря На чотири князівських намети.

З величезною мужністю й відвагою боролися російські війська. Під час бою проявляється ратна доблесть Всеволода. Лише на третій день упали Игореви прапори.

Половці здолали російське виттяско своєю незліченною кількістю. Багато русявийских воїнів полягло в тій битві. Самого князя Ігоря Новгород-Сіверського половці взяли в полон.

Про поразку Ігоря і його дружини печалится весь росіянин народ, російська земля. Остуновленние Святославом, батьком Ігоря й Всеволотак, половці знову пішли на Русь. Розлився сум по російській землі: “..

.стогне Київ над горою, важка Чернігову напасти”. Половці стали собирать данина з міст “по білці знадвору”. Сильним і мудрим представлений у произведении великий князь Святослав.

Він описуєся як розумний, розважливий правитель і підлогаководец. Святослав засуджує Ігоря й Всеволотак, адже їхня поразка привела до частішання набігів половців на Русь. Святославові сниться сон. Він сприймає його як ознака.

Великий київський князь збирає бояр, щоб витлумачити цей сон. Бояри відповідають йому, що головний зміст сну в тім, що два сини Святослава з небільшим військом, відправившись на половців, позазнавали невдачі. Так Святослав приходить до думки, що підлогцев можна перемогти тільки спільними силами. Цю думку він виражає в “золотому слові”.

Князь звертається до всіх князів на Русі: Ярославові Остромислу, Всеволодові Суздальскому, Мстиславові, Романові, Ингварю. Святослав призиває припинити всі звади між собою, інакше половців не перемогти, закликует захистити Русь від ворогів, помститися за Ярморя й Всеволода. Потім автор розповідає про повернення Ігоря Новгород-Сіверського з половецького полону.

У Путивлі горює дружина Ігоря, Ярославна. Вона звертається до Вітру, Дніпрові й до Сонця із проханням допомогти Ігорю бігти з половецького полону. Ярославівна персоніфікує всю Русь, що страждає від незліченних набігів підлогцев.

Ігор за допомогою Овлура виривається з ганебного ув’язнення. Загнавши коня, він добирается до Дінця. У своєму мовленні Ігор звертається до нього як до великої ріки. Він звертається до Дінця як до першого вісника зустрічі з Руссю, що представляється йому єдиної, тижнямий Батьківщиною.

У погоню за князем скакають Гзак і Кончак, але безуспішно. Вся Русь радіє з нагоди повернення Ігоря. Добуток заканчивается славою князям.

Головна ідея “Слова об полицю Игореве” – ідея єдності Русі. Роздробленість неминуче приводить сильна держава до загибелі. Поражение князя Ігоря Новгород-Сіверського показало, що поодинці зовнішнього ворога не перемогти.

Це можна зробити тільки загальними силами


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


“Слово об полицю Игореве” – пам’ятник давньоруської літератури

Categories: Твори з української літератури

Links