Я – літературно освічена людина

УСІ УРОКИ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ 11 клас

II семестр

УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

УРОК № 70

Тема. Я – літературно освічена людина

Мета: підсумувати вивчене протягом навчання в школі, оцінити зусилля учнів, дати настанови на майбутнє; розвивати інтерес до самостійного читання художньої літератури, грамотних її інтерпретації та аналізу; виховувати повагу до книги, естетичний смак, прагнення до самоосвіти та самовдосконалення.

Обладнання: улюблені книги учнів, ілюстрації до творів, аудіо-записи пісень,

художнього читання, текст анкети.

Тип уроку: урок-підсумок.

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. Ось і добігає кінця ваше навчання в школі. Дуже б хотілося, щоб літературна освіта на цьому не закінчилася, щоб ви обрали собі хорошу книгу за товаришку, супутницю, порадницю й розрадницю. Це ж бо сконцентрований досвід минулих поколінь, цілих народів, що пройшов випробування часом. Це дотик до краси, до вічного, це відповідь на багато питань, що хвилюють людство, і найголовніше серед них – для чого жити і як жити. Не забуваймо про це!

II. Оголошення теми й мети уроку

III.

Аналіз контрольних робіт

IV. Підсумки роботи за рік

1. Слово вчителя

– Шведська академія дитячої літератури наводить 18 аргументів на користь читання книг. Ось вони.

1) Книга розвиває нашу мову й збільшує запас слів. Вона вчить висловлювати думки й розуміти, про що говорять і пишуть інші.

2) Книга розвиває наше мислення. Книги розширюють горизонти нашого світосприйняття.

3) Книга стимулює фантазію й учить нас мислити образами.

4) Із книг ми дізнаємося про інші країни, про життя в них.

5) Книга розвиває нашу здатність співчувати. Ми вчимося вживатись у становище інших.

6) Книги додають нам сили й натхнення. Вони захоплюють і розвивають. Вони спонукають нас сміятися й плакати.

7) Книги ставлять перед нами запитання, над якими варто задуматися.

8) Книга вчить нас етики. Вона спонукає нас замислюватися над поняттями добра і зла.

9) Книга пояснює життя.

10) Із книг ми розуміємо, що не на всі запитання є однозначні відповіді. Книги переконують, що конфлікти не обов’язково вирішувати насильницьким шляхом.

11) Книги допомагають нам знайти самих себе.

12) Книги допомагають нам зрозуміти інших.

13) Книги позбавляють самотності. Книгу можна взяти із собою куди завгодно.

14) Книга – це частина нашого культурного спадку.

15) Книга об’єднує покоління.

16) За допомогою книги ми проживаємо 1000 життів, залишаючись самими собою.

17) Дитяча книжка відкриває нам шлях у велику літературу.

18) Дитяча книжка збагачує культуру країни. Це також важлива стаття культурного експорту, яка приносить країні прибутки і підвищує її престиж за кордоном.

(За матеріалами журналу “Шкільна бібліотека”. – 2002. – № 3)

Прошу це пам’ятати й повідомити своїм дітям, коли ви самі станете батьками.

2. Творча робота: написання листа вчителю (або за бажанням – заповнення анкети)

Орієнтовні запитання для анкети

1) Які твори світової літератури здалися вам найбільш цікавими, повчальними?

2) Які форми, методи, види роботи на уроці ви вважаєте найефективнішими?

3) Яким способом, на вашу думку, можна запобігти тому, що учні мало читають художню літературу?

4) За що вдячні вчителеві світової літератури і що хотіли б удосконалити?

5) Побажання майбутнім учням.

3. Виразне читання віршів

РОМЕО И ДЖУЛЬЕТТА

Люди! Бедные, бедные люди!

Как вам скучно жить без стихов,

Без иллюзий и без прелюдий,

В мире счётных машин и станков!

Без зелёной травы колыханья,

Без сверканья тысяч цветов,

Без блаженного благоуханья

Их открытых младенческих ртов!

О, раскройте глаза свои шире,

Нараспашку вниманье и слух, –

Это ж самое дивное в мире,

Чем вас жизнь одаряет вокруг!

Это – первая ласка рассвета

На росой убелённой траве, –

Вечный спор Ромео с Джульеттой

О жаворонке и соловье.

(Н. Асеев)

Друзья мои! С высоких книжных полок

Приходите ко мне вы по ночам,

И разговор наш – краток или долог –

Всегда бывает нужен мне и вам.

Как много вас! Здесь все века и страны,

Раздумий ваших и тревог цветы,

Скитальцы в бесконечном, капитаны,

Поэты и алхимики мечты.

Через века ко мне дошёл ваш голос,

Рассеявшийся некогда, как дым,

И то, что в вас страдало и боролось,

Вдруг стало чудодейственно моим.

Что мне теперь надменные пределы

Времён, границ, чужого языка, –

Я вижу мир нерасторжимо целый

И утверждённый мыслью на века.

Все лучшее, чем может он гордиться

И чем мечта всегда была жива,

Вложили вы в заветные страницы

И ставшие бессмертными слова.

О, если б мог вот так же передать я

И свой, пусть малый, опыт бытия

Вам, дальние, неведомые братья,

Грядущие, безвестные друзья!

(Вс. Рождественский)

IV. Підсумки уроку

“Коло друзів”

Висловіть побажання своїм однокласникам, собі й вчителеві. (Можна поставити учнів у коло. В такому випадку побажання говорять сусідові, який стоїть праворуч або ліворуч “ланцюжком”.)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Я – літературно освічена людина