Вірш М. Ю. Лермонтова “Я не принижуючи перед тобою…”

Серед ранніх творів М. Ю. Лермонтова початку 30-х років XIX століття звертає на себе увагу читача цілий цикл віршів, присвячених Н. Ф. І. – Наталі Федорівни Іванової, дочки московського драматурга Ф. Ф. Іванова. Почуття юнака було глибоким і сильним, хоч і короткочасним. Випробовуючи на початку 30-х років сильний вплив поезії Дж. Байрона, Лермонтов відтворює у своїх ранніх творах індивідуалістичний характер романтичного героя. Його ліричному героєві властиві внутрішні протиріччя, нерозуміння його суспільством, приреченість на самотність. У любові

для нього також характерні драматичні переживання: мотив зради коханої, загибелі, самотності бунтує, незрозумілою душі. Таке і вірш “Я не принижуючи перед тобою…”, написаний у 1832 році. Як юний максималіст, автор не знає компромісів: улюблена для неї чи піднесена душа-ангел, або втілення підступності і брехливості, властивих “вищого світу”. І вірш пройнятий драматичними переживаннями розставання з коханою дівчиною. Сповідь ліричного героя – це свого роду ліричний щоденник поета, відображення його світовідчуття. Ображений у найкращих почуттях, герой дорікає дівчину в нездійсненність своїх
очікувань, у тому, що даремні були його надії.

Як знати, можливо, ті миті,
Що протекли біля ніг твоїх,
Я віднімав у натхнення!
А чим ти замінила їх?

Єдиною вищою цінністю життя поет вважає свободу

Ти забула: я свободи
Для оману не віддам-
…Чого б то не було земної
Я не чинитиму рабом.

Він бачить в героїні тільки лицемірство і облуда, які не відразу йому відкрилися.

Навіщо ти не була спочатку
Якою стала нарешті!

Це впливає і на його нове ставлення до світу і жінкам:

Відтепер стану насолоджуватися
І в пристрасті стану клястися всім.
Почну обманювати безбожно.

Звідси вже недалеко до зрілого поета, до Печоріна і “Думи”, де розчарування героя в житті, його душевна порожнеча – лише наслідок “невір’ям осміяних пристрастей” (“Дума”, 1838). Його розчарування в коханні пояснити і не може не викликати співчуття:

Іль жінок поважати можливо
Коли мені ангел змінив?

Гордість ліричного героя, його трагічне самотність – все це передумови для виникнення “героя нашого часу”, холодного, черствого душею, але в той же час страждає від безцільності власного існування. Останні рядки написані людиною подорослішим, вже більш прозаїчно і тверезо глянувши на свої юнацькі помилки.

Я був готовий на смерть і борошно
І цілий світ на битву кликати,
Щоб твою діте руку –
Божевільний! – Зайвий раз потиснути!

Героїня не гідно оцінила щирість і силу почуттів поета, він з го-промовою усвідомив це і тепер, напевно, вже ніколи не зможе бути в коханні щасливим і безтурботним. Вірш “Я не принижуючи перед тобою” – це драматичний монолог гордої відкинутої душі. Оскільки це схвильована інтимна лірична сповідь, то тут дуже небагато традиційних художні: коштів: епітетів, метафор. Тут застосовуються скоріше риторичні прийоми промови звернені до сприйняття читача: риторичні питання, вигуки. Звичайно, виявляється і максималізм мислення ліричного героя. для чого використовуються гіперболи:

Я цілий світ зненавидів,
Щоб тебе любити сильніше.

Автор використовує синтаксичні повтори, паралелі (“І так я занадто довго бачив… – і так пожертвував я роки…”; “Навіщо так ніжно обіцяла… – Навіщо ти “була спочатку…”).
Всі ці мовні особливості твору, навіть відсутність поділу на строфи, підпорядковані головній меті автора-створити схвильований ліричний монолог наповнений глибоким почуттям. І вірш “Я не принижуючи перед тобою”, не дивлячись на те, що це раннє вірш поета, можна сміливо назвати шедевром інтимної лірики поета.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Вірш М. Ю. Лермонтова “Я не принижуючи перед тобою…”