Основний конфлікт у п’єсі Чехова “Дядя Ваня”

Особливість героїв Чехова-драматурга в тому, що всі вони – звичайні люди. Жоден з них не може претендувати на звання героя свого часу. У кожного з них є свої слабкості, і кожен з них в тій чи іншій мірі занурений в рутину повсякденного життя. Майже всі вони нещасні люди, які розчарувалися, незадоволені своїм життям. Головна тема п’єси А. П. Чехова “Дядя Ваня” – також тема скромного, маленької людини-трудівника, марно прожитого життя. Іван Петрович Войницький, головний герой “Дяді Вані”, все своє життя приніс у жертву професору

Серебрякову, який колись був його ідеалом.

Маєток фактично належить Соні і дяді Вані, але його власником вважається Серебряков – незначний дармоїд. І дядько Ваня, і Соня відмовилися відмінного щастя і присвятили себе служінню Серебрякову. Але їхній кумир виявився нікчемою, жалюгідним, порожнім егоїстом, значить, служили вони помилковому ідолу, і жертва була принесена помилково сприйнятим ідеалу. Трагедія дяді Вані в тому, що він усвідомлює безглуздість прожитого ним життя. Він жив і вірив в ідеали, які на перевірку виявилися мильною бульбашкою: всі свої помисли, всі мрії про майбутнє Войницький пов’язував

з професором Серебряковим, який писав про мистецтво, нічого в ньому не розуміючи. На жаль, сам Войницький зрозумів це занадто пізно – разом з усвідомленням того, що життя його проходить. Він кидає професору гіркий докір, і цим закидом в рівній мірі звинувачує Серебрякова і за те, що той за все життя жодного разу не підвищив йому платні (матеріальна сторона для більшості героїв Чехова має першорядне значення), і за те, що гот знищив його життя своєю показною мудрістю. Те, що ці закиди звучать одночасно, як би зрівнює їх значимість, і в цьому немає нічого поганого, але тільки до того часу, поки матеріальний інтерес не візьме верх і людина не зіллється з натовпом, і У кожної людини з самого початку є вибір, говорить нам автор. Є два варіанти життєвого шляху: перший – шлях моральної деградації, перетворення в вульгарного обивателя, і другий – шлях людини, відданого своїй справі.

Не всяка праця треба вітати – ось думка Чехова. Праця тоді виправданий, коли він служить по-справжньому високому ідеалу. Усвідомивши хибність свого ідеалу, приголомшений втратою безплідно прожитих років, дядько Ваня стріляє в Серебрякова, але не влучає. Професор з Оленою Андріївною їдуть, а в маєтку все залишається по-старому: дядько Ваня продовжує працювати на Серебрякова.

Інший персонаж “Дяді Вані” – доктор Астров – Один з небагатьох, хто знає, що він любить в житті, що цінує, заради чого працює і, крім того, має можливість займатися улюбленою справою. Доктор Астров – благородна людина, що мріє про прекрасне життя на землі. Він трудиться десять років, але результатів не бачить. Астров не лише лікує людей, ний садить нові ліси, ніж прикрашає землю. У нього зразковий сад, доктор усім єством тягнеться до прекрасного. Невпинне працю Астрова не може змінити положення його і оточуючих. Астров відкидає почуття Соні, але нього любов до Олени Андріївни залишається нерозділеного. У фінальній сцені Астров порушує свою обіцянку не пити, дане Соні. Надії його звалилися, він підходить до географічної карти і каже: у А, мабуть, в цій самій Африці тепер спека – страшне діло! “Ці слова викликані гірким розчаруванням. Виявляється, що і він не задоволений своїм життям, що він терпіти не може в наше життя, повітову, російську, обивательську “. Астров не бачить ніякого сенсу в усьому, що робить, і єдине, що у нього є – це надія, що коли-небудь життя стане іншою. М. Горький писав про цей епізод Чехову: “В останньому акті” Вані “, коли доктор, після довгої паузи, говорить про спеку в Африці, – я затремтів від захоплення перед Вашим талантом і від страху за людей, за нашу безбарвну, злиденне життя. Як Ви здорово вдарили тут до душі і як влучно! “

Кращі представники інтелігенції показані Чеховим страждають. Але й Астров, і Войницький, і Соня – неспокійні люди, що намагаються боротися. Своїм стражданням вони відкидають вульгарне і негарне щастя ситих, вони здатні на жертовний подвиг.

У п’єсі показано і крах ліберальних ілюзій, і надій російських інтелігентів 80-х років. Іван Петрович Войницький разом зі своєю матір’ю не помічали реальному житті, жили у вигаданому ними маленькому світі. Мати Войницького, Марія Василівна, була вихована на ліберальних брошурах, і уявлення про життя у неї були книжкові. Своєму синові вона говорила: “Ти був людиною певних переконань, світлої особистістю”. Тільки тепер дяді Вані стає ясним убогість і нікчемність ліберальних переконань і ліберальної фразеології, і він в’їдливо говорить матері: “О, так! Я був світлою особистістю, від якої нікому не було світло… “Войницький проклинає свої ліберальні омани, відмовляється від ідей, які володіли ним, як він каже,” до минулого року “, але шляху до нового життя йому невідомі…

Таким чином, Вся п’єса Чехова пронизана почуттям гіркоти за убогу і безцільно прожите життя. Дядя Ваня і Соня думали, що служать великому вченому. Вони не тільки керували маєтком і висилали гроші, вони і переписували рукописи професора. І ось гірке прозріння: життя віддане бездарному чудовиську, нелюдському егоїсту. Гине життя і пропадає краса. Астров говорить про винищення лісів – і ця тема звучить в унісон з темою безплідності служіння “обраним”. Олена Андріївна – красива хижачка, яка зруйнувала можливу любов Соні і Астрова. Вони з професором їдуть, не втративши свого самовдоволення і так нічого і не зрозумівши. І все-таки у фіналі звучить музика надії – надії на світле життя, якій по-справжньому гідні всі, хто чесно працює.

Горький писав про виставу “Дядя Ваня”: “… дивився і плакав, як баба, хоча я людина далеко не нервовий… Для мене – це страшна річ, Ваш” Дядя Ваня “- зовсім новий вид драматичного мистецтва, молот, яким Ви б’єте по порожніх башка публіки “.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Основний конфлікт у п’єсі Чехова “Дядя Ваня”