Задум і сюжет “Вишневого саду” А. Чехова

Задум “Вишневого саду” виник у Чехова ще на початку 1901 року, але тільки до початку він оформився настільки, що драматург почав працювати над п’єсою; писав він її майже рік (закінчив 13 жовтня 1903). Робота просувалася повільно: надто незвичайна була п’єса порівняно не тільки з усієї до чеховської драматургією, але навіть з попередніми його п’єсами. Автор, мабуть, спочатку було важко, визначити жанр твору, і тільки 2 вересня 1903 він пише Немирович-Данченко: “П’єсу назву комедією”. Чехов наполягав на тому, що “Вишневий сад”

– комедія, і був незадоволений, коли в афішах Художнього театру п’єса була названа драмою. Помилка сталася тому, що сучасники (в тому числі і керівники Художнього театру) не відразу відчули ідейний зміст твору. Те, що Раневська зображена симпатичною і чарівною жінкою, було сприйнято як співчуття автора минає минулого; в тому, що руйнувалися підвалини гарного дворянського побуту, сучасники Чехова побачили важку драму російського життя.

Але автор дотримувався іншої точки зору: своєю п’єсою він показав, що головні герої не трагічні, а смішні. Їх особиста драма не може викликати співчуття, тому що це

– люди дрібні, нездатні до глибоких почуттів; трагедійність їм чужа. Раневська багато говорить про свої переживання, але автор перевіряє слова героїні її ж вчинками і показує, як неглибокі ці переживання. Індивідуальні риси героїв п’єси, визначаються об’єктивною закономірністю: ці люди – пережиток минулого, що вичерпав себе. Особливість чеховського стилю полягає в тому, що критику він супроводжує лагідною усмішкою всі розуміє людини. Ця суміш іронії і співчуття надає п’єсі особливий, м’який, задушевний характер, який і дозволив А. М. Горькому визначити жанр п’єс А. П. Чехова як ліричні комедії.

Важливе місце у творчості Чехова займає тема краси життя. Вона звучить в “Дяді Вані” і “Трьох сестрах”, їй відводиться важливе місце у “Вишневому саді”. Уособлення краси – квітучий вишневий сад. К. С. Станіславський у спогадах повідомляє, що Чехов спочатку хотів назвати п’єсу “Вишневий сад”, а потім змінив наголос на “вишневий”. Це зміна акценту дуже важливо: вишневий сад потрібен для комерційної мети – продажу вишні. Так і дивився на нього Лопахін, кажучи, що “вишня народиться раз на два роки, та й ту дівати нікуди, ніхто не купує”. Раневська дивиться на сад тільки з естетичної точки зору. “Якщо у всій губернії є що-небудь цікаве, – навіть чудове, так це тільки наш вишневий сад”. Саме такий підхід до вишневого саду як до краси, знищуваної Лопахін, дає. П’єсі основне ліричний звучання. І в цьому ключі дуже важлива думка Чехова про перетворення всієї Росії в новий, ще більш прекрасний сад. Ця думка підтверджує відкриту К. Марксом закономірність: краса минулих століть, вбиваємо капіталістичним царством “безсердечного чистогану”, відродиться і отримає нове, більш широке значення в суспільстві майбутнього. Передчуття близького оновлення життя надає п’єсі бадьорий, оптимістичний тон.

Перша постановка “Вишневого саду” відбулася 17 січня 1904 року. Вона співпала з днем народження Антона Павловича Чехова, і колектив Художнього театру вирішив влаштувати вшанування автора. “Коли після третього акту він, мертвотно – блідий і худий, стоячи на авансцені, не міг вгамувати кашлю, поки його вітали з адресами і подарунками, у нас болісно стислося серце”, – згадував К. С. Станіславський.

Навесні 1904 року хвороба Чехова різко загострилася. Прикутий до ліжка, він як і раніше жваво цікавився роботою Художнього театру, ділився з артистами задумом нової п’єси. Але сили покидали його, важка задишка не дозволяла письменникові рухатися. За рішенням лікарів він їде до Німеччини – на курорт Баденвейлер.

Чехов з надзвичайною мужністю переносив свою хворобу, ніколи не скаржився і не дратувався. Помер він спокійно, при повній свідомості. Навіть за кілька часов. до смерті він розсмішив дружину, придумуючи гумористичний розповідь: “Я сиділа, задрімав на дивані, після тривоги останніх днів, і від душі сміялася. І в голову не могло прийти, що через кілька годин я буду стояти перед тілом Чехова “, – згадує Ольга Леонардівна.

А. П. Чехов помер у Баденвейлері 2 липня 1904. Тіло його було перевезено до Росії. 9 липня письменник був похований у Москві на Ново дівочому кладовищі. Смерть Чехова потрясла передових людей Росії. “Чехов… один з кращих друзів Росії, – писав

А. М. Горький,-один розумний, неупереджений, правдивий, – друг, люблячий її, співпереживав їй у всьому, і Росія… довго не забуде його, довго буде вчитися розуміти життя за його писань, освітленим сумною усмішкою люблячого серця, за його розповідями, просоченим глибоким знанням життя, мудрим неупередженістю і співчуттям до людей, не жалістю, а співчуттям розумного і чуйну людину, який все розуміє “.

Художні образи, створені Чеховим, з дивовижною повнотою і точністю відобразили образ Росії кінця XIX століття. Імена Бєлікова, унтера Пришивши-беїв та багатьох інших героїв чеховських творів стали загальними. Жалюгідними “людьми у футлярі”, що стоять далеко осторонь від життя, які вважали себе соціалістами, але боялися революції, брали за демократію буржуазний парламентаризм. З героїнею чеховського оповідання “Душка”, легко міняла свої погляди, порівнювали меншовика Потресова у замітці “Соціал-демократична серденько”.

Творчість Чехова справила величезний вплив на розвиток усієї світової прогресивної літератури. “Зіркою першої величини” назвав його Бернард Шоу. К. С. Станіславський писав: “Чехов – невичерпний, тому що, незважаючи на буденщини, яку він нібито завжди зображує, він говорить завжди, в своєму основному, духовному лейтмотиви, не про випадковий, не про приватне, а про Людського з великою літери “. Своїм загальнолюдським змістом, нестримної ненавистю до вульгарності і світлою вірою у майбутнє, неперевершеним досконалістю форми і мови творів Чехов нескінченно доріг і сучасному читачеві, і глядачеві.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Задум і сюжет “Вишневого саду” А. Чехова