Біографія Джеральд Даррел
Джеральд Малколм Даррел відомий як письменник, а за професією він зоолог-звіролов. Народився в 1925 році в місті Джамшедпурі, в Індії. У 1928 році його сім’я повернулася до Англії, потім у 1933 році переїхала на континент, а 1935 року оселилася на острові Корфу. Тут зародилась у Джеральда, тоді десятилітнього підлітка, любов до тварин.
Він наповнив будинок своїми чотириногими й пернатими вихованцями, вступаючи в нескінченні конфлікти з близькими родичами, які протестували проти того, щоб з ними поряд жили жаби, змії, пацюки та ворони. Джеральд зрозумів,
Після закінчення коледжу Джеральд Даррел іде на роботу в зоопарк Уіпснейд. Однак робота в зоопарку старого типу його не тішила. Він мріяв побачити тварин у їх
Поїздка до Камеруну була не єдиною. У 1948 році Даррел здійснив другу експедицію до Африки, потім їде до Британської Гвіани, потім до Парагваю, Аргентини, знову до Африки. З кожної поїздки, окрім колекцій живих тварин, Даррел привозить багато нових вражень, котрі не зостаються мертвим надбанням: за “Перевантаженим ковчегом” з’являються “Гончі Бафуту”, потім “Під покровом п’яного лісу”, “Земля шурхотів”, “Зоопарку моєму багажі”, “Мої зустрічі з тваринами”. І з кожною новою книжкою щодалі більше він стає популярним.
Потім Джеральд Даррел вирішує заснувати свій власний зоопарк. Після тривалих, але невдалих пошуків йому нарешті щастить узяти в оренду невелику ділянку землі на острові Джерсі й розмістити на ній перші клітки та вольєри. Так народився новий зоопарк. У цей час Даррел починає все більш уваги приділяти долі тварин, їхньому майбутньому, яке в середині XX століття було забарвлене в похмурі кольори. Багато тварин опинилися на межі загибелі, повного знищення.
Він мріє перетворити зоопарк на особливий центр, де б розводили рідкісні види тварин. Даррел був одним із перших, хто повірив у необхідність таких центрів, хто намагався втілити теорію на практиці, хто головним завданням свого зоопарку вважав створення резерву тварин, які розмножуються і належать до рідкісних і зникаючих видів. Власне кажучи, всі книжки Джеральда Даррела присвячені цьому завданню – змусити людину по-новому поглянути на природу, на істот, які населяють нашу планету, змусити полюбити їх і чимось поступитися заради їхнього спасіння, заради того, щоб зберегти Землю в усій її красі й багатстві.
У Даррелла, який освоїв новий жанр творів про природу, тварин, немає суперників. У чому причини такого успіху? Це дух книжок, а крім нього – майстерність письменника: здатність незвичайно тонко бачити основну сутність природи незнайомої країни, помічати найхарактерніші її риси поряд з умінням знаходити дивовижно вірні, нові, нестандартні, інколи зовсім незвичайні засоби відтворення своїх вражень і переживань роблять оповідання Даррелла легкими, живими й об’ємними. У нього щасливо поєднується уміння бачити й уміння розповісти, а в цьому й полягає справжній талант.
Головні герої всіх книжок Джеральда Даррелла – тварини: звірі, птахи, змії, жаби. Серед них немає некрасивих, і тому для кожного зі своїх годованців він знаходить теплі слова. І саме цьому образи тварин такі суто індивідуальні і такі до сліз зворушливі. Вони запам’ятовуються так, ніби ти сам їх бачив, сам піклувався про них, сам любив.
Неможливо не наголосити ще на одній особливості творчості Даррелла: на його незрівнянному гуморі. Гумор Даррелла – справді англійський гумор, доброзичливий, спокійний, але тонкий і всюдисущий, гумор не як самоціль, а як життєва філософія, як спосіб зосередитися на чомусь найбільш типовому або найбільш важливому, як спосіб боротьби з труднощами. Гумористичне сприйняття всього, що не стосується трагічної долі тварин, становить одну з найпривабливіших рис характеру Даррелла.
Книжки Джеральда Даррелла мають величезну пізнавальну цінність. Мов би мимохідь він ухитряється розповісти про життя тварин так багато, що професійному зоологу майже нічого додати. І всі ці відомості абсолютно вірогідні, далекі від претензій на сенсаційність. У те, що пише Даррел, можна вірити без вагань.
Міжнародна спільнота високо оцінила заслуги Даррелла в галузі охорони тварин. У 1983 році Всесвітній фонд охорони природи присвоїв йому звання командора ордена “Золотий ковчег” – це виключно почесна нагорода, яка є свідченням міжнародного визнання. Немає сумніву, що Джеральд Даррел її справді заслуговує.
“Перевантажений ковчег” – перший твір Даррелла; “Гончі Бафуту” – продовження, розповідь про другу поїздку до Західної Африки, до Камеруну. Багато років минуло з тих пір, як Джеральд Даррел мандрував тропічним лісом і трав’янистими рівнинами Камеруну. Багато трапилося подій, Камерун діждався довгоочікуваної свободи, в країні розбудовують нове життя сини тих, хто супроводжував Даррелла під час мандрів. Але такими ж чудовими залишилися незаймані ліси, і так само дзвенить в них ночами хор комах і деревних жаб, а лемури гапаго не поспішаючи стрибають з гілки на гілку. Молода республіка багато уваги приділяє питанням охорони природи, тварин, і в цьому є доля заслуги Джеральда Даррела.
“Три квитки до Едвенчера” – одна з ранніх книжок Джеральда Даррела: вона була написана після поїздки до Британської Гвіани. У той період Даррел ще так гостро не відчував небезпеки, що насувалася на тварин, а тому ці мотиви в книжці не звучать. Вона цілком присвячена враженням від нової країни, від зустрічі з новими тваринами, радості спілкування з ними.
Книжка “Шлях кенгуреняти” – свого роду звіт про поїздку Джеральда Даррела до Нової Зеландії, Австралії й Малайї. У ній автор особливо багато уваги приділяє питанням охорони природи, не забуваючи при цьому про портрети тварин і нариси про ці країни.
Даррел іронічно ставився до своєї творчості, хоча він визнавав, що кожна книжка, написана про тварин, змушує людей по-іншому до них ставитися і стає засобом захисту й збереження світу тварин.
ОСНОВНІ ТВОРИ: “Перевантажений ковчег”, “Гончі Бафуту”, “Під пологом п’яного лісу”, “Земля шурхотів”, “Зоопарк у моєму багажі”, “Мої зустрічі з тваринами”, “Три квитки до Едвенчера”, “Шлях кенгуреняти”.