Зображення народного повстання в повістях А. С. Пушкіна “Дубровский” і “Капітанська дочка”
1. Закони моральності вище всього. 2. Коментарі до повістей “Дубровский” і “Капітанська дочка”. 3. Гуманістичні погляди Пушкіна на буття й сутність людини. Не приведи Бог побачити російський бунт, безглуздий і нещадний А. С. Пушкін А. З. Пушкін – великий національний поет.
Це джерело, у якому бере початок вся російська література. Він творець російської літературної мови, мислитель, письменник-гуманіст. Все це ставиться й до його історичної прози. Інтерес А. З. Пушкіна до історії багато в чому був обумовлений інтересом до людської
Чи можна виправдати вбивство в ім’я світлих ідеалів або помста? Ці питання намагалося вирішити письменник, звертаючись до історичних сюжетів. Коли Пушкін писав про тему народного повстання, його хвилювали в першу чергу моральні сторони даного питання.
Докладно тема народного бунту розглянута автором у двох добутках – “Дубровском” і “Капітанській дочці”. По жанрі “Дубровский” являє собою авантюрно-пригодницький роман, хоча в основі історії Андрія Дубровского лежить
Син померлі починає мстити сусідові. Він організовує зграю розбійників. Пізніше під видом учителя проникає в будинок свого ворога, закохується в його дочку, намагається неї відвезти, але терпить крах.
Крім захоплюючого сюжету, що носить на собі відбиток романтичних традицій, у добутку присутні реалістичні риси До них ставиться образ поміщика Троекурова, образи чиновників, продажний суд. Реалистично зображено те, що привело Володимира Дубровского до здійснення мести, тобто причини повстання. Образ же молодого Дубровского – образ типово романтичного героя. А. С. Пушкіну був цікавий і герой, але його вчинок займає більшу увагу письменника. Розгадкою до розуміння позиції автора добутку є фінал повести: карета з Машею й князем Верейским наздогнана зграєю Дубровского, але Маша відмовляється бігти з ватажком розбійників.
Вона повінчана, і порушувати клятву, що дала перед вівтарем, не буде. Героїня тримає своє слово не заради того, кому вона його дала, а заради себе самої, щоб зберегти свою душу в чистоті. По Пушкіну, будь-яке насильство, нехай і змушене, але воно не залишиться безкарним.
Якщо людина встала на шлях злочину, він уже не зможе бути щасливим Адже якщо на початку оповідання у Володимира Дубровского був вибір, те після пожежі в Кистеневке й смерті у вогні чиновників – у нього вибору немає. У Дубровского, як би він не був нам симпатичний, немає майбутнього, він приречений на самітність і скитания. Він відповідає злом на зло, мстить, тим самим збільшуючи зло у світі, руйнуючи самого себе.
Саме із цієї причини він не досягає особистого щастя. Цієї ж думки знайшли своє втілення в повісті “Капітанська дочка” А. З. Пушкіна. Перед цим письменник вивчив величезну кількість архівних документів, розмовляв з очевидцями бунту Пугачова. Всі ці відомості відбиті в “Історії пугачевского бунту”, що Пушкін написав у вигляді хроніки. У повісті “Капітанська дочка” ці ж події вбрані в художню форму.
Причини повстання носять об’єктивно-історичний характер: юрби колодників, изуродованнийпосле допиту башкирец. У повісті по-новому осмислюється роль особистості керівника повстання. Омелян Пугачов – випадний козак, мужик Це аж ніяк не романтичний герой. Образ його реалістичний, тому він суперечливий. Жорстокість Пугачова граничить із великодушним відношенням до Маші Миронової, рішучість проводиря з’єднується з розумінням безвихідності свого положення й приреченості повсталих.
Пугачов приречений на поразку із самого початку незважаючи на те що його підтримують народні маси. І він це розуміє на відміну від Дубровского. Пугачов розповідає Гриневу казку про орла й ворона, що йому в дитинстві розповідала стара калмичка Саме ця приреченість і вносить трагічний відтінок у повість.
З початку повстання праведний гнів народу обертається в ході оповідання протилежною стороною. Це неприборкана первісна жорстокість керує всіма діями повсталих. Зло, що викликав Пугачов до дії, вийшло з-під його контролю. Воно починає існувати саме по собі, уже не підкоряючись самозванцеві. Суди його швидкі й несправедливі, кровожерливі й жорстокі До війська Пугачова примикають теперішні розбійники, убивці, грабіжники.
Одним з наближених Пугачова стає Швабрин, цей підлий, боягузливий зрадник, у душі якого живуть тільки низинні корисливі помисли. Йому протипоставлений Петро Гринев. Честь його не дозволяє йому написати неправду, саме тому він розповідає про ті страшні події чесно, не прикрашаючи й не ідеалізуючи бунтівників. Тим серйозніше його свідчення як чесного супротивника До речі, симпатії Пугачова виявляються на стороні Гринева.
А. С. Пушкін у повісті говорить нам не тільки про бунт у Росії, а про бунт взагалі, як про соціальне явище. Будь-який бунт приречений на поразку, тому що за допомогою насильства можна тільки руйнувати. В основі будь-якого насильства лежить ненависть, а початком, що творить, є любов. Автор цих дивних і цікавих добутків стоїть на позиції неприйняття зла в будь-якому його прояві, нехай навіть і виправданому Він показує читачеві причини народного бунту, розуміє й співчуває повсталої, але не є прихильником їхньої позиції.
Адже шлях, заснований на насильстві, не приведе ні до чого. Це тупик. Ненависть здатна тільки руйнувати, а любов – навпаки. И із цієї причини повстання в повісті “Дубровский” і в “Капітанській дочці” було подавлено.
У повсталих немає шляхетної мети, вони воюють, щоб мстити, руйнувати. На сьогоднішній день дані добутки А. З. Пушкіна актуальні. Так, можна встановити зв’язок між ідеями Пушкіна з наступним історичним розвитком Росії.
“Демократична” думка початку XX століття грунтувалося на позитивному сприйнятті соціальної боротьби, адекватній оцінці народних повстань і революційних подій. Ніхто не замислювався над наслідками, до яких приведуть ці народні хвилювання й невдоволення Ідеї А. С. Пушкіна прямо протилежні за своєю концепцією даної позиції. В основі всіх устремлінь великого російського поета й прозаїка – гуманістичні ідеї добра, гармонії, волі й справедливості И шляхи для досягнення цих ідей повинні були бути позбавлені кровопролиття й жорстокості. Підтвердженням тому є слова видатного літературознавця, дослідника й знавця творчої спадщини письменника Ю. М. Лотмана: “Для Пушкіна… правильний шлях полягає в тому, щоб піднятися над “жорстоким століттям”, зберігши в собі гуманність, людське достоїнство й повага до живого життя інших людей…
“. У цьому й укладена принципова позиція повістяра “Дубровский” і “Капітанська дочка”.
Схожі твори:
- Пугачов – проводир народного повстання (По повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”) Олександр Сергійович Пушкін серйозно цікавився російською історією. Серед його історичних робіт найбільш відома ” Історія Петра ” і матеріали про пугачовщину. Дивно, що сухі й точні звіти хронікерів стали основою для створення багатого історичного полотна – знаменитої повісті ” Капітанська дочка “. Пушкіна надзвичайно займала особистість Омеляна Пугачова, що очолило...
- Російське дворянство в повістях Олександра Пушкіна “Дубровский” і “Капітанська дочка” Аналізує проблему дворянства й великий російський письменник А. С. Пушкін. Він виробляє свій, особистий погляд на цю тему, зв’язаний, багато в чому, з фактами біографії Пушкіна й з його відношенням до сьогодення й майбутнього Росії. У вірші “Мій родовід” Пушкін іронізує над новими російськими дворянами, які зайняли високі пости в...
- Пугачов як вождь народного повстання і як людина (По повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”) До нього приєднуються селяни й Козаки, башкири й татари, і гарнізони багатьох фортець переходять на його сторону. На військовій раді в Оренбурзі всі говорять про те, що покладатися на вірність солдатів не можна. Не можна заперечувати, що Пугачов був людиною неабияк і талановитим: не маючи достатнього утворення, вона розумно керує...
- Пугачов проводир народного повстання Твір по повісті О. С. Пушкіна “Капітанська дочка”. Історія Росії повна спогадів про народні хвилювання, іноді глухих і маловідомих, іноді – кривавих і оглушливих. Одним з найбільш відомих таких подій є повстання Омеляна Пугачова. Олександр Сергійович Пушкін серйозно цікавився російською історією. Серед його історичних робіт найбільш відома “Історія Петра” і...
- Робота Пушкіна над повістю Капітанська дочка Ще з 20-х років Пушкін виявляв глибоку цікавість до історичного минулого своєї країни (” Борис Годунов “, “Полтава” і ін.) Інтерес до історії загострився в Пушкіна особливо в 30-е роки. У цей час у Росії збільшилася кількість селянських хвилювань. Оцінюючи внутрішньополітичну обстановку, начальник жандармів доповідав цареві: “Весь дух народу спрямований...
- Зображення народу й Пугачова в повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка” Головним історичним персонажем у повісті є Омелян Пугачов – проводир селянського повстання. Він – випадний донський козак “років сорока”, що видає себе за покійного царя Петра III. Образ Пугачова розкривається Пушкіним неоднозначно, суперечливо й багатосторонньо. Автор наділив його як позитивними, так і негативними рисами. З одного боку, це талановитий воєначальник,...
- Ідейно-художня своєрідність повести “Капітанська дочка” По жанрі “Капітанська дочка” – історичне оповідання у формі “сімейних записок”, у ній є риси й повести й роману, історичне оповідання тісно пов’язане з особистою долею головного героя, що бере участь у цих подіях. Гринев анонсує свої записки на схилі віку, він розповідає про свою молодість. Важливе роль має образ...
- “Дубровский” і “Капітанська дочка”, як ланки В “Дубровском” кріпосники-поміщики, продажні чиновники були зображені Пушкіним з реалістичною точністю й конкретністю. Жорстокий самодур Троекуров, зовні культурний князь Верейский дані на широкому соціально-побутовому тлі, що підкреслювало їхню типовість. Зате з незмінним і безсумнівним співчуттям намальовані Пушкіним образи селян, зокрема коваль Архип, що рятує з ризиком для життя кішку після...
- Історична основа повести А. С. Пушкіна “Капітанська дочка” Пушкіна давно залучав задум добутку про пугачевском бунт. Він, вірний історичної точності, штудировал друковані джерела про Пугачова, знайомився з документами про придушення селянського повстання. А в 1833 році він навіть почав поїздку на Волгу й Урал, щоб навіч побачити місця грізних подій, почути живі легенди про пугачовщину (знання Росії, її...
- Задум створення історичних романів “Дубровский” і “Капітанська дочка” Пушкін замислювався над тим, що може стати основою подальшого відновлення Росії: революція, освіта, сильна державна влада? Не все вдавалося вирішити поетові; багато чого було неясним. Але незмінно загальний напрямок його думки – Майбутнє на стороні народу, прогресу, демократії. Для розуміння істоти історичних поглядів Пушкіна важливо врахувати його судження про особливості...
- Образ і характер Пугачова в повісті Пушкіна “Капітанська дочка” Характер Пугачова розкривається Пушкіним послідовно. Спочатку він овіяний таємницею (символічно, що з’являється він з бури); потім даний його зовнішній портрет, і поступово читач довідається його усе глибше й глибше. Пушкіна цікавлять не стільки воєнні дії Пугачова, скільки його особистість, духовний мир. У романі він з’являється лукавою й мудрою, шахраюватою й...
- Образ могутнього народного характеру в повісті “Капітанська дочка” Реальна сцена страти Пугачова пе може не викликати в пам’яті образа чорнобородого мужика із сокирою. І, дивна справа, страта але сприймається як відплата, навпаки, вона наповнює особливим хвилюючим змістом образ із грипевского спа – цьому допомагає калмицька казка! Пугачов зпал, що чекає його, і йшов безбоязно по вибраній дорозі. Співвіднесеність...
- Історичний характер повести А. С. Пушкіна “Капітанська дочка” В останні роки життя Пушкіна тема селянського повстання була однієї із центральних у його творчості. В 30-х годах XIX століття зросла кількість крестьянских бунтів і збурювань, направленних насамперед проти крепостничества. Ще в 1824 році Пушкін замислюється про роль народу в історії Росії. У драмі “Борис Годунов” поет піднімає важливу проблему...
- Автор, оповідач і герой у повісті Пушкіна “Капітанська дочка” “Капітанська дочка” – історичний роман, написаний у формі мемуарів. У цьому романі автор намалював картину стихійного селянського бунту. Чому Пушкін звертається до історії Пугачевского повстання? Справа в тому, що ця тема довгий час уважалася заборонної, незручної, і історики практично не займалися нею або, якщо й займалися, то показували однобоко. Пушкіна...
- Образ Пугачова в повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка” Уперше герої зустрічаються під час бурану. Незнайомець виводить із бурану заблудлого Петрушу й одержує на подяку “заячий тулупчик”, якому призначено було врятувати свого колишнього хазяїна. Молодий Гринев був здивований кмітливістю, якоюсь загадковою силою незнайомця. Перед новою зустріччю з Пугачовим, уже проводирем повстання, Гринев разом з іншими офіцерами знайомиться з листом,...
- Героїчний образ Пугачова в повісті “Капітанська дочка” Зміст буття – у волі розпоряджатися своїм життям. Так на поетичному грунті виявилося можливим зближення пушкінських і пугачевских точок зору. Чуйна до художнього слова Пушкіна, М. Цветаева помітила це: “Є захват у бої в безодні похмурої на краю… В “Бенкеті під час чуми” Пушкін це сказав, в “Капітанській дочці” Пушкін...
- Повість А. С. Пушкіна “Капітанська дочка” як історичний твір А. С. Пушкін приступився до роботи над “Капітанською дочкою” в 1833 році й закінчив її в 1836 році. В останні роки життя тема селянського повстання була однієї із центральних у його творчості. В 30-е роки в Росії зросла кількість селянських бунтів і збурювань, спрямованих насамперед проти кріпосництва. Ще в 1824...
- Образ Омеляна Пугачова в повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка” Проводир повстання Омелян Пугачов зображений Пушкіним не кровожерливим убивцею, яким показували його історики XVIII-XIX століть, а талановитим і сміливим народним вождем. Природні розум, кмітливість, енергійність, що видаються здатності цієї людини сприяли тому, що він очолив селянське повстання. До нього почали стікатися люди з усією країни: і білогірські Козаки, і башкири,...
- Історія створення й аналіз роману “Капітанська дочка” Пушкіна А. С – ланка, що з’єднала звичайної людини Гринева з миром таємничого й загадкового: з долею й історією. З появою Пугачова в главі “Приступ” Гринев відчуває таємничий взаємозв’язок нових обставин свого життя й ознак, отриманих їм раніше. Пугачов руйнує звичну одномірність його життя. Оповідання про долю Гринева перестає бути лінійним рухом від...
- Пугачов – розбійник або визволитель? (по повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”) Пушкін першим зацікавився Пугачовим не толь-до як проводирем селянського повстання, але і як особистістю, тому йому й удалося створити в повісті такий неоднозначний образ. Адже для одних Омелян Пугачов – “випадний каторжник”, “самозванець”, “лиходій”, “шахрай” і ” раз-бойник”, а для інших він – “природний государ”, заступ-никнув, “панотець”. “Шахраєм” і “лиходієм”...