Пугачов – проводир народного повстання (По повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”)

Олександр Сергійович Пушкін серйозно цікавився російською історією. Серед його історичних робіт найбільш відома ” Історія Петра ” і матеріали про пугачовщину. Дивно, що сухі й точні звіти хронікерів стали основою для створення багатого історичного полотна – знаменитої повісті ” Капітанська дочка “. Пушкіна надзвичайно займала особистість Омеляна Пугачова, що очолило народне повстання в другій половині XVIII століття.

Омелян Пугачов – донський козак, ветеран двох воєн – Семирічних і російсько-турецької 1768-1774 років. Він

дослужився до звання хорунжого, тобто до першого офіцерського чина в козачих військах російської армії. Замість того щоб продовжувати військову кар’єру, він став проводирем селянської війни й загинув на ешафоті.

Пушкін показує Пугачова з різних сторін: він те вожатий, якому добрий Гринев дарує заячий тулупчик, те самозванець, що видає себе за імператора Петра III, те злочинець, посаджений у залізну клітку. Однак із цих розрізнених картин автор становить образ проводиря народного повстання, людини шаленого темпераменту й сильної волі, що роздирається внутрішніми протиріччями. Обертає на себе увага

жорстокість Пугачова, що схильний скоріше стратити, чим милувати. Загальновідомі факти дикого розгнузданого терору, установленого Пугачовим у захоплених містах. Імовірно, із самого початку повстання лжеимператор прекрасно розумів, що його авантюра приречена на провал. “Вузька моя вулиця”, – говорить Пугачов Гриневу. Передчуття не обдурили проводиря – він був виданий його ж соратниками. Пугачов у Пушкіна живе по легенді про орла й ворона, тобто вибирає кривавий шлях.

Хто ж він – проводир народного повстання, прославлений численними історичними дослідженнями радянської епохи, або державний злочинець Емелька, відданий публічної страти на Болотній площі? Найімовірніше, друге, хоча Пушкін не дає власної остаточної оцінки цієї історичної особистості. Справа в тому, що епоха правління Катерини II увійшла в історію Росії як цілком благополучний епізод. Повстання, точніше бунт Омеляна Пугачова, позбавлений істотних об’єктивних причин, був заздалегідь приречений.

Всі проводирі народних повстань рано або пізно ставали фігурами легендарними. Про їх народ складав пісні. Однак Пушкін – єдиний, хто спробував дати теперішній портрет страшного й одночасно милостивого Омеляна Пугачова


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Пугачов – проводир народного повстання (По повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”)