Засобу художньої виразності в “Слові об полицю Игореве”
1. Своєрідність жанру “Слова…”. 2. Особливості композиції. 3. Язикові особливості добутку. Чи не пристало нам, брати, почати старими словами ратних повістей про похід Ігоровім, Ігоря Святославича? Початися ж цій пісні по билям нашого часу, а не за звичаєм Боянову. “Слово об полицю Игореве” Уже давно літературознавцями визнана безсумнівна художня цінність цього добутку давньоруської літератури – “Слова об полицю Игореве”.
Більшість дослідників цього літературного пам’ятника сходяться в думці, що “Слово… ”
“, те дослідниками воно в першу чергу розглядається як художній твір, а не як історичне свідчення. У чому ж полягають особливості цього добутку? Навіть при поверхневому знайомстві з текстом добутку легко помітити
“, необхідно сказати й про жанр цього добутку, вказівка на який утримується вже в самій його назві. “Слово…” – це й звертання до князів із закликом до об’єднання, тобто мовлення, оповідання й пісня. Дослідники думають, що його жанр вірніше всього визначити як героїчну поему Дійсно цей добуток має головні риси, якими характеризується героїчна поема. В “Слові…
” розповідається про події, наслідку яких виявилися значимими для всієї країни, а також звучить вихваляння військової доблесті. Отже, одним із засобів художньої виразності “Слова…” є його емоційність.
Також виразність художнього звучання цього добутку досягається завдяки композиційним особливостям Яка ж композиція пам’ятника Древньої Русі? У сюжетній лінії цього добутку можна помітити три основні частини: це властиво оповідання про похід Ігоря, лиховісний сон київського князя Святослава й “золоте слово”, звернене до князів; плач Ярославівни й втеча Ігоря з половецького полону. Крім того, “Слово…” складається з тематично цільних картин-пісень, які нерідко завершуються фразами, що грають роль приспіву: “ища собі честі, а князеві – слави”, “Про Російська земля! Уже за пагорбом ти!
“, “за землю Росіянку, за рани Игореви, буего Святославича”. Більшу роль у посиленні художньої виразності “Слова…” грають картини природи Природа в добутку аж ніяк не пасивне тло історичних подій;. Вона виступає як жива істота, наділене розумом і почуттями. Сонячне затьмарення перед походом передвіщає лихо: “Сонце йому тьмою шлях перепиняло, ніч стогонами грізними птахів розбудила, свист звіриний піднявся, стрепенувся Дів, кличе на вершині дерева, велить прислухатися чужій землі: Волзі, і Поморию, і Посулию, і Сурожу, і Корсуню, і тобі, Тмутороканский ідол”.
Дуже символичен образ сонця, тінь від якого накрила все військо Ігоря. У літературних творах князів, правителів часом порівнювали із сонцем (згадаємо билини про Іллю Муромці, де київського князя Володимира називають Червоним Сонечком). Та й у самому “Слові… ” Ігор і його родичи-князі рівняються із чотирма сонцями Але не світло, а сутінок падає на воїнів. Тінь, тьма, що огорнула дружину Ігоря – це передвістя близької загибелі.
Безрозсудна рішучість Ігоря, якого не зупиняє й ознака, ріднить його з міфічними героями-напівбогами, безтрепетно готовими зустріти свою долю. Прагнення князя до слави, його небажання повертати назад заворожує своїм епічним розмахом, імовірно, ще й тому, що ми-те знаємо, що цей похід уже приречений: “Брати й дружина! Краще вбитим бути, чим полоненим бути; так сядемо, брати, на своїх борзих коней так подивимося на синій Дон”. Потрібно відзначити, що в цьому випадку автор “Слова…
“, бажаючи підсилити художню виразність добутку, навіть “переніс” затьмарення на кілька днів раніше. З літописів відомо, що воно трапилося, коли русичи вже прийшли до границь половецького степу й повернути назад було рівнозначно ганебній втечі. Перед вирішальною битвою з половцями “земля гуде, ріки мутно течуть, пил поля покриває”, тобто сама природа немов противиться тому, що повинне відбутися. У той же час варто звернути увагу: земля, ріки, рослини співчувають русичам, а звірі й птахи, навпаки, жадібно чекають битви, тому що знають – буде чим поживиться: “Ігор до Дону військо веде.
Уже загибелі його очікують птаха по дібровах, вовки грозу називають по яругах, орли клекотом звірів на кості кличуть, лисиці брешуть на червлені щити”. Коли ж військо Ігоря впало в битві, “никне трава від жалості, а дерево від суму до землі прихилилося”. Як жива істота виступає в “Слові…” ріка Донець.
Вона говорить із князем і допомагає йому під час його втечі Говорячи про засоби художньої виразності в “Слові об полицю Игореве” звичайно ж не можна умолчать про язикові особливості цього добутку. Щоб привернути увагу своєї аудиторії, створити відповідний настрой, автор використовував питання, на які сам і відповідає (вигуку, що підкреслюють емоційний тон оповідання, звертання до героїв добутку): “Що шумить, що дзенькає в цю годину рано перед зорями?”, “Про Російська земля! Уже за пагорбом ти!
“, “А Ігорового хороброго полку не воскресити!”, ” Яр-Тур Всеволод! Коштуєш ти всіх спереду, обсипаєш воїнів стрілами, гримиш по шоломах мечами булатними”.
Автор “Слова… ” широко використовує епітети, характерні для усної народної поезії: “борзий кінь”, “сизий орел”, “чисте поле”. Крім цього нерідкі й метафоричні епітети: “залізні полки”, “золоте слово”. В “Слові…
” ми знаходимо й уособлення абстрактних понять Наприклад, Образу автор зображує у вигляді діви з лебединими крильми. А що значить така фраза: “…заволала Карна, і Жля помчалася по Російській землі, сіючи Горе людям з вогненного рога”? Хто вони такі, Карна й Жля?
Виявляється, Карна утворена від слов’янського слова “карити” – оплакувати небіжчиків, а “Жля” – від “жалувати”. В “Слові…” ми зустрічаємо й символічні картини. Наприклад, битва описується те як сівба, те як молотьба, те як весільний бенкет Мастерстволегендарного розповідача казок Бояна зіставляється із соколиним полюванням, а зіткнення половців з русичами описується, як спроба “чорних хмар” закрити “чотири сонця”.
Автор використовує й традиційні для народної поезії символічні позначення: соколами він називає російських князів, ворон – символ половця, а із зозулею рівняється тужна Ярославівна. Високі поетичні достоїнства цього добутку надихали талановитих людей на створення нових художніх творів. Сюжет “Слова…
” ліг в основу опери А. П. Бородіна “Князь Ігор”, а художник В. М. Васнецов створив ряд картин за мотивами “Слова об полицю Игореве”.
Схожі твори:
- Опис Російської землі в “Слові об полицю Игореве” Більше восьми століть назад, в 1187 році, було створено “Слово об полицю Игореве” – безсумнівно, самий значний добуток давньоруської літератури, найбільш яскравий у художнім відношенні її пам’ятник. Відкрите вперше російському читачеві лише на початку XIX століття, “Слово…” с тих пор не раз залучало дослідників, читачів, знавців і цінителів древньої російської...
- Жагучий заклик до об’єднання в “Слові об полицю Игореве” Знаменитий пам’ятник древньої російської літератури “Слово об полицю Игореве” був створений більше семисот років тому. Але й крізь завісу століть ми чуємо подих того часу, часу перемог і гірких поразок, радостей і сумів. “На прикладі поразки Ігоря автор показує сумні наслідки політичного роз’єднання Русі, – пише один з дослідників “Слова…”,...
- Патріотичне звучання й моральна проблематика “Слова об полицю Игореве” “Слово об полицю Игореве” – найбільший пам’ятник літератури Древньої Русі, створений на основі всієї російської культури 12 століття. Воно найтіснішим образом пов’язане з культурою, мовою, світоглядом російського народу. “Слово…” – це патріотичний заклик до об’єднання російських князів у період, що передує татаро-монгольській навалі В “Слові…” розповідається про невдалий похід новгород-сіверського...
- Зв’язок “Слова об полицю Игореве” з усною народною творчістю “Слово об полицю Игореве” – найбільший пам’ятник літератури Древньої Русі. Автор “Слова…” невідомий. Розшукав цей добуток відомий збирач стародавностей і знавець російської словесності Мусін-Пушкін. В “Слові…” розповідається про невдалий похід новгород-сіверського князя Ігоря Святославича, його брата Всеволода, сина Володимира й племінника Святослава проти половців в 1185 року. Феодальна роздробленість Русі...
- “Слово об полицю Игореве” – пам’ятник давньоруської культури Велика література ніколи не ранкучиваетсвоей свіжості й краси. Самий суворою перевіркою художнійний ценностипроизведенияявляется час. Пройшло біля восьми століть із часу народження геніального “Словао полку Игореве”, але це древнє творениеи зараз привлекаетчитателей, поетови вчених, збуджуючи творчу й научнуюмисль. Честьпервооткривателя”Слова” прислід знавцеві росіянці древностимусину-пушкіну: дорогоцінний рукопис був їм знайдена вXVIIIвеке в одному...
- “Слова об полицю Игореве” Існує багато припущень про те, ким був автор “Слова об полицю Игореве”. Він міг бути наближеним князя Ігоря, тому що повно співчуття до нього, або ченцем, адже в ті часи більшість утворених людей були ченцями. Також автор “Слова…” міг бути дружинником, тому що в його описі битви відчувається впевненість Алл...
- Переказ Слово об полицю Игореве План переказу 1. Вступне слово автора. 2. Князь Ігор відправляється із братом Всеволодом у похід. 3. Першу битву з половцями російське військо виграє, після другий Ігор виявляється в полоні. 4. Автор міркує про причини поразки війська Ігоря. 5. Віщий сон князя Святослава. 6. Плач Ярославівни, дружини князя Ігоря. 7. Ігор...
- “Слово об полицю Игореве” – пам’ятник давньоруської літератури “Слово об полицю Игореве” було написано в 1185 році. Велика Русь – величезне государство, створене великим князем Олегом, процветавшее під час правління Володимира Святославича і Ярослава Мудрого, – після смерті останнього стало розпадатися на відділові князівства й занепадати. Київ зберігав значення центра, а київський князь носив звання “великого князя”. Поділ...
- Слово об полицю Игореве – заклик до єднання російської землі 1. Події, що спонукали автора написати “Слово…”. 2. Відношення автора до князівських усобицам. 3. Образи російських князів і їхні вчинки. 4. Необхідність об’єднання росіян земель Всі росіяни князі були родичами. Наприкінці XII століття їх було близько 50. Всі вони походили від Володимира Святого й ділилися на лінії… И. В. Можейко...
- Історична основа й значення “Слова об полицю Игореве” “Так відають нащадки православних Землі рідної минулу долю…” А. С. Пушкін В 1812 році ця подія в бурі війни й руйнування пройшло непоміченим, але згодом викликало чимало суперечок. Мова йде про те, що згорів оригінал “Слова об полицю Игореве”, що знайшов наприкінці XVIII століття А. М. Мусін-Пушкін. З тих пор...
- Основна ідея “Слова об полицю Игореве” Бути може, довго б ще не перейнявся я інтересом і любов’ю до древньої поеми, якби не роман Василя Григоровича яна Убатыйф. я прочитав його на одному подиху й довго ще жив у світі битв і пожеж, бачив лісу, у яких ховалися народні месники, юрту Батия. Так відчув я бажання знати...
- Сюжетне оповідання поемі “Слово об полицю Игореве” Сюжетне оповідання в “Слові…”починається з опису сонячного затьмарення. Про нього в добутку говориться двічі: після вступу й після звертання до Бояну й мовлення Всеволода. Тоді глянув Ігор на Сонце И бачить, що тьма від Сонця Все військо його накрила……Князь вступив у золоте стремя И поїхав по чистому полю Сонце тьмою...
- Зображення природи автором “Слова об полицю Игореве” У залученні російської природи як діючої особи свого оповідання автор “Слова об полицю Игореве” виявив себе як винятково спостережливий її знавець. От чому в самій російській природі можна знайти досить точний коментар до многим неясних місць цієї поеми. Уважний спостерігач природи, автор з дивною точністю й правдивістю передає, наприклад, опис...
- Зображення природи автором “Слова об полицю Игореве& Автор “Слова” одним з перших став використати багато літературних прийомів, він застосовував різноманітні художні засоби зображення: гіперболи, метафори, порівняння, епітети, контрасти, уособлення. А які картини природи вводить автор у добуток! Взагалі, у літописах того часу якщо й зустрічався опис природи, те це був нерухомий, мертвий пейзаж, що безпосередньо пов’язаний з...
- Образ руської землі в “Слові про похід Ігорів” З ДАВНЬОЇ ЛІТЕРАТУРИ Образ руської землі в “Слові про похід Ігорів” У “Слові про похід Ігорів” центральний образ – персоніфікований. Це – руська земля. Автор захоплюється її безмежними просторами – описує події, які відбуваються одночасно у різних кінцях Русі: “Коні іржуть – задзвенить слава в Києві. Труби трублять в Новгороді...
- Образ Руської землі в “Слові” Із сивої давнини, через століття долітають до нас голоси, у яких звучить палка любов до рідної Руської землі. В геніальному давньому літописі “Слово о полку Ігоревім” Руська земля усвідомлюється як щось єдине, як надбання народу, що йде від одного кореня, незважаючи на чвари та існування різних князівств. Душа автора “Слова”...
- Образ Руської землі у “Слові о полку Ігоревім” “Слово о полку Ігоревім” – це одна з найдавніших пам’яток нашої літератури. Її створив автор – справжній патріот своєї землі, Київської Русі. І хоча розповідає він про поразку Ігореву, але оспівує велич і міць Руської землі, що тоді була великою державою. Руська земля у часи автора “Слова…” мала неосяжні кордони....
- Сміливість і любов до батьківщини в “Слові об полку Игоревім” Вісім століть назад, в 1187 році, було створене Слово об полицю Игореве геніальний патріотичний добуток російської літератури. Поема Древньої Русі присвячена не однієї з перемог, яких чимало знали російську зброю, а невдалому походу князя Ігоря Святославовича на половців В 1184 році під предводительством Святослава об’єднаними зусиллями російських князів половці були...
- Образ Вітчизни у “Слові о полку Ігоревім” Говорячи про історичну основу “Слова о полку Ігоревім”, слід розглянути події 1185 року – похід князя Ігоря на половців. Реально змальовано суспільне та політичне життя Київської Русі: роздрібненість, міжусобна боротьба. Половецькі орди спільно з деякими руськими князями нападали на руські землі, палили, грабували села, забирали людей у полон. Роздрібленні князівства...
- Розкрийте особливості художньої структури “Книги пісень” Г. Гейне (художня структура книги, особливості розвитку сюжету, композиції та образу ліричного героя, засоби виразності) Розкрийте особливості художньої структури “Книги пісень” Г. Гейне (художня структура книги, особливості розвитку сюжету, композиції та образу ліричного героя, засоби виразності). “З мого великого болю творю я пісні маленькі” Поетична збірка “КНИГА ПІСЕНЬ” Поетична збірка “Книга пісень”, найдовершеніше творіння Гейне, лише за його життя перевидавалася дванадцять разів і принесла йому...