Володимиро-Суздальська Русь і Волзька Болгарія

Волзька Болгарія лежала нижче за течією Волги при впаданні в неї Ками, у місцевості біля сучасної Казані. Болгари були тюрків по походженню й мусульмани по вірі. Вони далеко перевершували своїх західних сусідів – мордву по ступені розвитку, пристрою й гражданственности. Не ськотарство було тільки заняттям волзьких (камських) болгар, а розвинена була так само торгівля. Вони мали свої міста.

Багатство камських болгар, очевидно, відомо було сусідам їх, і країна болгар тому служила привабливим видобутком як для північних російських суздальських

князів з їхніми дружинами, що жили на заході від Болгарії по ріках Волзі, Клязьмі й Оці, так і для князів половецьких – сусідів болгар з півдня.

Ще великий князь володимиро-суздальський Андрій Боголюбський почав в 1171 році великий похід проти болгар під начальством сина свого Мстислава й воєводи Бориса Жидиславича. Похід цей, початий узимку, не мав, щоправда, особливо сприятливих для російських результатів: росіяни обмежилися лише тим, що взяли в “поганій землі” (землі язичників) 6 сіл і 1 містечко.

Брат і спадкоємець Андрія Боголюбського – Всеволод Велике Гніздо із союзником – сином

київського князя Святослава Всеволодовича – Володимиром, під предводительством воєвод Фоми Лязковича й Дорожчаючи, ходив в 1184 р. на Великі Булгари (велике місто камських болгар) і осаджував його. Але не взяв. Тоді ранили стрілою під час приступу племінника Всеволода – князя Изяслава Глібовича й розболівся він сильно від того. Давши мир болгарам, вернувся назад Всеволод, пославши кінноти свою через мордовські землі. В 1186 р. росіяни знову ходили на болгар і вернулися, истрибивши багато сіл і з більшим полоном.

Якщо великих володимиро-суздальських князів цікавила Болгарія, як військовий видобуток, то для російських купців вона представляла цікаву землю, у якій можна було з успіхом вести торгівлю.

(За матеріалами історичного нарису А. М. Меморського)

Володимиро-Суздальська Русь і Волзька Болгарія

Меморський А. М. Засновник Нижнього Новгорода великий князь Георгій II (Юрій) Всеволодович ( 1189-1889). Історичний нарис. Нижній Новгород, 1889. (Репринт 2002). С. 6-10.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Володимиро-Суздальська Русь і Волзька Болгарія