Шляхи духовних шукань улюблених героїв Л. Н. Толстого (По романі “Війна й мир”)
1. Л. Н. Толстой – творець добутку загальнонаціонального масштабу. 2. На шляху до Істини (Андрій Болконский, Пьер Безухов). 3. Життя в єднанні зі своїм народом. Роман Л. Н. Толстого “Війна й мир” – добуток історичного масштабу, що показує нам широку панораму життя російського суспільства першої третини XIX століття. У цьому грандіозному добутку описане життя націй на переломному етапі истори ческого розвитку через окремих, кращих її представників. Письменник у подіях 1812 року шукав ключ до розуміння явищ сучасної йому життя.
У ході роботи
Світське суспільство йому набридло, салонні розмови його обтяжують. Стосовно дружини він випробовує роздратування Внутрішня суть конфлікту стає очевидна з бесіди Андрія Болконского з Пьером Безуховим. Навколишня дійсність не дає можливості князеві виявити себе. Він жадає особистої слави, він хоче зробити подвиг.
І його кумиром, як і Пьера є Наполеон, що скорив полмира. Початок воєнних дій проти наполеонівської армії виявляється досить вагомим приводом для від’їзду з будинку. Дуже незабаром ідеали князя Андрія здійсняться. Під час бою під Аустерлицем він підхопить прапор з рук убитого солдата й підніме полк в атаку, але сам буде важко поранений. Л. Н. Толстой перевіряє істинність переконань свого героя, ставлячи його на грань життя й смерті.
І ми бачимо, що егоїстичні помисли Болконского не витримують цього випробування. Перед особою смерті все наносне, нещире пропадає, залишається лише подив перед мудрістю й красою природи, що втілилася у високому й недосяжному небі Аустерлица. Враження підсилюється появою Наполеона, що задоволений перемогою, якого не бентежать купи мертвих тел.
Побувавши в полоні, випробувавши безліч страждань, Андрій Болконский розуміє, що повинен жити заради своєї сім’ї, в ім’я боргу Але сімейне щастя зруйноване – княгиня Ліза вмирає під час пологів. І тільки зустріч із Пьером Безуховим на переправі дає надію Болконскому на духовне відродження в майбутньому. Ідеали Пьера Безухова теж перетерпіли зміни. Спочатку, не розуміючого свого щирого призначення, Пьер витрачає себе на гульби й пиятики За ним тягнеться низка скандалів і неприємностей. Він хоче, визнання в суспільстві, схвалення навколишніх, і дуже незабаром його таємні помисли збудуться.
Напрочуд всій Москві старий граф майже весь свій стан залишив Пьеру, своєму незаконному синові. Він тепер багатий! Його охоче запрошують у гості. Батьки дівиць мріють видати своїх дочок заміж за Пьера.
Він доглядає за елен Курагиной, першою красунею Москви Безухову лестно її увага. Зрештою його женять на елен, але незабаром Пьер починає розуміти свою помилку. елен через якийсь час демонструє, чтовишла заміж за Безухова тільки заради грошей, вона заводить свій власний салон, куди приходять юрби її залицяльників. Закінчилося все дуеллю Пьера з До-маслинковим, одним з фаворитів елен. Виявившись перед особою смерті, Пьер Безухов розуміє, наскільки незначні, низинні були його ідеали.
Він остаточно пориває із дружиною й залишає маєток. На духовне становлення Пьера впливає зустріч із Баздеевим, представником масонської ложі. Він переконує Пьера, що теперішнє щастя людин може знайти лише в турботі про щастя й благополуччя інших, що саме мас. они саме мають на меті таємну допомогу тим, хто бідує, освіта народу й підготовку грунту для суспільства загального братерства й любові.
У Пьера Безухова з’являється висока мета в житті. Він працює над собою, зживає особисті недоліки, займається добродійністю. Але незабаром йому “особисте вдосконалювання” набридає У масонах він починає бачити стосовно себе тільки матеріальну зацікавленість. До цього періоду ставиться й діяльність князя Болконского на благо суспільства.
Він цікавиться життям своїх селян, у своєму маєтку проводить ліберальні реформи. Князь починає займатися державною діяльністю, він бере участь у діяльності комітету з підготовці реформ, яким керує М. М. Сперанский. Але незабаром Болконский разочаровивается в цій діяльності, тому що не бачить результатів своєї праці. Гостя у Втішному, князь зустрічається з Наташей Ростовой.
Усе в ній вражає Андрія Болконского: і її искреннее замилування природою. І її безпосередність, і любов кжизни. Любов, що виникає між ними, воскрешає князя Андрія до нового життя. Але й цього разу особисте щастя головного героя не відбудеться.
Наташа захопилася Анатолем Курагиним, і це служить причиною для розірвання заручин між нею й Андрієм Болконским. Отут втілена одна з головних ідей Л. Н. Толстого – людин не може бути щасливим, якщо навколишні нещасні. Саме до цього моменту ставиться навала на Росію військ Наполеона За словами Болконского, Вітчизняна війна стає “особистою справою кожної російської людини”. Він приймає командування полком, воліючи “робити справу” у бойовому ладі, а не в штабних коридорах.
Для Болконского головним стає прагнення жити однією долею зі своїм народом, розділяти його прикрості й радості. Вищою крапкою просвітління й духовного росту для князя Андрія стає смерть. Він гине від очманілої кулі, і цим Толстой підкреслює близькість свого героя долям простих російських солдатів, які гинули за Батьківщину. Болконский умирає духовно проясненим, він розуміє, що “увесь світ – це любов”, тільки це потрібно побачити й зрозуміти Побачити смерть близько довелось і Пьеру Безухову.
Його потрясає день Бородінського бою, що він зустрічає на батареї Раєвського, безглуздість убивств, жах смерті. Вирішивши пожертвувати собою заради порятунку інших людей, Пьер залишається в розореній Москві. Щоб убити Наполеона Йому не вдалося це зробити, але цінність його духовних шукань не стає менше. Він відчуває свою єдність із народом, почуває себе його частиною.
Товстої приводить і цього героя до ідеї єднання з народом, до ідеї прийняття миру у всьому його різноманітті. Пьер удостоюється особистого щастя – він Жениться на Наташе Ростовой, і свою любов до неї пронесе через все життя. Складний, тернистий шлях духовних шукань головних героїв роману Л. Н. Толстого говорить про те, що вони здатні до духовного вдосконалювання. І Андрій Болконский, і Пьер Безухов приходять до думки про необхідність духовного єднання людей.
По думці Л. Н. Толстого, це і є найважливішим мірилом моральної оцінки особистості, критерієм її духовної досконалості
Схожі твори:
- Духовні шукання толстовських героїв (по романі Л. Н. Толстого “Війна й мир”) Другу половину XІX століття називають епохою “великих романів” у російській літературі. Для письменників Росії літературна творчість була не стільки відображенням дійсності, скільки служінням істині, бажанням показати людству шлях духовного порятунку. Згадаємо хоча б роман Достоєвського “Злочин і покарання”. Не стало виключенням і творчість Л. Н. Толстого, що все-таки не дає...
- Шлях шукань Пьера Безухова (по романі “Війна й мир”) Вищі духовні моральні цінності, усвідомлення яких веде героїв до гармонії з миром, – от що затверджує російська класична Література XIX століття. У романі “Війна й мир” Л. Н. Толстой на прикладі Пьера Безухова показує людину, що шукає істину й робить це не розумом, а серцем. На мій погляд, письменник не...
- Образ Пьера Безухова (по романі Л. Толстого “Війна й мир”) Образ Пьера Безухова, як і всіх позитивних героїв Толстого, дається в розвитку. Товстої показує, як протягом 15 років під впливом умов російського суспільно-політичного життя й дворянського побуту формується світогляд майбутнього декабриста, складається його характер. Незмінної залишається тільки доброта Пьера, його щирість, почуття правди, стремление перешикувати на розумних початках життя російського...
- Вітчизняна війна 1812 року в долях головних героїв роману Л. Н. Толстого “Війна й мир” Оповідання про війну 1812 року Л. Н. Толстой починає із суворих і врочистих слів: “12 червня сили Західної Європи перейшли границі Росії, і почалася Війна, тобто відбулося противне людському розуму й всій людській природі подія”. Товстої прославляє великий подвиг російського народу, показує всю силу його патріотизму. Він говорить про те,...
- Складність духовних шукань героїв В. М. Шукшина Добро – це добре діло, це важко, Це не просто. Не хвалитеся добротою, Не робіть хоч зла! В. Шукшин Василь Шукшин – один із видатних російських письменників, акторів і режисерів. На мій погляд, саме йому вдалося втілити на сторінках оповідань характери простих російських людей, вихідців із народу. Шукшин до кінця...
- ТЕПЕРІШНЄ ЖИТТЯ В РОМАНІ Л. Н. ТОЛСТОГО “ВІЙНА Й МИР” Теперішнє життя поняте невизначене, для кожного чоло-століття різне. У всіх людей є свої цінності, свої ідеали. Каж-Дый людина індивідуальна. У відповідності зі своїми поглядами, похилостями своєї душі він обирає для себе теперішнє життя й шлях до неї. Але часто, представлена здалеку й розпливчасто обкреслена, при її досягненні виявляється зовсім інший,...
- Складність духовних шукань героїв Шукшина ВАСИЛЬ ШУКШИН ТВОРИ З ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ ВАСИЛЬ ШУКШИН Складність духовних шукань героїв В. М. Шукшина Добро – це добре діло, це важко, Це не просто. Не хвалитеся добротою, Не робіть хоч зла! В. Шукшин Василь Шукшин – один із видатних російських письменників, акторів і режисерів. На мій погляд, саме йому вдалося втілити...
- Образ Пьера Безухова в романі Л. Н. Толстого “Війна й мир” Судячи з непрямих авторських натяків, Пьеру в мо-мент появи в Петербурзі близько 21 року. Він рассе-ян, товстий і незграбний. На початку роману він ще гуляла й безобразник. Його життя – типове життя “золотої молоді” – хаотична й нерозумна. Уперше Толстой показує нам Пьера в салоні Ганни Павлівни Шерер як явний...
- Історія життя Андрія Болконского в романі Л. Н. Толстого “Війна й мир” Лев Миколайович Толстой створював роман “Війна й мир” з 1863 по 1869 рік. Спочатку він замишлявся як роман про повернення декабриста з посилання В 1856 року, і головним героєм повинен був бути Петро Іванович Лобадов. В образі Лобадова Толстой хотів показати трагедію героя декабристського повстання, чия епоха залишилася в минулому...
- Пьер Безухов у романі Л. Н. Толстого Війна й мир Пьер Безухов один з улюблених героїв Толстого. Життя Пьера це шлях відкриттів і розчарувань, шлях кризовий і багато в чому драматичний. Пьер натура емоційна. Його відрізняють розум, схильний до мрійливого філософствування, неуважність, слабість волі, відсутність ініціативи, виняткова доброта. Головна риса героя шукання оуспокоения, згоди із самим собойп, пошуки життя, що...
- Аналіз роману Війна й мир Толстого Л. Н Роман “Війна й мир” недарма називають рому-ном-епопеєю, настільки він всеохватен. Товстої створив і зв’язав між собою сотні людських характерів, він зобразив картину російського життя у світі й війні. У романі відбиті події величезного історичного значення. Можна виділити в добутку трохи найбільш важливих думок. “Думка народна” – в останніх частинах створюється...
- Духовні шукання Андрія Болконского в романі Л. Н. Толстого “Війна й мир” 1. Задум роману “Війна й мир”. 2. Духовні ідеали молодого Болконского і їхній крах. 3. Пробудження героя до нового життя й даремність його мріянь. 4. Підсумок духовних пошуків князя Андрія. В 1856 році Л. Н. Толстой починає роботу над романом “Війна й мир” про колишнього декабриста, що вертається із сім’єю...
- Тема судьбоносних митей у російській літературі XIX століття (По романі Л. Н. Толстого “Війна й мир”) 1. Мінути, що перевернули життя героїв. 2. Миттєві усвідомлення в житті Андрія Болконского. 3. Важливість скороминущих відкриттів. Часто в добутках російських письменників можна побачити опис тих судьбоносних мінут, у які головний герой переосмислює своє існування, робить переоцінку своїх поглядів і переконань, що у свою чергу повністю перевертає його життя. Досить...
- Жіночі образи у романі Толстого “Війна і Мир” Роман “Війна й мир” спочатку був задуманий автором як роман про декабриста, що вертається в 1856 році з посилання. Але чим більше Толстой працював з архівними матеріалами, тим більше розумів, що, не розповівши про саме повстання й ще глибше – про війну 1812 року, не можна написати роман на необхідному...
- Скорочено роману Війна й мир Толстого Л. Н Том І ЧАСТИНА ПЕРША Липень 1805 року. Великий російський роман починається французьким мовленням: дія відбувається в Петербурзі в салоні у фрейліни імператриці Шерер. У гостях: князь Василь Курагин, його дочка елен і син Іполит, емігрант-француз віконт Мортемар, абат Морио, “маленька княгиня” Ліза Болконская. Все заискивающе привітають господарку. Поява Пьера*Безухова, незаконного...
- Роль епізоду “Перший бал Наташи Ростовой” у романі Л. Н. Толстого “Війна й мир” Роль епізоду “Перший бал Наташи Ростовой” у романі Л. Н. Толстого ” Війна й мир” Перший бал Наташи Ростовой самі сторінки, що запам’ятовуються, роману Л. Н. Толстого “Війна й мир”. Адже тут ми можемо розглянути багато чого з того, що було або буде, а також розглянути характери головних героїв. Бал...
- Пейзаж і його функції у романі Л. Н. Толстого “Війна й мир” Основна особливість зображення природи в романах Толстого – зображення її в нерозривній єдності з людиною, його почуттями. Сприйняття природи, уміння злитися з нею – один з основних особистісних критеріїв для толстовських героїв. Саме ці властивості визначають у письменника гармонійність розвитку особистості, моральне здоров’я людини, його життєву силу, сенс існування. Пейзаж...
- Батько й син Болконские в романі Л. Н. Толстого “Війна й мир” У книзі діють два батьки й два сини Болконских. У моєму творі Мова йтиме й про старого князя Бол-Кінському, його взаєминах із сином, і про князя Ан-Дрее в ролі батька. Тільки в цій темі варто бачити не просто сімейну проблематику, зв’язану в книзі Тол-Стого також і з образами Ростових, Курагиных,...
- Образ Андрія Болконского (по романі “Війна й мир”) Хоча у романі “Війна й мир” величезне місце занітомить викриття дворянства, але разом з тим у ньому наішли яскраве відбиття й кращі його представники. До їхнього числа ставляться Андрій Болконский і Пьер Безухов. Їхнє життя – це шлях шукань діяльності, що була б корисна батьківщині. Як звичайно, Толстой у своїх...
- Історичні особистості у романі Л. Н. Толстого “Війна й мир” 1. Значення роману. 2. Сприйняття автора й князя Андрія Болконского. 3. Кутузов і Наполеон. 4. Олександр і Франц-Йосип. 5. Мак, Багратіон, Сперанский. Роман Л. Н. Толстого має величезне значення не тільки в рамках росіянці й закордонній літературі Він немаловажний і для розуміння багатьох історичних, соціальних і філософських катеГорей. Основним завданням...