Пародія в романі Пушкіна “Євгеній Онєгін”
Головні образи роману “Євгеній Онєгін”, носії авторських ідей і настроїв – Онєгін і Ленський. Вони втілюють різні настрої в середовищі російського дворянства після перемоги у війні 1812 року. У Росії настав період реакції, і клас дворян розшарувалася на групи за принципом відношення до правлячого режиму: одна була оплотом режиму, інша, найбільш талановита і прогресивно мисляча, готувала державний переворот у таємні товариства, третя, критично сприймає дійсність, гризли неробством, не знаходячи собі місця в існуючій політичній системі,
Євгеній Онєгін “- син процвітаючого петербурзького чиновника – отримав типову для свого часу і класу домашню освіту. О. С. Пушкін досить критично оцінював рівень освіченості свого покоління:
Ми всі вчилися потроху
Чому-небудь і як-небудь,
Так воспітан’ем, слава богу,
У нас не дивно блиснути.
Тим не менше Онєгін знав латинь, античну літературу, яку, правда, не любив, захоплювався прогресивної економічною теорією, історією, філософією:
Лаяв Гомера, Феокріта;
Зате читав Адама
До того ж Онєгін завжди грав якусь роль, що відповідає певній світської умовності, і вдало прикривав поверховість освіти продуманим поведінкою:
Мав він щасливий талант
Без змушений у розмові
Торкнутися до всього злегка,
З вченим видом знавця
Зберігати мовчання у важливому суперечці
І порушувати посмішку дам
Вогнем нежданих епіграм.
Євген вів типову для столичної аристократії життя: бали, ресторани, театри, прогулянки по Невському проспекту, любовні розваги, в яких він вельми досяг успіху завдяки здатності “жартома невинність дивувати, лякати відчаєм готовим, приємною лестощами бавитись”. І все ж він виділяється серед загальної маси “золотої молоді” критичним мисленням, благородством душі. Пушкін, називаючи його “другим Чадаевим”, визнавав своє духовне споріднення з героєм:
Мені подобалися його риси,
Мріям мимовільна відданість,
Неподражател’ная дивина
І різкий, охолоджений розум.
Онєгін віддавав собі звіт в суєті і безглуздості світського життя, наповненою нещирістю, умовностями. Як людина він з гіркотою усвідомлював спустошуючий душу суєту “світла порожнього”, і їм опанувала “російська хандра”:
Ні: рано почуття в ньому охолонули;
Йому набрид світла шум;
Красуні недовго були
Предмет його звичних дум;
Зради втомити встигли;
Друзі і дружба набридли…
Спроби боротьби з “душевної порожнечею” через невміння систематично трудитися тільки збільшили його озлобленість, похмурість, духовне самотність, пересиченість життєвої суєтою, згасання “серця спека”.
Опинившись у успадкованих маєтку, Онєгін полегшив життя селян заміною гнітючій панщини “оброком легким”, але непослідовність, невміння працювати не дозволили йому розвинути реформаторську діяльність. “Душевна порожнеча” не залишала його і в селі: вульгарні розмови сусідів-поміщиків, що витягують вузькість кругозору і примітивність мислення, обтяжували його, він віддав перевагу їм горде й гірке самотність.
Душевний сон Євгена був порушений освідченням у коханні чарівній, щирої й глибокої дівчата, і “відчувають запал старовинний їм на хвилину опанував”, але внутрішня спустошеність і благородство душі не дозволили щирому пориву розвинутися в любов.
Знайомство з молодим, освіченим романтичним поетом Володимиром Ленським, також різко виділялося в масі помісного дворянства, скрасило Онєгіна години дозвілля, подарувало хвилини високого спілкування. Ленський здавався повною протилежністю Онєгіна: “волелюбні мрії, дух палкий, завжди захоплена мова”, недосвідченість і гарячковість, серцева недосвідченість і щира поривчастість – все відрізняло юного поета від Євгенія. Ленський з усім нерозтрачених жаром душі мріє про щастя всього людства, вірить у священні узи справжньої дружби:
Він вірив, що друзі готові
За честь його Боже наш, прийняти окови…
Що є обрані долями,
Людей священні друзі;
Що їх безсмертна сім’я
Неперевершеними променями
Коли-небудь нас осяє
І світ блаженством обдарує.
Як нагадують ці рядки щирі і натхненні вірші Пушкіна про ліцейського братерство або сповнене мужності і благородства вірш, присвячений друзів-декабристів!
Безумовно, Ленський був духовним родичем декабристів, його суспільні ідеали настільки ж гуманні і благородні. Правда, цей “напівросіянина сусід” Онєгіна був далекий від національного грунту. Його високі ідеали були вельми розпливчасті, невизначені, втілювалися в поезії в “щось і ту-ту манну далечінь”.
Холодний розум, душевна пересиченість і туга Онєгіна не заважали йому милуватися щирістю поривів юного поета, палкістю його почуттів, запалом переконань. Євген як характер скритний, самотній, обернений у себе навіть в ранній юності не відрізнявся такою щирістю, чистотою помислів, силою переконаності, він завжди грав певну роль. Можливо, Онєгін навіть злегка заздрив чесності, природності одного, приховуючи за іронією захоплення його прямотою і запалом:
Він слухав Ленського з посмішкою.
Поета палкий розмова,
І розум, ще в сужден’ях хиткою,
І вічно натхненний зір, –
Онєгіна все було нове-Наскільки
Онєгін душевно спопелить, позбавлений усіляких ілюзій і ідеалів, настільки Ленський чистий душею, сповнений високих думок, шляхетних устремлінь, романтичних поривів:
Обурення, співчуття,
На добре чистий любов
І слави солодке морока
У ньому рано хвилювали кров.
Дуже пристрасно, самозабутньо віддається Володимир почуттю кохання до Ольги. Вона представляється йому вінцем створення, втіленням досконалості, все в ній бачиться йому в рожевому світлі. Дурна сварка призвела друзів до дуелі, і вони через острах “Громадська думка” (а Ленський ще й з-за неусвідомленого прагнення до героїчного) змушені були стрілятися. Ленський “у кольорі радісних надій” був убитий.
Яким же бачив Пушкін майбутнє своїх героїв, якби не драматичної розв’язки? Ленському він пророкував долю справжнього поета, народного трибуна, але не виключав і можливості “звичайного спадку” провінційного поміщика. При сприятливому збігу обставин він цілком міг прийти до табору декабристів. Онєгін ж, вражений скептицизмом, не міг стати свідомим борцем за справедливий перевлаштування суспільства, його чекав шлях індивідуального протесту, пасивного заперечення, непротивлення злу насильством.
Схожі твори:
- ЄВГЕНІЙ ОНЄГІН У РОМАНІ А. С. ПУШКІНА “ЄВГЕНІЙ ОНЄГІН” Дія роману протікає в період підйому суспільного руху проти кріпосництва. Пушкіна розповів про долю парубка, показавши розчарованим, незадоволену життям натуру, якої є Євгеній Онєгін. Онєгін – представник передової дворянської інтелігенції епохи декабристів. По своєму походженню він дворянин, аристократ. Його вчили іноземні гувернери й гувернантки. Спочатку його виховувала “мадам”; потім “monsieur...
- Життя дворянства XІX століття у романі О. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін” Життя дворянства XІX століття у романі О. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін” Роман “Євгеній Онєгін” займає провідне місце у творчості Пушкіна. Цей твір не тільки великий за обсягом, але й широко охоплює найрізноманітніші теми та характери. В. Г. Бєлінський назвав його “енциклопедією російського життя”. За ним, дійсно, можна скласти враження про...
- Чому Онєгін приречений на самітність (По романі А З Пушкіна “Євгеній Онєгін”) Онєгін – представник вищого петербурзького світла. Його дитинство пройшло під опікою іноземних гувернерів. Прийнятий у світлі, Онєгін по суті приречений на самітність. Строкате й одноманітне життя Петербурга швидко знудило Євгенію, їм опановує “російська нудьга”. Чим замінити світські забави? Онєгін, на жаль, не може знайти собі застосування в житті. Він намагається...
- Образ автора в романі А. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін” Н. В. Гоголь Пушкін… Напевно, важко знайти людину, що не знав би цього ім’я. Пушкіна входить у наше життя в дитинстві й залишається з нами до кінця. Яким же була ця людина? Я думаю, що він прагнув до волі й справедливості. Поет засуджував помсту, сваволю поміщиків, егоїзм. Для когось Пушкін...
- Онєгін і Ленский (по романі А. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін) Ми все вчилися потроху, Ч Йому-Нибудь і як-небудь, Але вocnumaньем, слава богові, У нас немудро блиснути… Далі він дає характеристику Онєгіну: Він по-французькому зовсім Міг висловлюватися й писав, Легко мазурку танцював И кланявся невимушено. Чого вам більше? Світло вирішило, Що він розумний і дуже милий. По своєму розумі Онєгін коштує...
- Зображення життя помісного й столичного дворянства в романі Пушкіна “Євгеній Онєгін” Роман Пушкіна “Євгеній Онєгін” – перший російський реалістичний роман, правдиво й широко показує росіянку життя в 20-е роки XIX століття. Це був час підйому національної самосвідомості, пробудженого війною 1812 року, посилення невдоволення передової дворянської інтелігенції самодержавно-кріпосницьким ладом. Пушкіна, передова людина своєї епохи, не міг пройти повз самих насущних злободенні тоді...
- Сторінки життя російського суспільства у романі О. Пушкіна “Євгеній Онєгін” І. Роман О. Пушкіна “Євгеній Онєгін” як енциклопедія російського побуту. (“Енциклопедією російського життя” назвав роман О. Пушкіна критик В. Бєлінський. Він перший оцінив масштаби зробленого поетом. Роман став дзеркалом російського життя, у якому відобразилися майже усі верстви населення гіушкінської Росії, їхні звичаї, світобачення, зовнішній вигляд – і все це у...
- “Російська нудьга” у романі Олександра Пушкіна “Євгеній Онєгін” До “Євгенія Онєгіна” протистояння людини й суспільства була показана А. С. Грибоєдовим у його комедії “Горі від розуму”. Головна діюча особа цього добутку, Чацкий, як і Онєгін, незадоволений суспільством, у якому народився й живе. На відміну від Онєгіна, Чацкий у міру своїх можливостей намагається змінити щось у фамусовском суспільстві, громогласно...
- “Тетяна – милий ідеал” (по романі О. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін”) Пушкін у романі “Євгеній Онєгін” створив образ свого сучасника, відбив століття. У кожному рядку роману, у кожній дії й у кожній думці героїв – сам поет. І, раскривая самого себе через своїх героїв, Пушкін представив свій ідеал жіночої краси – зовнішньої й духовної. “Милий ідеал” Гарматина – його Тетяна. Коли...
- Побут і вдачі столичного й провінційного дворянства в романі А З Пушкіна “Євгеній Онєгін” Пифагор Говорячи про роман А. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін” як про “енциклопедію російського життя”, необхідно згадати епоху, у яку жив і працював Пушкін і в яку розвивалися події роману. Вітчизняна Війна 1812 року показала, що росіянин народ – велика сила, фундаментом, який були насамперед патріотизм і щира любов до Батьківщини....
- Зображення помісного дворянства в романі А. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін” Молодість, мудра зрілість, мінути Радості й гіркі годинники без сну – вся Життя прекрасного, геніального й ве- Селого людини. Н. Долинина. Із книги “Прочитаємо “Онєгіна” разом”. План. 1.Вступ. “Євгеній Онєгін”- “енциклопедія росіянці Життя”. 2. Основна частина. Сатиричне зображення дворянства в Романі. 1) Порожнє життя світського суспільства Петербурга. 2) Відсталість і...
- Сон Тетяни Ларіній. Його значення в романі А. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін” СОН ТЕТЯНИ ЛАРІНІЙ. ЙОГО ЗНАЧЕННЯ В РОМАНІ А. С. ПУШКІНА “ЄВГЕНІЙ ОНЄГІН” И сниться дивовижний сон Тетяні. А. С. Пушкін Олександр Сергійович Пушкін – тонкий психолог, що прекрасно розуміє душу людини. Його роман “Євгеній Онєгін” є достовірною картиною російського життя початку XIX століття. Включаючи в оповідання сон героїні, автор допомагає...
- Тетяни “Милий ідеал” (по романі А. З Пушкіна “Євгеній Онєгін”) Є книги, які перечитують із покоління в покоління… Вони нагадують охоронні грамоти російської мови, історії, культури, тому що містять у собі традиції російського народу. Це вічні книги. До таких добутків ставиться роман А. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін”. Кожний скаже, що читав це всесвітньо відомий добуток. Але хто ж із читачів...
- Чи був щасливий мій Євгеній (За романом О. Пушкіна “Євгеній Онєгін”) Чи був щасливий ній Євгеній? (За романом О. Пушкіна “Євгеній Онєгін”) А щастя було таке можливе, Так близько!.. О. Пушкін У романі “Євгеній Онєгін” О. С Пушкін звертається до теми долі молодої людини 20-х років XІX століття. Поета цікавлять не тільки питання вибору життєвого шляху, суспільного служіння, але й проблема...
- Онєгін і Тетяна (за романом О. Пушкіна “Євгеній Онєгін”) І. Роман О. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін” – це пошук відповіді на питання: у чому сенс життя. ІІ. Онєгін і Тетяна – головні герої роману. 1. Якості, що зближують Онєгіна і Тетяну: А) жага до пізнання (герої виділяються своїми пізнаннями: Євгеній досконало знав французьку мову, був знайомий з художньою літературою,...
- Коротка характеристика твору Євгеній Онєгін Пушкіна А. С “Євгеній Онєгін” по праву вважається центральним добутком А. С. Пушкіна. Робота над ним тривала біля восьми з половиною років. При першому ж згадуванні про роботу над Євгенієм Онєгіним Пушкін повідомляв: “Пишу не роман, а роман у віршах – диявольська різниця”. Ліричне й епічне в цьому романі рівноправні. Ліричні відступи грають...
- Онєгін і Ленский у романі А. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін”. “Вони зійшлися…” Вони один одному були нудні, Потім сподобалися… А. С. Пушкін У другому розділі роману про життя Євгенія Онєгіна з’являється новий персонаж – молодий сусід Володимир Ленский, про яке Пушкін пише з посмішкою: З душою прямо геттингенской, Красень, у повному кольорі років, Шанувальник Канта й поет. Що загального було в нудьгуючого...
- Онєгін і Тетяна в романі А. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін” Ідея зміни суспільства через моральне усовер-шенствование людини найбільше яскраво виразилася в сопо-ставлении образів головних героїв добутку – Євгенія Онєгіна й Тетяни Ларіної. Сильні люди, почуттю-ющие себе чужими й самотніми в “дранті маскараду”, дозвільній суєті життя того часу, вони були досить розумні, щоб зрозуміти недосконалість, порожнечу світського життя й відкинути неї....
- Ліричні відступи в романі А. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін” Ліричні відступи представляють автора як героя власного роману й відтворять його біографію. Біографічний пунктир відступів: перший розділ – оповідання про молодість і згадування про південне посилання, шоста – прощання з молодістю, восьма – оповідання про ліцейські роки. Суб’єктивний мир автора в ліричних відступах. Від “А” до “Я”: тематичний діапазон ліричних...
- “Чи був щасливий мій Євгеній?” (За романом О. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін”) А щастя було таке можливе, Так близько!.. О. Пушкін У романі “Євгеній Онєгін” О. С. Пушкін звертається до теми долі молодої людини 20-х років XIX століття. Поета цікавлять не тільки питання вибору життєвого шляху, суспільного служіння, але й проблема особистого щастя героя. Розповідаючи про юність Онєгіна, автор уже в першому...