Сторінки життя російського суспільства у романі О. Пушкіна “Євгеній Онєгін”

І. Роман О. Пушкіна “Євгеній Онєгін” як енциклопедія російського побуту. (“Енциклопедією російського життя” назвав роман О. Пушкіна критик В. Бє­лінський. Він перший оцінив масштаби зробленого поетом. Роман став дзер­калом російського життя, у якому відобразилися майже усі верстви населен­ня гіушкінської Росії, їхні звичаї, світобачення, зовнішній вигляд – і все це у формі роману у віршах із сюжетом про кохання! У романі зображені різні вер­стви населення – дворяни, військові, селяни, чиновники.)

ІІ. Широка картина росіііського

суспільства у романі О. Пушкіна “Євгеній Онє­гін”.

1. Дворянське товариство у дзеркалі роману. (Розваги, бали, читання, листу­вання, щоденники, дуелі та інші сторони життя дворян.)

2. Бали як дзеркало характерів дворян. (“За днів юнацького буяння від сло­ва бал я шаленів…”; “навкруг юрба велика; гриміть стомилася музика; усе в мазурці проліта; навколо шум і тіснота; дзвенять кавалергардів шпори; літають ніжки милих дам…”. Паркет бальних залів віддзеркалює інтриги, історії кохання і зради, дуелі, розваги – і все це під гупання ніг, гриман­ня музики, милування одягом дам і формою

офіцерів… чопорні та блиску­чі бали Петербурга; московські бати, які слугують дія вивезення дворян­ських доньок у дворянське товариство; домашні сільські свята з простими розвагами.)

3. Гатерея образів дворян у Петербурзі, Москві, сільській садибі. (Театр як спосіб показати дворянське суспільство; дуелі як спосіб розв’язання супе­речок. Образи Пєтушкова, Пустякова, Буянова, Флянова, Харликова, Трі – ке – набридливе та недалеке сільське товариство; опис столичного това­риства.) >

4. інші детально змальовані Пушкіним сторони життя дворянського суспіль­ства, (Приклади – поведінка Онєгіна у театрі; розповіді про розваги – гру у карти, сільські свята, гру на музичних інструментах. Пушкін виявляє зна­ння найдрібніших деталей різних сторін життя. Наприклад, усього два ряд­ки характеризують обізнаність поета у музичній педагогіці: “Фрейшіца гар­монійний звук з-під боязких учнівських рук…”. Більшість пересічних людей не пам’ятають, шо саме грає дитина, коли навчається гри на фортеп’яно, а Пушкін – легко, двома рядками змальовує яскраву картинку з побаченого.)

5. Чи сміється зі своїх героїв Пушкін? (І так, і ні. Він намагається бути точні­шим у зображенні окремих епізодів, та іноді не може утриматися від того, щоб не посміятися з чогось.)

6. Народне життя у романі. (Звичаї та обряди, свята, народні розваги, історія життя Татьяниної няні.)

7. Образи російської природи. (Картини природи, різних пір року, навіть опис погодних умов.)

ІІІ. Роман О. Пушкіна “Євгеній Онєгін” як джерело художніх вражень про пуш-

Кінську епоху.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Сторінки життя російського суспільства у романі О. Пушкіна “Євгеній Онєгін”