Невдалі діти (В. Распутін, “Останній строк”)
Суть повести Валентина Распутіна “Останній строк” проста. Злетівшись із різних кінців Росії по телеграмі Михайла, діти вмираючої баби Ганни ненавмисно даруют їй останній строк: радість матері, що виявила у своєї постелі настільки далеких від її і як і раніше дорогих її серцю дітей, так сильна, що вона ніяк не може вмерти. І соромиться цього, начебто вона відриває їх від важливих справ.
З мудрим гумором, добротою, людяністю, а головне, з повною психологічною точністю описує автор ці останні дні старої матері, що перебуває в трохи трагікомічному
– переживання, поводження старухиных дітей, у які віка тих, що зібралися воєдино, щоб за людською традицією віддати матері останній сыновний і дочірній борг.
Без тіні фальші показує Распутін їхнє природне горе, до якого вони вже заздалегідь підготували себе, і несподівану радість, і ретельно приховувану друг від друга розгубленість від несподіваного повороту справ. Всі нові й нові, майже непримітні штрихи готовить цей несподіваним фінал, що виявляється зовсім не, що і ставить всі
Вона не боялася вмерти. “Більше витрачати в собі їй нема чого, википіла до останньої крапельки. А що, запитується, бачила вона у своєму житті? Завжди те саме: смикали про що-небудь дітлахи, кричала худобина, чекав город, а ще робота в поле, у лісі, у колгоспі – вічна круговерть, у якій їй ніколи було зітхнути й оглянутися по сторонах, затримати в очах і душі красу землі й піднебіння”.
Повість кінчається сумно. Діти роз’їхалися, а мати відразу після їхнього від’їзду вмерла. Строк був останнім і коротким. А діти… що ж, таке життя.
Але протест проти такого кінця в душі кожного читача. Висока моральна чистота восьмидесятилітньої матері й щиросердечна черствість її дорослих дітей – страшний контраст, що запам’ятовується надовго.