Моральні ідеали героїв В. Шукшина ВАСИЛЬ ШУКШИН

ТВОРИ З ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

ВАСИЛЬ ШУКШИН

Моральні ідеали героїв В. М. Шукшина

В. М. Шукшин став продовжувачем кращих традицій класичної російської літератури. Він завжди вважав, що головне в житті російської інтелігенції – прагнення допомогти людям. І він намагається насамперед допомогти людям знайти правду, зберегти щирі духовні цінності. Герої Василя Шукшина, подібно до героїв Льва Толстого, проходять шлях духовних шукань. Письменник намагається розкрити суть своїх героїв у кризові моменти їхнього життя, у моменти вибору,

розчарування, відкриття і самопізнання.

Моральні ідеали В. Шукшина втілюються в характерах героїв, які успадкували все краще, що було властиве російській людині. Всі вони хочуть знати своє місце в житті країни, знайти пристосування своїм силам.

Герой кіноповісті “Живе такий хлопець” Пашка Колокольников живе так, як може, не замислюючись про те, як варто жити. Але при цьому він повний уваги до людей, його діяльне добро – прояв сердечності. Він взагалі живе не розумом, а почуттям, і серце його не обманює. Іван Расторгуєв – це хранитель російської землі.

Герої Шукшина постійно роздумують

про вічне, про добро і зло, про сенс життя, покликання людини.

Багато хто з них схильні до максималізму, не готові до компромісів. Пошук істини для них починається з пізнання навколишнього світу. Найактивніші суперечки починаються тоді, коли мова заходить про роль і призначення людини в житті, про її душевні якості і шляхи самовдосконалення. Вони намагаються усе осягнути своїм розумом, пізнати на власному досвіді. У духовних шуканнях героя виявляються його натура, сприйняття їм дійсності. Сенс життя вони бачать у гармонії світу і людини.

Піп із оповідання “Вірую!” стає жагучим життєлюбцем, мов би втілюючи в собі радість стихійного життя. За Шукшиним, злагода зі світом можлива тільки тоді, коли людина відкрита для людей, чуйна, готова подарувати іншим частину своєї душі. Шукшин захоплюється героями-фантазерами, такими “чудиками”, які сприймають житгя поетично, які намагаються наділити її легендою, наповнити казкою. Талановиті люди майже завжди щедрі. їм важко боротися з повсякденністю, але вони знаходять опору в любові до усього живого, до природи.

Завдання людини – звільнитися від егоїзму, марнославства, дріб’язковості. Але як повернути прекрасне, якщо воно втрачено? Шукшинські герої готові постійно перебувати в пошуку істини. У цих суперечливих пошуках, у помилках, труднощах відбилися соціальний та історичний стан російського суспільства, найважливіші тенденції життя. У них завжди є присутнє життєстверджуюче джерело. З одного боку – ідеал доцільності, користі – з другого. При цьому всі улюблені герої В. М. Шукшина ненавидять непристойність, міщанство, користь. Мірилом цінності у творах письменника стає реальне життя. Відношення людини до життя – ось основний критерій дійсного, головний іспит героя “на міцність”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Моральні ідеали героїв В. Шукшина ВАСИЛЬ ШУКШИН