Любов як вищий суддя в людській діяльності в оповіданні И. А. Буніна “Темні алеї”
1. Творчий шлях письменника. 2. Спогаду про стару любов. 3. Значення любові в добутку. Народившись в 1870 році в сім’ї збіднілого дворянина, И. А. Бунін з дитинства займався живописом, мріючи стати великим художником. Однак доля розпорядилася зовсім інакше: талановитий хлопчик став чудовим поетом і прозаїком, що тонко почуває настрою навколишнього світу. У наслідку Твардовский напише про нього: “Бунін – за часом останній із класиків російської літератури, чий досвід ми не маємо права забувати, якщо не хочемо свідомо йти на зниження вимогливості
Активна літературна діяльність Івана Олексійовича почалася в 1887 році, коли він опублікував свій перший вірш. Звернувши на себе серйозна увага літературної громадськості, як поет, Бунін став робити свої перші кроки в прозі. Тільки через сім років, з моменту появи в пресі його першого поетичного добутку, у популярному журналі “Російське багатство” був опублікований його перше оповідання.
Ще через два роки, в 1897 році читачі змогла познайомитися й з першим збірником бунинских оповідань. Тут
Можливо, тому в 1910 році з’явився ще один відомий добуток письменника – повість “Село”. У ній Бунін цілком вірогідно й правдиво описував життя селянського села. Іван Олексійович не зміг прийняти революцію 1917 року й через три роки емігрував за границю В 1922 році він опублікував свій вірш “У птаха є гніздо…”, що свідчить про тугу письменника по своїй батьківщині, ностальгії по Росії. Про його упаднических настрої говорив і той факт, що таких творчих підйомів, як на рідній стороні, у нього більше не було.
Письменник умер у Парижу в 1953 році Дія оповідання відбувається в приватної, що розташовувалася при станції світлиці, де будь-який подорожанин міг відпочити або переночувати, випити чаю або пообідати. В один з осінніх непогожих днів до станції під’їхав брудний тарантас, у якому сидів “стрункий старий-військовий у великому картузі й у миколаївської сірої шинелі з бобровим, стоячим коміром, ще чорнобривий. Але з білими вусами, які з’єднувалися з такими ж бакенбардами; підборіддя в нього був проголений і вся зовнішність мала ту подібність із Олександром II, що настільки поширено було серед військових у пору його царювання; погляд був теж питаючий, строгий і разом з тим втомлений”.
Коли коні зупинилися, старий молодцювато вибіг на ганок хати й зайшов у світлицю, де було тепло, сухо й охайно. Новий гість швидко скинув на крамницю шинель, зняв рукавички й картуз Так він виглядав ще більш моложаво, хоча на скронях у нього кучерявилися сиві з начесами на скронях волосся. Гарна подовжена особа приїжджого з темними очами виглядало втомленим.
У світлиці було порожньо, тому він, виглянувши в сенци, покликав господарку. Негайно в кімнату відразу ж увійшла “темноволоса, теж чорнобрива й теж ще не за віком гарна жінка, схожа на літню циганку з темним пушком на верхній губі й уздовж щік, легка на ходу, але повна, з більшими грудьми під червоною кофточкою, із трикутним, як у гуски, животом під чорною вовняною спідницею”. Вона запитала в гостя, що той бажає, поїсти або самовар.
Приїжджий, мигцем глянувши на жінку, став задавати питання про пристрій місцевого побуту, у тому числі й про господарку стільки охайного й чистого закладу. Жінка відповіла, що сама є господаркою, живе без чоловіка, але не вдова Потім зненацька вона назвала нежданого гостя по ім’ю по батькові Миколою Олексійовичем. Тільки тоді чоловік уважніше подивився на співбесідницю, почервонів і назвав господарку Надією. По підрахунках виявилося, що ці люди не бачилися вже більше тридцяти років, а колись між ними були сильні палючі почуття.
Микола Олексійович збуджено заходив по кімнаті, його цікавило все: і як жила ця жінка, і як зробилася господаркою цієї хати. Надія скупо повідала йому про те, що добродії дали їй вільну, замужем не була, не могла цього зробити, оскільки колись сильно любила Миколи Олексійовича. Вона не хотіла більше згадувати Своє життя Почувши про так і не погаслу любов жінки, старий навіть почервонів до сліз і промурмотав, що все проходить – молодість, любов, залишається лише вульгарна звичайна історія. Для нього та скороминуща любовна пригода була не більш ніж розвага, що швидко забулося.
Для Надії ж він на все життя так і залишився самим улюбленим і єдиним. Тільки через це вона не змогла побудувати свою сім’ю, народити дітей. Господарка не згодна зі своїм пристарілим коханим: “Скільки не проходило часу, усе одна жила. Знала, що давно вас немає колишнього, що для вас немов нічого й не було, в от…
Пізно тепер докоряти… Адже був час, Микола Олексійович, коли я вас Николенькой кликала, а ви мене – помнете як? І всі вірші мені изволили читати про всякі “темні алеї””. Жінка навіть хотіла накласти на себе руки від нещасної любові, через зрадництво коханої людини. Для неї згодом ці темні алеї увібрали в себе всі те темн і неприємне, що трапилося в неї життя Старий згадав, як вона тоді була гарна, однак усе забувається.
Він усвідомив, яку біль приніс цій жінці. Він і не сподівався на її прощення. Надія й не могла простити Миколи Олексійовича, хоча в неї не було нікого дорожче як у ту пору, так і потім.
Приїжджий наказав подавати коней, однак напоследок розповів Надії, що ніколи він не був щасливий у житті. Дружина, що він любив без пам’яті, йому змінила й кинула. Обожнений син, на який покладали величезні надії, виріс “негідником, марнотратом, нахабою, без серця, без честі, без совісті”. Старий раптом зі смутком помітив, що саме в ній він, напевно, втратив найдорожче, що мав у житті. Надія підійшла й поцілувала в нього руку, він поцілував у неї.
Уже в дорозі мандрівник усе згадував про колишню привабливість своєї знайомої Саме вона подарувала йому кращі миті в цьому житті. Однак уже незабаром він із соромом згадував, як поцілував руку в цієї простої жінки. Господарка ж світлиці ще довго стояла у вікна, востаннє проводжаючи свого коханого.
Можливо, вона, як і Микола Олексійович раптом згадала вірші, які він їй читав багато років тому: “Навкруги шипшина червоний цвів, стояли темних лип алеї… “. Літературознавці по праву вважали Буніна “великим художником, чарівником слова, а також майстром невеликих, але ємних по своєму змісті, ідейній насиченості геніальних добутків”. У своїх добутках він найбільше повно і ємко зумів розкрити тему возвишеннойлюбви.
Він був упевнений, що будь-яка людина сильно має потребу в щирій, чистій і безкорисливій любові. Навіть почуттєва любов, у першу чергу, сприймається письменником, як джерело головної, духовної любові. Тільки через серце й душу вона здатна наситити життя найкращими й митями, що запам’ятовуються.
Саме любов виступає вищим суддею в людських відносинах в оповіданні Буніна “Темні алеї”. Відмова від цього священного почуття, на думку автора, не проходить безкарно. Жорстоко надійшовши зі своєї коханої, кинувши й забувши її, головний герой проте визначив своє безрадісне сімейне життя. Він не зміг знайти щастя з іншою жінкою, знаходячи розчарування й катастрофу всіляких надій на довге сімейне життя.
В оповіданнях Івана Олексійовича про любов завжди звучить авторський жаль до люблячої жінки, серце якої на довгі роки залишається вірним обранцеві незважаючи на зрадництво, біль і прикрості. Він засуджує людей, що не пройшла випробування теперішньою любов’ю й навіть якоюсь мірою нехтує їх. Саме тому йому зовсім не шкода головного героя оповідання “Темні алеї”, що наприкінці добутку раптом на мить побачив, що “ця сама Надія не власниця постоялої світлиці, а моя дружина, господарка мого петербурзького будинку, мати, моїх дітей”. Адже він сам відмовився від свого щастя, від життя з люблячою жінкою, від дітей, які могли б народитися в щасливому шлюбі
Схожі твори:
- Любов, краса, пам’ять у циклі оповідань І. Буніна “Темні алеї” Книга “Темні алеї” стала найважливішою подією у творчості Буніна останніх років. Перші одинадцять оповідані, були видані в Нью-Йорку в 1943-му, а повністю книга вийшла в Парижі в 1946 році. “Темні алеї” – унікальний твір не тільки тому, що в ньому усі 38 новел – про кохання. Бунін створював цю книгу...
- “Аналіз оповідання І. Буніна ” Темні алеї” Цикл оповідань видатного російського письменника Івана Буніна “Темні алеї” складається з 38 творів. Вони відображають різні пласти часу, розрізняються методами створення образів і жанрами. Останній у своєму житті цикл оповідань письменник створював у роки Другої світової війни, в останні роки свого життя. У той час, як від кровопролитної війни рушився...
- Тема любові в циклі оповідань И. А. Буніна “Темні алеї” 1. Тема любові у творчості Буніна. 2. Художня концепція циклу. 3. Любовна драма “Темні алеї” уважаю, може бути, найкращою моєю книгою в змісті стислості, жвавості й взагалі літературної майстерності. И. А. Бунін У цикл “Темні алеї”И. А. Буніна, що вийшов у Нью-Йорку в 1943 році, входило одинадцять оповідань Повністю збірник...
- Аналіз книги оповідань Буніна “Темні алеї” У цю пору у сприйнятті сучасників Бунін з’являється як живий класик. В 1933 році він першим серед російських письменників був визнаний гідним Нобелівської премії в області літератури. (Пізніше її одержали Б. Пастернак, А. Солженицин, М. Шолохов і поет И. Бродський.) В офіційному повідомленні говорилося: “Рішенням Шведської академії від 9 листопада...
- Любовні драми в збірнику Буніна “Темні алеї” Цикл “Темні алеї” – Останнє створення І. А. Буніна-прозаїка, що завершило його довгий і важкий творчий шлях. Цей твір написано в 40-і роки XX століття в розгромленої Франції провідним напівголодне існування сімдесятирічним старим. І тим часом “Темні алеї” – книга про любові. Більшість оповідань циклу закінчуються сумно. І. А. Бунін...
- Незабутнє у циклі оповідань І. А. Буніна “Темні алеї” Письменницька доля Івана Олексійовича Буніна – доля дивна. При житті він не був настільки славний, як Горький, про нього не сперечалися, як про Л. Андрєєва, не викликав він настільки суперечливих – де шумних-захоплених, а де беззастережно осудливих – оцінок, як символісти. У літературних і читацьких колах з незвичайною єдністю він...
- Єдність циклу оповідань І. А. Буніна “Темні алеї” Книгу “Темні алеї” прийнято називати “енциклопедією кохання”. І. А. Бунін у цьому циклі оповідань намагався показати відносини двох з різних сторін, у всьому різноманітті проявів. “Темні алеї” – улюблене дітище письменника, створюване багато років. Тут втілилися роздуми автора про любов. Це була та тема, якої Бунін віддавав усі свої творчі...
- Незабутнє у циклі оповідань І. О. Буніна “Темні алеї” ІВАН БУНІН ТВОРИ З ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ ІВАН БУНІН “Незабутнє” у циклі оповідань І. О. Буніна “Темні алеї” Друга світова війна застала Буніна в Парижі. Бідність, байдужість видавництв важко переносилися Іваном Олексійовичем. От як він сам говорить про це: “Живу, звичайно, дуже і дуже погано – самотність, голод, холод і страшна бідність…” Єдине,...
- Короткий переказ оповідання “Темні алеї” В осінній непогожий день по розбитій брудній дорозі до довгої хати, в одній половині якої була поштова станція, а в іншій чиста світлиця, де можна було відпочити, поїсти й навіть переночувати, під’їхав обкиданий брудом тарантас із напівпіднятим верхом. На козлах тарантаса сидів міцний серйозний мужик у туго підперезаному сіряку, а...
- Характеристика ліричного героя вірша И. А. Буніна “Як у квітні по ночах в алеї…” 1. Творчість И. А. Буніна. 2. Мотиви самітності в лірику. 3. Самітність ліричного героя 4. Близькість і різниця в поглядах Буніна й Лермонтова. 5. Бунін як продовжувач і отрицатель спадщини символізму. И. А. Бунін – людин зі складною, трагічною долею. Він представник шановного дворянського роду, здатний до тонкого відчування й...
- ШЛЯХ ДО СЕБЕ В ОПОВІДАННІ И. А. БУНІНА “ЧИСТИЙ ПОНЕДІЛОК” Людина – єдине із земних істот, наділена розумом і волею вибору. Людина постійно коштує перед вибором: як надійти? куди йти далі? Людина вільна вибирати роботу, пристрасті, захоплення, думки, світогляд, любов. Любов буває до грошей, до влади, до мистецтва, може бути звичайна, земна любов, а може трапитися так, що над усе,...
- Шлях до себе у оповіданні І. О. Буніна “Чистий понеділок” Любов… вносить ідеальне відношення і світ у буденну прозу життя, розворушує шляхетні інстинкти души і не дає загрубіти у вузькому матеріалізмі і грубо-тваринному егоїзмі. І. О. Бунін. Людина – єдина із земних істот, наділена розумом і волею вибору. Людина постійно стоїть перед вибором: як надійти? куди йти далі? Людина вільна...
- Любов на сторінках добутків И. А. Буніна У першій половині двадцятих років як ніколи сильна у творчості Буніна борьба двох початків: життя й смерті. Противопоставляння смерті письменник бачить у любові. Ця тема стає головної для нього. За його переконанням, любов – це прекрасні миті, що опромінюють життя людини. “Любов не розуміє смерті. Любов є життя” – ці...
- Есе по оповіданню Буніна “Митина любов” Добуток, що створювалося легко, як би в пориві натхнення, якщо читати його в рукописі, відкриває нам безустанні пошуки ритму, слова, образа. Навіть почерк рукопису часом міняється: те він стає менш розбірливим, видаючи хвилювання автора, те, навпаки, автор пише навмисне чітко, великими буквами, повільно, щоб думка не випереджала написаний рядок. Письменник...
- Трагедія однієї людини в оповіданні И. А. Буніна “Пан із Сан-Франциско” 1. Цікава розважальна подорож, 2. Нескінченно заведений порядок. 3. Духовна спустошеність героя. 4. Безглузді заклики природи. Суспільство – цивілізована орда, що складається із двох могутніх племен: що набридають і нудьгують. Дж. Байрон Практично в усіх у житті є своя трагедія, але не багато хто готові винести її на публіку. При...
- ЧиМожна затверджувати, що у творчості И. А. Буніна “більша любов немов би несумісна зі звичайним нормальним життям”? ЧиМожна затверджувати, що в класичній літературі є всі відповіді на сьогоднішні питання? Реальне життя завжди різноманітніше й складніше будь-яких подань про неї. Але адже настільки ж вірно й те, що кожне знову при покоління, щоходить, читає класикові й знаходить близьке собі й своєму часу, а часом і просто дивується її...
- Зображення часу в оповіданні Пан із Сан-Франциско Буніна І. А Ріка часів у своєму стремленье Несе всі дела людей И палить у прірві забвенья Народи, царства й царів. А якщо що й залишається Чрез звуки ліри й труби, То вічності жерлом пожрется И загальної не піде долі. Г. Р. Державін В оповіданні Буніна “Пан із Сан-Франциско” описується подорож багатого американця...
- Дві жіночі долі в оповіданні І. Буніна “Легке дихання” Читання цього оповідання виявилося для мене дуже легким, і одразу захотілося повернутися до нього ще раз. Сама назва притягувала незвичайністю і якоюсь окриленістю. Оля Мещерська подана пурхаючою пташкою, красивою і трохи легковажною. Вона зізнається своїй учительці в тому, про що дівчата зазвичай не розповідають старшим людям, які обов’язково визнають їх...
- Мій улюблений письменник про любов (по оповіданню И. А. Буніна “Сонячний удар”) Іноді доводиться чути, що “про любов не говорять – про неї все сказано”. Дійсно, тисячі років, які існує людство, люди говорять, пишуть, співають про любов. Але чи зуміє хто-небудь дати її точне визначення? Може, любов повинна бути такий, як у Ромео й Джульетты? Або любити потрібно так, як булгаковська Маргарита...
- Переказ по оповіданню Буніна “Митина любов” У цьому оповіданні взятий випадок з життя, до певної міри сенсація, що займала московське суспільство напередодні світової війни. Одна з розповсюджених московських газет помістила викривальну статтю про інтимне життя директора театральної школи, артиста А., і його ученицях, яких він перетворив у своїх фавориток. Газета помістила цю статтю не стільки з...