Любовні драми в збірнику Буніна “Темні алеї”

Цикл “Темні алеї” – Останнє створення І. А. Буніна-прозаїка, що завершило його довгий і важкий творчий шлях. Цей твір написано в 40-і роки XX століття в розгромленої Франції провідним напівголодне існування сімдесятирічним старим. І тим часом “Темні алеї” – книга про любові. Більшість оповідань циклу закінчуються сумно. І. А. Бунін писав: “Невже ви не розумієте, що любов і смерть пов’язані нерозривно? Кожен раз, коли я переживав любовну катастрофу, – я був близький до самогубства “. Напевно, для письменника всяка справжня

любов – джерело трагедії. Спробуємо зрозуміти, чому так відбувається, звернувшись до розповідей циклу.

По-перше, Справжню любов дуже важко дізнатися і оцінити. Оповідання “Наталі” – про розрив люблячих один одного людей: герої опиняються розлучені і самотні. Причина в тому, що студент Мещерський переживає подвійне почуття: “… таку болісну красу обожнювання Наталі і таке тілесне захоплення Сонею”. І те й інше здається йому любов’ю. Тільки з часом розуміє герой свою помилку, але вже пізно: Наталі несподівано помирає.

По-друге, Любов тендітна і недовговічна, життєві обставини в будь-який

момент можуть розлучити закоханих. Так відбувається, наприклад, в оповіданні “Холодна осінь”. Наречений головної героїні убитий на війні. Багато що пережила вона за тридцять років, які пройшли з тих пір, однак розуміє: єдине, що по-справжньому було в її житті, – той холодний осінній вечір, коли вона прощалася з нареченим. На все життя вона запам’ятала його слова: “Ти посидиш, порадій на світі, а потім приходь до мене”. І вона вірить, що він чекає її – “десь там”, і любов його незмінна.

По-третє, Любов приходить несподівано, непередбачувані її прояви. Ще одна драматична історія – розповідь “Сонячний удар”. Випадкове знайомство на пароплаві. Звичайне “дорожня пригода”, “скороминуща зустріч”. Але, розлучившись зі своєю супутницею, герой раптом відчув, що “серце його стислося незрозумілою ніжністю” при згадці про неї. Коли ж він зрозумів, що втратив її навіки, то “відчув такий біль і таку непотрібність свого подальшого життя без неї, що його охопив жах, відчай”. Герой втратив любов ще до того, як усвідомив цінність цього почуття, і йому нічого не залишається, окрім спогадів.

Спогади – Єдине, що залишається після пережитих драм любові. Більшість героїв циклу “Темні алеї” живуть щасливими спогадами. Наприклад, герой оповідання “Пізній годину” спеціально повертається в місто, де колись пережив “здивування щастя”. А в оповіданні “Русь” герой, подорожуючи разом з дружиною по Волзі, раптово згадує свою любов майже двадцятирічної давності і з новою силою переживає її втрату. Точно так само в оповіданні “В одній знайомій вулиці” герой думає про свою давню любов на паризькому бульварі, в еміграції. В оповіданні нічого немає, крім живих і поетичних спогадів, однак стає ясно, що це і є справжнє щастя, можливо, навіть більше, ніж сама любов. Адже пам’ять про минуле просвітлює і облагороджує душу героя.

В оповіданнях циклу “Темні алеї” І. Бунін показує, що любов – це сила, яка піднімає і ушляхетнює людину і в його трагедіях, і в швидкоплинному щастя. Письменник стверджує красу і велич людини, здатної на велике почуття.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Любовні драми в збірнику Буніна “Темні алеї”

Categories: Твори з української літератури

Links