Чи легко бути лідером? (За драматичним етюдом О. Олеся “По дорозі в Казку”) М. ВОРОНИЙ, ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ
УКРАЇНСЬКА ДРАМАТУРГІЯ І ТЕАТР 70-90-Х РОКІВ XIX СТОЛІТТЯ
М. ВОРОНИЙ, ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ
Чи легко бути лідером? (За драматичним етюдом О. Олеся “По дорозі в Казку”)
Лідер – це той, що йде попереду. Це людина, яка заслужила авторитет, до думки якої прислухаються, з ким радяться, у кому не сумніваються. Він підтримує і надихає своєю вірою, впевненістю, оптимізмом.
Лідер – це той, хто завжди на людях, він стоїть вище за інших і не має права помилятися, бо його не зрозуміють і не простять. Теорію лідера розробив німецький філософ Ніцше.
Проблема вождя і маси існує в суспільстві стільки, скільки людина живе на землі. До її розв’язання зверталося багато митців, кожен із них передав своє бачення того, яким має бути лідер. Турбувало це питання і Олександра Олеся, про що свідчить його драматичний етюд “По дорозі в Казку”, написаний 1908 року.
У першій дії твору перед нашими очима проходять картини вбогого, жалюгідного
Але ось серед безликої апатичної юрби знайшовся один, який прагне змін, йому набридло так жити. Він хоче знайти дорогу в Казку і вивести туди своїх одноплемінників. Він пристрасно звертається до натовпу, говорячи: “Я поведу вас, я йтиму перший. Ви візьміть кілки, а я розкрию груди і вільними руками терни колючі буду розгортать”. Як не дивно, але юнака підтримали. І починається нелегка дорога до омріяної країни щастя. Крізь хащі й нетрі, крізь бездоріжжя. Непомітний і невпевнений раніше в собі юнак стає вождем, лідером, переконаним борцем з пітьмою і неволею за духовне відродження. Бажання вивести людей у прекрасний край, почуття відповідальності удесятирили сили юнака, він демонстрував чудеса мужності, відваги, наполегливості, стійкості й незламності. Він “не боявся ні грому, ні вітрів, і блискавки безсило падали”, розбившись “об мідь грудей” його.
Та, на жаль, юнак був самотнім у своєму бажанні та устремліннях. Юрба злісно насміхається з нього, кепкує з найменшого промаху, стежить за кожним його кроком. Не знайшовши підтримки й розуміння, допомоги та розради, він починає вагатися, чи зможе юрба, у якій живуть такі настрої, дійти до Казки. А натовп, відчувши, що їхній лідер втрачає рівновагу та впевненість у правильності своїх дій, відступається від нього, жорстоко розправившись.
Залишивши його, напівживого, юрба повертається до лісу, до свого колишнього існування, так і не дізнавшись, що омріяна казка була від них за кілька кроків. Натовп обирає нового провідника – людину, подібну до горили, духовно збіднілу й обмежену. Ця людина символізує новий ідеал Юрби. Це новий лідер, якому буде значно легше порозумітися з людьми, бо він буде лише інструментом у їхніх руках, на відміну від юнака, який намагався привити натовпу нову ідею.
Отже, лідером бути надзвичайно важко. Не кожному під силу виразити чесно свої вимоги, а потім домагатися їх виконання. Без суворої дисципліни бажаного не доб’єшся. Крім того, бути лідером – це взяти на себе відповідальність за долю інших людей. І на це здатний не кожен. Крім того, як видно із твору, це ще й невдячна справа, адже не всі можуть зрозуміти високі ідеали, сповідувані лідером. Тому часто виникає конфлікт між вождем і тими, хто сповідує інші ідеали. Лідер не завжди знаходить підтримку. Тільки морально сильні особистості здатні витримати тягар лідерства і змусити інших не сумніватися в тому, що, крім тебе, цього якісно не виконає ніхто.