Бережний Василь Павлович Селенітка
Бережний В. П. По спіралі часу. Фантастичні повісті та оповідання. Київ. “Дніпро”, 1978. – 384 с. – С. 241-262.
І
Ніщо так не приваблювало Яриночку, як величезний диск Землі на темному оксамиті неба. Коли їй щось боліло, і вона плакала, аж заходилась, мама несла її до оглядової Вежі, примовляючи:
– А ми ось Землю побачимо!. Земля така велика, гарна…
І диво дивне: як тільки Яриночка побачить над собою голубуватий диск, одразу втихає. Дивиться своїми зеленими оченятами – не змигне.
А як зіп’ялася на ноги, то, бувало, вчепиться
– Отам ви з татом ходили?
– Так.
– А в яких скафандрах – червоних чи золотистих?
– На Землі люди ходять без скафандрів.
– Справді?
– Авжеж. Землю вкутує атмосфера, і житла там не в гірських тунелях, як оце тут, а на поверхні…
– А метеорити? Вони ж можуть
– Атмосфера захищає і від метеоритів – рідко який з них долітає до поверхні Землі, майже всі згоряють у повітрі.
– Як це?
Розповісти про повітряну оболонку, що вкриває міста й села, ліси і гори, було легше, аніж про річки, моря й океани. Яринчина свідомість чомусь не могла вмістити такої картини. Може, тому, що найбільший басейн у їхньому Лунополісі має у довжину сто метрів і в ширину двадцять п’ять. Про які ж кораблі, шторми й острови можна говорити! І як їй поясниш: чому вода не ллється із Землі на Місяць? Доки не побачила навчального фільму про моря й океани, доти й не вірила, думала, що мама розповідає казку.
– А чому ж не видно ні людей, ні навіть кораблів? – дивувалась Яринка.
– Бо дуже далеко, – зітхала мама, – ох, і далеко від нас Земля!
А коли батько полетів до рідної планети у відпустку, мана показувала Яринці овал Чорного моря:
– Там зараз літо, наш тато купається.
Мала видивлялась до болю в очах, наче сподівалась побачити свого тата на березі моря.
Наступного земного року на відпочинок до рідного краю зібралась мама.
– А я? – розширились очі в Яринки, і в них було повнісінько смутку. – Хіба я…
– Ти ще маленька, як стебелинка, – мама пригорнула тендітне тільце, – от підростеш…
Випроводжаючи маму на космодром, Яринка заплакала, і батькові нелегко було потім заспокоїти маленьку доню.
– Ну, годі, Яриночко, ти ж у мене вже школярочка!
– Школярочка? – Мала схилила голівку і, взявшись у боки, хитро спитала: – А де школа?
Першої миті батько розгубився.
– Ну, я маю на увазі твій вік…
– А де школа? – повторила Яринка. – Я хочу до школи!
– Ага… так… – бурмотів батько, – школа… Ну, що ж, раз ти в Лунополісі одна ученичка – відкриємо школу вдома. Давай.
– Давайте.
Правду кажучи, батько спочатку думав, що це буде “гра в школу”, а потім, коли почав… Адже донька мусить одержати освіту! І незабаром домашня школа запрацювала: в Лунополісі були науковці найрізноманітніших галузей, і кожен охоче погодився стати навчителем Яринки.
Але й тепер споглядання Землі було її найбільшою втіхою. Наче магнітом тягнуло дівчинку подивитися на Голубу Планету. І якщо батьки не мали часу, то вона сама йшла до Вежі – там уже до неї звикли. Забиралась на верхній майданчик і все дивилась, дивилась на велетенське округле дзеркало, що нависло над Місяцем. Про що вона думала? Які образи снувалися в її маленькій голівці? Минала година за годиною, а дівчинка сиділа камінцем. Тоді, бувало, підійде хтось із чергових і, торкнувши її за плече, лагідно скаже:
– А чи не пора, Яриночко, додому? Ти ж, певне, ще й уроків не повторила!
Яринка підведеться, проспіває “до побачення” і неохоче почапає до ліфта.
Їй часто снилась Земля. І з яким зачудуванням розповідала дівчинка свої сни! Наче вона летить понад гаями, річками, полями – летить високо, їй лячно, аж дух забиває, але й радісно водночас. А коли починає падати, вся мліє від страху – от-от уб’ється! Та Земля підстеляє м’яку постіль, і Яринка жодного разу не вдарилась. А літала вві сні частенько.
Батьків її сни цікавили передусім як психічне явище – звісно, медики. Тато починав розвивати свою теорію так званого парадоксального сну, коли в сплячої швидко рухаються очні яблука, наче вона за чимось стежить. І хоч моторні центри спинного мозку загальмовані – організм насторожі. Це, мовляв, бадьорість у сні, готовність до боротьби за існування – психічний стан, який людина одержала у спадок від своїх диких пращурів.
Мама, звичайно, заперечувала:
– Облиш, не треба заплутувати. То її враження трансформуються в хаотичні образи.
– Які враження? Вона ж не була на Землі!
– А фільми, а телевізор, а фото?
– А, а, а… – іронічно повторював батько. – То чому ж вона літає? І я літав отак у дитинстві, і ти теж, мабуть…
– А, – уже навмисне “акала” мама, – нашого батька не перебалакаєш. Краще ходімо, Яринко, до басейну.
Йдучи під кам’яним склепінням тунелю, Яринка все щебетала:
– А чи є такі люди, що літають… без нічого?
– Це тільки вві сні, донечко, таке буває. Закони природи невблаганні… – Вона тяжко зітхнула, наче на серце наліг камінь.
– А чому тут дітей немає? – раптом спитала Яринка. – Відправили на Землю?
– Ні, тут дітей не було, ти – перша на Місяці… – Знову тяжко зітхнула мати.
Хоч як уникали батьки розмов про свою рідну планету, але настала хвилина, коли Яринка сказала батькам:
– Я хочу на Землю. Адже я вже не маленька? – Легенькою ходою підійшла до мами. – Ну, ось встаньте і побачите.
Мама, силкуючись усміхнутися, підвелася з крісла. Яринка стала з нею поруч – майже рівна!
– Ах ти ж хитрунка! – посварилась мама. – Наділа мої черевики на високих підборах.
– Одразу підросла, – докинув батько.
Жартами та сміхом тоді й відбулися, але це була, звичайно, тільки відстрочка. І не зогляділись, коли Яринка стала Яриною – дівонькою з великими розумними очима на блідому, ніби аж синюватому лиці. Завжди серйозна, може, аж занадто, вона викликала в матері якусь невиразну тривогу, передчуття лиха.
– Ну от… – сказала якось Ярина, коли скінчилася телепередача, і вони втрьох сіли вечеряти в маленькому боксі, що правив і за кухню, й за їдальню. – Я скінчила програму середньої школи…
– Це добре, – сказав батько. – Підеш працювати, хоча б лаборанткою Біохімічного центру. Чи, може, хочеш до астрономів?
– Але я не маю атестата зрілості.
– Он воно що! Це ми влаштуємо.
– Значить, я полечу на Землю складати екзамени? – зраділа Ярина. – Ох, і здорово! Нарешті!
– Нащо тобі така тяжка подорож? – спохмурнів батько.
– А як же інакше? – здивувалась Ярина. – Я ж так старалась…
“Як він викрутиться? – подумала мати, з перебільшеною ретельністю розрізуючи помідори на салат. – Ну, що тут можна сказати?”
– Як інакше? – перепитав батько. – Відеофон.
Материна рука, стискуючи срібного ножа, піднялася та так і застигла в повітрі, вся її постать зіщулилась в чеканні: як реагуватиме Ярина? Це ж і справді хороша ідея – відеофон!
А Ярина мовчала. Батьки насторожено, очікувально дивилися на доньку, а вона підперла голову блідою рукою й мовчки втупила погляд у стіну, ніби вперше побачила грубу кам’яну кладку.
Мовчанка ставала важкою, нестерпною. І коли Яринині очі наповнились слізьми, на щоках у батька з’явилися жовна, а мати не витримала, швидко підвелася й вийшла. Саме тієї миті, коли вона була на порозі, Ярина раптом відчула, чітко сприйняла її уривчасту думку: “А може, сказати?. Бідне дитя… Скільки ж можна…” Двері зачинилися, і цей миттєвий зв’язок обірвався. II
“Добре все-таки, що в усіх одна частота, – подумала Ярина, – і нічого такого він не може сказати…” Якщо по правді, то їй було б приємно, коли б Гена висловив те, що сяяло в його великих очах. Та вона не насмілювалась навіть собі признатися в цьому. Перезирнуться крізь великі скафандрові окуляри та й розгортають лопаточками чорний місячний грунт. Рухи мають бути плавні, обережні, бо одразу здійметься хмарка пилюки.
– Я не сподівався, що розкопки на Місяці важчі, ніж на Землі, – лунає в Ярининих навушниках. Вона могла б і не відповідати: адже з таким повідомленням можна звертатися до всіх. Але Гена дивиться на неї й додає: – Правда ж, Яринко?
– Не знаю, – шепоче вона. – Я на Землі не бувала…
– Що-о?
– Я народилась і виросла тут…
– Ох, як цікаво! Селенітка!
Гена здивований! Гена вражений, Гена захоплений! Він закидає дівчину запитаннями, аж поки керівник експедиції – молодий, але строгий професор-німець – не зауважує:
– Чи не забагато ви балакаєте, Геннадію?
– Vekzeihung! – весело вигукує аспірант. – Пробачте! Мовчу. Я ж не знав, що Ярина – селенітка…
– Геннадію!
– Gut! Мовчу. Все.
Відтоді й приліпилось до дівчини – Селенітка.
Праця з палеонтологами “і археологами імпонувала Ярині, хоч вона й не розуміла їхніх захоплень.
Схожі твори:
- Бережний Василь Павлович Лабіринт Бережний В. П. Лабіринт: Наук.-фантаст. повісті та оповідання. – К.: Рад. письменник, 1986. – 263 с. – С. 233-261. I. Забринів зумер – довго, настирливо. Кук-Соммерс трубки не брав. То нервовими кроками ходив по лабораторії, то присідав до столу і, загородивши пальці лівої руки в рідку чуприну, тупо дивився на...
- Бережний Василь Павлович Таємнича статуя Бережний В. П. Повернення “Галактики”: Науково-фантастичні оповідання та повість-казка. – К.: Веселка, 1978. – Серия “Приключения. Фантастика” – С. 80-87. Михайло прокинувся дуже рано – ще навіть мама не встала. Прокинувся раптово, одразу, так, наче його хтось голкою вколов. Схопився, підбіг до розчиненого вікна і відсунув штору. В світанковому небі...
- Бережний Василь Павлович Сакура Бережний В. П. По спіралі часу. Фантастичні повісті та оповідання. Київ. “Дніпро”, 1978. – 384 с. – С. 221-240. Бокс, в якому мешкала Кьоко з своєю маленькою донькою, нагадував цвинтарну урну, покладену набік. Маленький коридорчик з умивальником, далі вузький прохід до покою, в якому заледве вмістилося ліжко, столик та двоє...
- Бережний Василь Павлович Експедиція в природу Бережний В. П. Повернення “Галактики”: Науково-фантастичні оповідання та повість-казка. – К.: Веселка, 1978. – Серия “Приключения. Фантастика” – С. 88-95. – Лежи, лежи, синку, тобі ще не можна рухатись. Отак. А тепер порозмовляємо. Скажи, синку, поясни мені: навіщо ви це зробили? – Навіщо? А хто його зна… Хотілося до природи,...
- Бережний Василь Павлович В зоряні світи Бережний В. П. В зоряні світи: Науково-фантастична повість. – К.: Видавництво ЦК ЛКСМУ “Молодь”, 1958. “Людство не залишиться вічно на Землі, а, в гонитві за світлом і простором, спочатку несміливо сягне за межі атмосфери, а потім завоює собі весь простір навколо сонця”. К. Е. ЦІОЛКОВСЬКИЙ. Напередодні вильоту Іван Макаровим Плугар...
- Бережний Василь Павлович Естафета життя Бережний В. П. Лабіринт: Наук.-фантаст. повісті та оповідання. – К.: Рад. письменник, 1986. – 263 с. – С. 4-22. I. У присмерку великої зали овальний екран прогностичної машини здавався ілюмінатором, крізь який ці двоє спостерігали зоряний світ. Вони сиділи у зручних кріслах, ніби в космічному кораблі, неквапливо розмовляючи, як воно...
- Бережний Василь Павлович До Золотої Зорі Бережний В. П. Лабіринт: Наук.-фантаст. повісті та оповідання. – К.: Рад. письменник, 1986. – 263 с. – С. 162-193. “…Як сказали жерці, за 11340 років у Єгипті царювали тільки смертні люди, а не боги в людському образі… За цей час, розповіли жерці, сонце чотири рази сходило не на своєму звичайному...
- Бережний Василь Павлович Марсіанка Бережний В. П. Під крижаним щитом: Фантастика. – К.: Радянський письменник, 1972. – С. 76-80. – Ви усвідомлюєте, докторе, як це для мене важливо? – Чорноволосий чоловік з гострим блиском очей різко звівся на білому ліжку, притиснувши руки до грудей. – Ви, звичайно, гадаєте, що я рвуся з лікарні тому,...
- Бережний Василь Павлович Материн голос Бережний В. П. По спіралі часу. Фантастичні повісті та оповідання. Київ. “Дніпро”, 1978. – 384 с. – С. 380-382. Опинившись на Місяці, вона все роззиралась, захоплювалась: Ніколи не думала, що тут так гарно! Він водив її безконечними тунелями Лунополіса, показував поверхневі споруди, що прозорим склепінням підпирали чорне, всіяне зорями небо....
- Бережний Василь Павлович Під крижаним щитом Бережний В. П. По спіралі часу. Фантастичні повісті та оповідання. Київ. “…Звістка про це відкриття блискавично облетіла планету. Інтернаціональна Рада одностайно прийняла розгорнуту ухвалу про Антарктиду, а також вжила запобіжних заходів стосовно навколосонячного простору. ” (З відеострічки “Хроніка-2300”) І Никифор дивився, як вона поспішає до свого апарата, – ноги в...
- Бережний Василь Павлович Така далека подорож Чамхаба Бережний В. П. По спіралі часу. Фантастичні повісті та оповідання. Київ. “Дніпро”, 1978. – 384 с. – С. 350-364. І Чамхаб одразу впізнав цю будівлю й зійшов з рухомої стрічки на тротуар. Перед ним, віддалік від траси, лежав велетенський сірий камінь, схожий на мозок людини: дві півкулі, звивисті борозни. “Штукарство,...
- Бережний Василь Павлович Феномен ноосфери Бережний В. П. По спіралі часу. Фантастичні повісті та оповідання. Київ. “Дніпро”, 1978. – 384 с. – С. 293-297. Відкласти старт? Такого ще не було жодного разу протягом їхньої тривалої галактичної експедиції! Сот явно нервував. Мішки для ніг то набухали, то зморщувались, і його тіло то здіймалося вгору, то опускалося...
- Бережний Василь Павлович Дарунки Шамбали Бережний В. П. Лабіринт: Наук.-фантаст. повісті та оповідання. – К.: Рад. письменник, 1986. – 263 с. – С. 52-70. Північне море штормило. Сяяло сонце, на чистому небі не було ні хмаринки, а вітер кошлатив темно-сіру поверхню неозорих вод, зганяючи отари білих баранців. Ростислав Микитюк любив спостерігати мінливу стихію, годинами простоював...
- Бережний Василь Павлович Сонячна сага Бережний В. П. По спіралі часу. Фантастичні повісті та оповідання. Київ. “Дніпро”, 1978. – 384 с. – С. 365-373. – Бам-бум-банг!. Теплі, золотисті звуки проймають мозок, усе тіло, а воно ж цілу вічність пролежало скоцюрблене від холоду, скуте клінічною смертю. – Банг-бум-бам! Очі Вайза Омнісієнта розплющились, але нічого не бачили....
- Бережний Василь Павлович Архітектурна фантазія Бережний В. П. Лабіринт: Наук.-фантаст. повісті та оповідання. – К.: Рад. письменник, 1986. – 263 с. – С. 194-232. Стерничий з нетерпінням чекав, коли нарешті з’явиться цей загайний Тао. Не відривав очей від екрана, стежачи за кожним його рухом з того моменту, як розвідник причалив і перейшов на борт корабля....
- Бережний Василь Павлович Археоскрипт Бережний В. П. По спіралі часу. Фантастичні повісті та оповідання. Київ. “Дніпро”, 1978. – 384 с. – С. 5-108. Де ж ти дівся, світе мій прекрасний, Любої природи цвіт і плід? Ф. Шіллер, “Боги Еллади” 1 Вартовий ракетної бази, сидячи на високій вежі в мереживній тіні розкішної пальми, розглядав фотографію...
- Бережний Василь Павлович Ох, ці телепати Бережний В. П. Лабіринт: Наук.-фантаст. повісті та оповідання. – К.: Рад. письменник, 1986. – 263 с. – С. 126-148. I. – От навіжений – знову завів! І нащо такі мотоцикли роблять? Реве, як трактор! – Так це ж гоночний, хіба не бачиш? Сєва підвів голову, на якій виблискував шолом, озирнувся,...
- Бережний Василь Павлович Сенсація на Марсі Бережний В. П. По спіралі часу. Фантастичні повісті та оповідання. Київ. “Дніпро”, 1978. – 384 с. – С. 346-349. Сухорлявий Фа мав постійну перепустку на поверхню планети і користався з цього дуже часто. На контрольному пункті його знали в обличчя, і старий Спостерігач неба не завжди й виймав свою чорну...
- Бережний Василь Павлович Істина поруч Бережний Василь. Істина поруч. – Радянський письменник, Київ, 1968. У маленькій герметичній радіорубці космічного корабля згорбилася дівчина. Тісно, як тут тісно! Раніше вона не помічала цього, а зараз ніби зійшлися всі шість площин, що відгородили її від усього світу, і от-от стиснуть, розчавлять… І апаратура давить їй на груди, а...
- Бережний Василь Павлович Модель слави Бережний В. П. Космічний Гольфстрім: Повість та оповідання. – К.: Рад. письменник, 1980. – С. 210-221. 1 Гілки тополі за вікном схитнулися, певне, там закублилось птаство, і Максим Петрович поклав ручку на чистий аркуш, підпер голову рукою і деякий час бездумно дивився на дерево, на білясті клапті неба, що просвічували...