ЗВУК, ПОЗНАЧЕННЯ ЙОГО БУКВОЮ Шш (“ша”). ЧИТАННЯ СЛІВ, РЕЧЕНЬ. ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ “ХОРОША ГРА”
Мета: ознайомити учнів з твердим звуком, який не має парного м’якого, та буквою Шш, яка його позначає; розвивати логічне мислення, мовлення; виховувати інтерес до занять спортом.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Мовленнєва розминка
Розучування чистомовки
Жив жучок
Між бур’янами,
Жив без тата і без мами.
Жив і жив,
І не тужив,
Жовтим листям
Ворушив.
Г. Чубач
2. Робота над мовними загадками
– Різати усе він звик.
Нам на кухні –
“Ж” на “ч” як зміниш – враз
Темрява прийде до нас. (Ніж – ніч)
– Воно у бджілки є, ужалить і умре.
А “Же” на “еС” зміни, на жир перетвори. (Жало – сало)
– З “Же” вночі літаю, шкідників з’їдаю.
Посуд для варіння – з “Зе”, у похід бери мене. (Кажан – казан)
3. Гра “Третій зайвий”
Журавель, жайворонок, жирафа.
Жонглер, журі, журналіст.
4. Гра “Ж чи Ш?”
Шпак, шум, жовтий, усмішка, жук, шелестить, жалити, шовковий, журавель, широкий, кішка, мишка.
Учитель допомагає учням виділити звук у словах, поспостерігати за
5. Читання уривка з казки “лисичка і журавель”
Фізкультхвилинка
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення з буквою Шш
– Буквою Шш (“ша”) на письмі позначається звук.
Аналіз графічної будови букви – великої і малої. Друкування її в повітрі з орієнтацією на зразок, поданий учителем. З’ясування місця літери в касі букв.
– На що схожа буква?
Каже братик Тимошу:
– Хочеш, букву напишу,
Колосочки три й межа,
Це для тебе буква “Ша”.
В. Гринько
2. Засвоєння графічної форми букви Шш. Друкування букви Шш (один рядок)
3. Добирання учнями слів зі звуком в різних позиціях
4. Читання складових таблиць
Читання злиттів ша, шо, шу, ши, ші, ше у зіставленні із закритими складами аш, ош, уш, иш, іш, еш.
III. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 108-109)
1. Розглядання-аналіз схем звукової структури слів шуба, шапка, шарф, поданих у Букварі
2. Читання слів у стовпчиках. перед читанням кожного слова учні прочитують у ньому виділені (підкреслені) злиття
3. Робота за фотографіями (с. 108)
– Прочитайте речення, що відповідають кожній фотографії. Як ви їх розумієте?
4. Опрацювання тексту “хороша гра”
– Роздивіться малюнок. Про яку гру ми будемо читати?
1) Читання тексту учителем.
Учитель читає текст у помірному темпі, не роблячи при цьому жодних пояснень.
2) Словникова робота.
Уболівальники, ковзани, нічия.
3) Читання-аналіз тексту.
Кожне речення читає один з названих учнів. За потреби вчитель сам чи з допомогою інших дітей показує, як треба правильно прочитати те чи інше речення.
4) Самостійна робота над текстом (напівголосне самостійне читання).
Учитель надає індивідуальну допомогу окремим дітям.
5) Повторне читання тексту окремими учнями вголос.
6) Відповіді на запитання за змістом тексту.
– Які назви хлопчики дали командам?
– Хто був їх тренером?
– Яка команда першою забила шайбу?
– Скільки шайб забили діти? Який був рахунок у грі?
– Як називається рівний рахунок?
– Про які якості дітей ідеться в оповіданні? (Люблять спорт, дружать хлопчики і дівчатка, старші вчать молодших.)
5. Читання алфавіту на потязі
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чим ви займалися на уроці? (Ознайомилися з новою буквою “ша”. Училися читати з нею склади і слова. Читали цікавий текст про гру в хокей.)