Зворотний бік суспільства і держави в комедії М. В. Гоголя “Ревізор”

Основна заслуга Гоголя полягає в тому, що він надав реалізму в літературі критичне напрямок. Яскравим прикладом цьому є його чудова комедія “Ревізор”, в якій автор задумав посміятися над тим, що, за його словами, “дійсно гідно осміяння загального”. У “Авторській сповіді” письменник вказував, що він у “Ревізорі” зважився “зібрати в одну купу все погане в Росії, яке він тоді знав, всі несправедливості”, які відбувалися в тих місцях і в тих випадках, “де найбільше потрібно від людини справедливість, і за одним разом

посміятися над усім “. Тому свою комедію він оцінював як твір, “задуманій з метою справити добре вплив на суспільство”.

Глибока, гостра сатира є головним стрижнем комедії М. В. Гоголя. В її основі лежить ідея заперечення життя, наповненого дрібними пристрастями і дрібним егоїзмом. Звертаючись до злободенних явищам сучасності, автор яскраво і правдиво зобразив всі негативні сторони кріпосницького ладу. При цьому, наділивши своїх героїв тими чи іншими рисами, він представив не вади окремих чиновників, а властиві більшості їх хибні поняття про громадянські обов’язки. Завдяки цьому маленьке містечко,

де панує свавілля і немає навіть поліцейського порядку, де влада утворюють корпорацію шахраїв і грабіжників, сприймається як символ усього миколаївської системи. Епіграф – “На дзеркало неча пенять, коли рожа крива” – підкреслює узагальнюючий викривальний зміст усього твору.

У першу чергу Гоголь відзначає стихійний, божевільний страх, “затьмарений очі всіх” і що став головною причиною, яка змусила прийняти Хлестакова за ревізора. Цей страх у різних формах проявляється в образах всіх чиновників, ще більше посилюючи і підкреслюючи нікчемність і дріб’язковість їхніх характерів. Так, городничому – людині з неймовірно низьким моральним розвитком – властиво найбрутальніше марновірство: чим незв’язні і безглуздіше події, тим більше таємничого значення набувають вони в його очах. У його свідомості збіглися побачені уві сні якісь незвичайні щура і приятельское повідомлення про ревізорі. Настрій городничого посилюється розповіддю Бобчинський і Добчинський, поведінкою всіх чиновників. Звістка про приїзд до містечка ревізора відразу оголює натуру кожного чиновника. Їх подальшу поведінку, взаємні докори і звинувачення створюють непривабливу картину загального шахрайства, хабарництва та свавілля. Всі вони – породження бюрократичної системи, ніхто з них не відчуває громадянського обов’язку, кожен заклопотаний своїми дрібними інтересами. У всьому цьому з найбільшою яскравістю і силою розкривається їх низький духовний і моральний рівень. Так, суддя Ляпкіних-Тяпкін, як і всі чиновники, мало піклується про порядок у своїй установі. Більш того, які звикли до повністю прогнилої системою судочинства, він втратив елементарну здатність відрізнити правду від неправди.

Покликаний дбати про народний добробут і здоров’я, доглядач богоугодних закладів Суниця зовсім не збирається приділяти увагу людям низького походження, так як вони, на його переконання, не заслуговують уваги. Він не тільки сам готовий на будь-яку підлість, але і з видимим задоволенням навчає інших. Подібно іншим персонажам, він цілком позбавлений честі, гідності і яких би то не було моральних устоїв. Наприклад, перед приїжджим уявним ревізором Суниця прикидається лицарем чесноти і “для користі вітчизни” доносить на своїх колег. Варто зауважити, що доноси в ті часи були дуже поширеним явищем.

Цілком заляканим істотою постає перед нами доглядач училищ Хлопов, який тріпоче як осиковий лист при одному згадуванні про ревізорі. Малюючи цей образ, автор відображає дійсний стан освіти за часів правління Миколи I, коли від більшості “просвітителів” потрібно було безголосе, холопська покірність і повна байдужість до долі освіти. Галерею панів чиновників завершує поштмейстер Шпекін – порожній людина, пристрасний любитель всяких новин і цікавих пасажів. Він роздруковує чужі листи не тільки з цікавості, але і для з’ясування, “чи не міститься в ньому якогось донесення або листування”. Подібне явище такясе було дуже типовим для миколаївської епохи.

Досить яскравим представником суспільства того часу є і головний герой – Хлестаков. Наївний, але марнославний пестунчик, пропалює кошти свого батька, він є втіленням нахабства, брехню, безладності і дурості. Підкреслюючи типовість цього образу, Гоголь писав: “Він належить до того кола, який, мабуть, нічим не відрізняється від інших молодих людей”. Але у комедії розкриті пороки не тільки чиновницького середовища: на другому плані тут виступають купці, робітники, поліцейські, шинкарі, дворові люди – вся повітова Росія. І всі ці образи тільки посилюють, доповнюють, розширюють загальну характеристику низького, порочного і порожнього суспільства.

Твір Н. В. Гоголя “Ревізор” є вершиною розвитку російської комедії, нова ступінь в її історії. Дотримуючись реалістичних традицій російського драматичного мистецтва, письменник створив глибоко правдиву комедію, сповнену гострим гумором, що викривали всю бюрократичну систему кріпосницької Росії.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Зворотний бік суспільства і держави в комедії М. В. Гоголя “Ревізор”