Зіткнення “століття нинішнього” і “століття минулого” у комедії А. С. Грибоєдова “Горе від розуму”

Не можна не погодитися з Гончаровим, що фігура Чацкого визначає конфлікт домедии – конфлікт двох епох. Він виникає тому, що в суспільстві починають появляться люди з новими поглядами, убеждениями, цілями. Такі люди не брешуть, не приспосабливаются, не залежать від общественного думки. Тому поява таких людей в атмосфері низькопоклонства й чинопочитания робить їхнє зіткнення із проществом неминучий. Проблема взаиморозуміння “століття нинішнього” і “століття мінувшего” була актуальна для часу створення Грибоєдовим комедії “Горе

від розуму”, актуальна вона й у наші дні. Отже, у центрі комедії – конфлікт между “однією розсудливою людиною” (по оцінці Гончарова) і “консервативною більшістю”.

Розумних людей реакционери вважали вільнодумцями. Саме на цьому засноване внутрішній розвиток кінфликта Чацкого й навколишньої його фамусовской середовища, конфлікту між “століттям нинішнім” і “століттям минулої”. “Століття минулий” у комедії представлений рядом яскравих типів.

Це й Фамусов, і Скалозуб, і Репетилов, і Молчалин, і Ліза, і Софія. Одним словом, – їхня безліч. Насамперед виділяється фігура

Фамусова, старого московського дворянина, заслужившего загальне розташування в столичні колах Він привітний, чемний, дотепний, весел, загалом, – привітний хазяїн.

Але це лише зовнішня сторона. Автор розкриває образ Фамусова всісторонне. Це переконаний кріпосник, лютий супротивник освіти. “Збрати всі книги б так спалити! ” – восклицает він.

Чацкий же, представник “століття нинішнього”, мріє “у науку вперить розум, що алчет пізнань”. Його обурюють порядки, прийняті у фамусовском обществе. Якщо Фамусов мріє повигоднее видати заміж свою дочку Софію, прямо говоря їй: “хто бідний, той тобі не пари”, то Чацкий жадає “піднесеної любові, перед якої мир цілий… – порох і суєта”. Прагнення Чацкого – це служити отечеству, “справі, а не особам”.

Він нехтує Молчалина, що привикли догоджати “всім людям без изъятья”: Хазяїнові, де доведется жити, Начальникові, з ким буду я служити, Слузі його, що чистить плаття, Швейцарові, двірникові, для избежанья зла, Собаці двірника, щоб ласкаво була! З гіркотою говорить про таких людях: “Молчалини блаженствують на світі!” Саме Молчалин краще всіх улаштовує своє життя. По-своєму він навіть талантлив.

Він заслужив розташування Фамусова, любов Софії, був нагороджений. Двома якостями свого характеру він дорожить найбільше: помірністю й точноностью. У взаєминах Чацкого й фамусовского суспільства розкриваються й висмеиваются подання “століття минувшишего” про кар’єр, службу, моральність і т. д. До себе на службу Фамусов бере тільки рідних і близьких. Він хоче переконати Чацкого служити, “на старших дивлячись”, “підставити стілець, поднесть хустка”.

На що Чацкий заперечує: “Служити б рад, прислуживаться нудно”. Чацкий дуже серьезале ставиться до служби. І якщо Фамусов відноситься до неї формально, бюрократично (“підписано, так із плечей геть”), те Чацкий говорить: “Коли в справах – я від веселощів ховаюся, коли дуріти – дурію, а змішувати два цих ремесла є тьма вмільців, я не з їхнього числа”. Про справи Фамусов турбується тільки з однієї сторони, боячись смертельно, “щоб безліч не накоплялася їх”. Представником “століття минулого” является й Скалозуб.

Саме такого зятя мріє мати Фамусов. Адже Скалозуб “і золотий мішок, і мітить у генерали”. Цей персонаж уклав у собі типові риси реакціонера аракчеєвського времені. “Хрипун, удавленник, фагот.

Созвездие маневрів і мазурки”, він такий же ворог освіти й науки, як і Фамусов. “Ученістю мене не обморочиш”, – говорит Скалозуб. Зовсім очевидно, що сама атмосфера фамусовского суспільства заставляет представників молодого покоління проявляти свої негативні якості. Так, Софія використовує свій гострий розум для відкровенной неправди, поширюючи слух про сумасшествии Чацкого.

Софія цілком соответствует моралі “батьків”. І хоча вона розумная дівчина, із сильним, незалежним характером, гарячим серцем, воспитание зробило її представницею прощепринятих у цьому колі поглядів. Вона не здатна зрозуміти Чацкого, оцінити по достоинству його гострий розум. Не розуміє вона й Молчалина, що “любить її по должности”. У тім, що Софія стала типовою панянкою фамусовского суспільства, вона не винувата.

Винувате суспільство, у котором вона народилася й жила, “вона загублена, у духоті, куди не проникав жоден промінь світла, жодна струмінь свіжого повітря” (Гончарів. “Мильон роздирань”). Дуже цікавий ще один персонаж домедии. Це Репетилов. Він зовсім безпринципна людина, “пустомеля”, але він єдиний уважав Чацкого “високім розумом” і, не вірячи в його сумасшествие, назвав зграю фамусовских гостей “химерами” і “дичиною”.

Таким чином, він хоч на одну сходинку виявився вище їх усіх. “Так! Протверезився я сповна! ” – восклицает Чацкий у фіналі.

Що ж це – поражение або прозріння? Так, фінал комедії далеко не веселий, але прав Гончарів, сказавший так: “Чацкий зломлений количеством старої сили, нанеся їй у свою очередь смертельний удар якістю сили свіжої”. І я повністю погоджуся з Гоничаровим, що вважають, що роль всіх Чацких – “страдательная”, але в той же час завжди “победительная”.

Герой протистоїть суспільству невігласів і кріпосників. Він викриває знатних негідників і підлабузників, шахраїв, плутов і донощиків. У своєму знаменитому монолозі “А судді хто…

” він різко критикує підлий і вульгарний фамусовский мир, у якому російський народ перетворився в предмет купівлі й продажу, де поміщики міняли людей-кріпаків, що рятували “і честь, і життя… не раз” на “борзі три собак”. Чацкий проголошує інші идечервоні: гуманність і чесність, розум і культуру. Він виступає проти всього відсталого й відсталого. Чацкий хоче бачити Росію освіченою, передовою країною.

Свої погляди він відстоює з усіма дійствующими особами комедії, уживаючи на це весь свій розум. І суспільство мстить Чацкому за правду, за спробу порушити привичний уклад життя. “Століття минулий”, тобто фамусовское суспільство, боїться таких людей, як Чацкий, тому що вони зазіхають на той лад, що є основою благополуччя цього суспільства. Минуле століття, яким так захоплюєся Фамусов, Чацкий називає століттям “покорности й страху”. Сильно фамусовское суспільство, тверді його принципи, але однодумці є й у головного героя.

Це двоюрідний брат Скалозуба (“Чин випливав йому – він службу раптом залишив… “), племінник князівни Тугоуховской. Сам Чацкий постійно говорит “ми”, “один з нас”, виступаючи, таким чином, не тільки від своєї особи. Так А. С. Грибоєдов хотів натякнути читателю, що час “століття минулого” проходить, а йому на зміну приходить “століття нинішній”, сильний, розумний, утворений. Комедія “Горе від розуму” мала величезний успіх.

Вона розійшлася в тисячах рукописних екземплярів ще до того, як була надрукована. Передові кола гаряче приветствовали поява цього произведения, а представники реакційного дворянства висловлювали своє збурювання. Так у реальному житті зштовхнулися “століття минулий” і “століття нинішній”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Зіткнення “століття нинішнього” і “століття минулого” у комедії А. С. Грибоєдова “Горе від розуму”