Жорж Данден – герой комедії Мольєра “Жорж Данден, або Обдурений чоловік

Буржуа Жорж Данден викриває свою дружину Анжеліку у побаченнях з Клітандром, але її батьки, дворяни де Сотанвіль, не вірять словам Ж. Д. Сам Ж. Д. кається лише в тому, що вступив у нерівний шлюб, вимовляючи крилату фразу: “Ті Га voulu, George Dandin” (“Ти цього хотів, Жорж Данден”). Але Анжеліка ставить йому в провину інше.

У відповідь на закид чоловіка в порушенні обітниці вірності вона відповідає: “Я не давала його вам з доброї волі. Ви радилися тільки з моїм батьком і моєю матір’ю, ви не питали про мої почуття “. Ця обставина принципово

важливо для Мольєра; традиційно фарсова колізія невірної дружини і обдуреного чоловіка отримує додатковий сенс у світлі проблематики класицизму. Амплуа комічного простака, в рамках якого представлений образ Ж. Д., має фарсово-новелістичні коріння і різні варіанти втілення в інших п’єсах Мольєра (Сганарель в “Школі мужів”, “Одруженні мимоволі” та ін, Оргон в “Тартюфі”, Журден в “Міщанин у дворянстві”). Але страждання Ж. Д. – не даність (функція) фарсового амплуа простака і не кара незбагненних барокових сил. Це покарання за порушення основоположних норм гармонії, об’єктивність
яких для класицизму безсумнівна. Не випадково, вичерпавши всі способи довести неблагочестіе дружини, Ж. Д. звертається до Бога: “Боже, дай мені можливість показати людям, що мене безчестили!” В останньому акті, бажаючи довести зраду дружини, Ж. Д. намагається змусити її батьків побачити Анжеліку вночі біля дверей будинку з коханцем. Він замикає вхідні двері, коли Анжеліка виходить на побачення, і посилає за подружжям Сотанвіль, залишившись в будинку. Але Анжеліка розігрує уявне самогубство, прослизає в будинок і в свою чергу замикає двері, поки Ж. Д. виходить дізнатися, що сталося.

Господа де Сотанвіль застають біля дверей Ж. Д., що обсипаються докорами дружини, Мольєр повторює епізод зі своєї комедії “Ревнощі Барбул” (1654), де героїня, Анжеліка, також робить вигляд, що заколюється. Фінальна сцена перегукується і з IV новелою сьомого дня “Декамерона” Боккаччо “Покараний ревнивець”, де Гіта, дружина багатія Тофан, виходить вночі на побачення, щоб виправдати безпідставні ревнощі чоловіка. Тофан замикає двері будинку, Гіта повідомляє йому, що кинеться у колодязь, куди насправді кидає великий камінь. Тофан вибігає рятувати дружину, яка тим часом прослизає в будинок і в свою чергу замикає двері перед чоловіком. Перший виконавець ролі Ж. Д. – сам Мольєр.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Жорж Данден – герой комедії Мольєра “Жорж Данден, або Обдурений чоловік