Я пасажир
Легковий автомобіль – дуже зручна і потрібна річ у сучасному суспільстві. Але він є джерелом підвищеної небезпеки. Автомобільний транспорт є найнебезпечнішим. Саме з його участю трапляється більшість транспортних пригод, у яких гинуть водії, пасажири і пішоходи. Причинами аварій є порушення правил дорожнього руху, перевищення швидкості, керування автомобілем у нетверезому стані, поганий стан доріг, несправність автомобіля.
Щоб не траплялися дорожньо-транспортні пригоди (ДТП), необхідно проводити профілактичні заходи, спрямовані
Власному прикладі мають показувати дітям, як поводитися на вулиці; дороги мають утримуватися в належному стані, власники автомобілів мають бути зацікавлені підтримувати технічний стан своїх авто в належному стані.
Крім того, автомобіль має бути оснащений активними і пасивними засобами безпеки. Активні засоби безпеки починають працювати в момент виникнення аварійної ситуації і забезпечують зменшення або взагалі усунення загрози для життя та здоров’я пасажирів
Безпечний автомобіль – це автомобіль, конструкція якого і системи, якими він оснащений, сприяють запобіганню аварій або зменшують травматизм.
Усі люди час від часу бувають пасажирами легкового автомобіля, тому дуже важливо вміти захиститися під час можливого ДТП: чи то зіткнення, чи перевертання, чи падіння у воду.
У момент аварії потрібно прикрити голову руками і впасти на сидіння, намагаючись при цьому впертися ліктями і колінами в спинку переднього сидіння. Дітей потрібно прикрити своїм тілом. Узагалі, потрібно завжди усвідомлювати, що у випадку аварії треба намагатися опинитися якомога нижче і зайняти щонайменше місця.
Якщо водій зрозумів, що аварія неминуча, він має дати якусь коротку і зрозумілу команду, щось на зразок: “Лягайте!”. Коли машина зупиниться, необхідно якнайшвидше її залишити, допомогти іншим пасажирам, якщо це можливо, відбігти на безпечну відстань. Якщо двері не відчиняються, потрібно по можливості опустити скло, або спробувати його вибити. Лобове скло можна вибити підборами, спрямовуючи удар в його нижній куток.
Що ж робити, якщо в автомобілі сталася пожежа? Вона обов’язково починається з появи запаху бензину, мастила або диму. Відчувши запах, потрібно попросити, щоб машину зупинили, вимкнули двигун. У машині обов’язково має бути бортовий вогнегасник, за допомогою якого можна погасити джерело пожежі. Якщо вогнегасника немає, застосовувати потрібно підручні засоби, такі як шматок брезенту, пісок, землю, воду тощо.
Якщо пасажири – діти, то їм необхідно у будь-якому випадку відбігти від машини, де почалася пожежа, щонайменше на 15-20 метрів. Якщо пожежу вгамувати не вдається, дорослим також слід рятуватися, відбігши на безпечну відстань.
Не лише водії, а й пасажири мають розуміти, що означають дорожні знаки, наприклад такі, як “Дорога для автомобілів”, “Напрямки руху по смугах”, “Житлова зона”, “Пішохідна зона”, “Місце відпочинку”, “Ресторан або їдальня”, “Готель або мотель”, “Туристична база”, “Кемпінг”.
Пасажири мають знати, що посадку і висадку з авто можна здійснювати лише після повної зупинки біля посадочного майданчика, або тротуару чи узбіччя.
Забороняється відчиняти двері автомобіля під час руху, відволікати увагу водія, заважати йому. Пасажири мають бути пристебнутими ременями безпеки. Окрім цього, не слід торкатися ручок дверей, гратися гострими предметами, висовувати у вікна руки, голову, пити гарячі напої з відкритого посуду. Ніколи не слід бавитися ременями безпеки, їхніми замками.
Слід добре вміти користуватися захисними системами, якими обладнані автомобілі, вміти регулювати їх під свою масу, зріст тощо.
Безпека поїздки в автомобілі багато в чому залежить від самого пасажира, обізнаній з правилами людині легше уникнути тяжких наслідків дорожньо-транспортних пригод, допомогти при нагоді іншим.