Хто більше заслуговує характеристики “великодушний государ”: Катерина II, що простила Гринева, або Пугачов, що пощадив його? (По повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”)
1. Історичні події в повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”. 2. Образ Пугачова. 3. Милість імператриці 4. Великодушність заколотника й государині. От уже не одне століття повість А. С. Пушкіна “Капітанська дочка” здається читачам як і раніше цікавої.
І причина цьому не тільки захоплюючий сюжет, але й невгаваючий інтерес до реальних історичних подій (добуток розповідає про повстання Омеляна Пугачова). Повість є історичної, незважаючи на те, що головні герої – вигадані персонажі Пушкін дуже багато уваги приділяв особистості самого
З іншого боку, якщо розібратися в тім, що повстання селян стало результатом їхнього найтяжкого життя протягом довгого часу, то жорстокість повстанців стає справою цілком з’ясовним У них просто не було іншого виходу. Полководці, воїни завжди відрізнялися
Сцени кривавих убивств приводять до того, що Пугачов сприймається нами як найбільший лиходій. По його провині гинуть прості люди, які виявилися на шляху повстанців Однак було б передчасним сприймати Пугачова винятково як лиходія. Так, він злочинець, це безсумнівно.
Адже він порушив всі закони того часу. І він керує випадними каторжниками. Може бути, серед них і були ті, хто потрапив на каторгу випадково. Але в загальній масі всі ці люди зробили тяжкі злочини И на їхній совісті безліч убивств.
Ми б могли сприймати Пугачова як лиходія й злочинця, якби Пушкін не показав у повісті інші якості цієї людини. Не можна не вразитися, як надійшов Пугачов з Петром Гриневим. Адже молодий дворянин сам зрозумів, і ми не можемо з ним не погодитися, що в проводирі повстання була й доброта. Пугачов виявив милосердя до самого Петра Гриневу й до Маші Миронової Ці якості як би суперечать поводженню лиходія. Тому нам стає складніше розібратися в його характері.
Ми починаємо розуміти, наскільки суперечливий образ розбійника. Безумовно, Пугачов був неординарною людиною. Він багато обіцяв селянам, які охоче пішли за ним. У свиті Пугачова були не тільки страшенні злочинці, але й прості, мирні люди. Вони повірили обіцянкам, сподівалися, що їхнє життя зміниться в кращу сторону Біднота покладала надії на Пугачова.
На думку селян, всі вчинки проводиря були закономірними й виправданими. Дворян випливало знищити, тому що вони були гнобителями, і через них селяни жили погано. Звичайно, насправді ідеалізувати образ Пугачова ніяк не можна.
З погляду здорового глузду, Пугачов і його звитий були самими теперішніми злочинцями Вони вбивали мирних людей, порушували всі закони. Дуже цікаво, як Пушкін малює особистісні якості Пугачова. Ми розуміємо, що випадний каторжник насправді розумна й вольова людина, інакше люди не пішли б за ним. Виявляється, але в ньому є й доброта, і навіть шляхетність. Адже він відплатив добром Петру Гриневу за те, що юношапроявил жаль до нього самому Петро віддав заячий кожухар незнайомому мужикові на постоялому дворі.
Здавалося б, це зовсім незначний учинок. Однак у долі Гринева він відгукнувся самим несподіваним образом. І читач із подивом виявляє в Пугачові позитивні риси Звичайно, злодіяння при цьому не можуть піти на задній план. Але ми починаємо сприймати образ Пугачова вже більш об’єктивно. Ми не збираємося виправдувати його жорстокість і злодіяння.
На мою думку, повстання Пугачова можна вважати злочинним Але разом з тим необхідно розглянути особистість проводиря з різних сторін. І в ньому, як у будь-якій людині, ми знайдемо позитивні й негативні риси. У повісті чимало моментів, коли ми із щирою симпатією ставимося до Пугачова. У характері його з’єдналися такі суперечливі якості, як лиходійство й шляхетність, жорстокість і доброта.
Про Катерину II ми довідаємося тільки з останніх сторінок повести, які розповідають об зустрічі Маші Мироновій і государині. Дівчина зважилася на зустріч симператрицей. Це зажадало від її чималих щиросердечних сил.
Марія Миронова прагнула захистити честь свого улюбленого, стерти з його і його сім’ї ганьба за злочин, який він не робив. Махаючи має вроджену скромність, вона позбавлена егоїзму, думає не про себе, а про інших. Дівчина прагне захистити свою кохану людину. Зустріч Маші й государині – це найцікавіший момент повести. Дівчина щиро розповідає незнайомій дамі про те, що відбулося Марія не знає, що перед нею імператриця.
Ця зустріч вирішила долю дівчини і її улюбленого. Розмова Маші й імператриці не може не зацікавити читача. Письменник малює настільки яскраву картину, що ми немов навіч бачимо, як розмовляє бідна дівчина з государинею.
Марія Миронова відстоює невинність свого нареченого. Вона виявилася чудовим “адвокатом”. Адже імператриця була настроєна проти Петра Гринева, уважала його злочинцем, що заслуговує покарання.
Дівчина змогла переконати Катерину II у тім, що все обстояло зовсім інакше. Що ми можемо сказати про імператрицю? Як Пушкін розкриває образ Катерини II?
Можна із упевненістю сказати, що государиня добре розбирається в людях. Вона адже зрозуміла, що Маша Миронова не вміє брехати. Очевидні щирість дівчини, відсутність хитрості й лицемірства Імператриця зробила дівчині й Петру Гриневу найбільшу милість. З юнака зняли обвинувачення, і він був випущений на волю. У повісті сказано, що життя сім’ї Гриневих надалі зложилася благополучно.
Марія й Петро одружилися, і “потомство їх благоденствує в Симбирской губернії”. Кожний одержав по заслугах: Пугачов був страчений, заколотники – розбиті. У державі запанував спокій і благоденство Катерина II змогла захистити свою країну від повстанців. Як відповістити на запитання: хто більше заслуговує характеристики “великодушний государ” – Катерина II, що простила Гринева, або Пугачов, що пощадив його? Кожний із цих людей діяли згідні законам.
Правда, закони в кожного минулого свої. Катерина II дотримувалася норм і правил, які встановлювала сама як імператриця Пугачов робив т же саме, тільки орієнтувався він на свою свиту. Пугачов пощадив Петра Гринева, тим самим порушив закон заколотників, переступив через нього, виявивши доброту й жаль. Якщо говорити про імператрицю, то тут все обстоит трохи інакше.
Вона переконалася в тім, що Петро Гринев невинний, він не переступав законів, не вставав на сторону заколотників Виходить, великодушність Катерини II – це закономірний наслідок того, що вона довідалася щирий хід речей. А великодушність Пугачова бути прямим протиріччям законів, що діють у юрбі заколотників. Отже, його вчинок більше значимо, чим доброта імператриці.
І Пугачова, що пощадив Петра Гринева, можна назвати “великодушним государем” з більшим правом, чим Катерину II, що простила юнака
Схожі твори:
- Пугачов – проводир народного повстання (По повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”) Олександр Сергійович Пушкін серйозно цікавився російською історією. Серед його історичних робіт найбільш відома ” Історія Петра ” і матеріали про пугачовщину. Дивно, що сухі й точні звіти хронікерів стали основою для створення багатого історичного полотна – знаменитої повісті ” Капітанська дочка “. Пушкіна надзвичайно займала особистість Омеляна Пугачова, що очолило...
- Пугачов – розбійник або визволитель? (по повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”) Пушкін першим зацікавився Пугачовим не толь-до як проводирем селянського повстання, але і як особистістю, тому йому й удалося створити в повісті такий неоднозначний образ. Адже для одних Омелян Пугачов – “випадний каторжник”, “самозванець”, “лиходій”, “шахрай” і ” раз-бойник”, а для інших він – “природний государ”, заступ-никнув, “панотець”. “Шахраєм” і “лиходієм”...
- Яким бачиться мені Омелян Пугачов у повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка” Уперше на сторінках повести ми знайомимося з Пугачовим (не знаючи при цьому, що це Пугачов), уже в другому розділі. Пугачов – випадкова людина, Богом посланий Гриневу й Савельичу в “вожаті”. Тільки завдяки йому змогли наші герої добратися до житла й перечекати пургу. Із цього епізоду можна впевнено сказати, що “вожатий”...
- Гринев і Пугачов. Історія їхніх відносин (по повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”) (План) Історія незвичайної дружби. Хто такий Гринев. Його дитинство і юність. (Петро Андрійович Гринев – звичайний дворянський недоук, вихований доброю, люблячою матір’ю й строгим батьком. Дитинство і юність його пройшли в селі. Француз-Гувернер нічому не навчив свого вихованця, а відданий Савельич міг подбати тільки про його фізичне здоров’я. Головні моральні якості...
- Пугачов як вождь народного повстання і як людина (По повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”) До нього приєднуються селяни й Козаки, башкири й татари, і гарнізони багатьох фортець переходять на його сторону. На військовій раді в Оренбурзі всі говорять про те, що покладатися на вірність солдатів не можна. Не можна заперечувати, що Пугачов був людиною неабияк і талановитим: не маючи достатнього утворення, вона розумно керує...
- Пугачов у романі Пушкіна “Капітанська дочка” А тепер поговоримо про самого Пугачова. “Він був років сорока, росту середнього, сухорлявий і широкоплечий. У чорній бороді його показувалися проседь; живі більші очі так і бігали. Особа його мало вираження досить приємне, але шахрайське. Волосся були обстрижені в кружок; на ньому був обірваний сіряк і татарські шаровари”. Це портрет...
- Образ Гринева в повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка” Спочатку перед нами з’являється парубок, вірний своєму дворянському класу й государині. Він добр, сміливий і мужній, самостійно міркує й надходить. Йому властиві розвинене почуття власного достоїнства й шляхетність. Він чесний, душевно чистий і чуйний, схильний до поезії. Петро Гринев змінюється на наших очах, перетворюючись із шістнадцятирічного недоука, що мріє про...
- Сон Гринева в повісті Пушкіна “Капітанська дочка” Зовсім особливу роль у романі грає сон Гринева, що він бачить відразу ж після першої зустрічі з вожатим-пугачовим. Невивченість реалізму Пушкіна 1830-х років приводить до того, що символічний початок у ньому ігнорується, не приймається в розрахунок при аналізі добутків, зокрема “Капітанської дочки”. Введення сну Гринева пояснюється як, що випереджає події...
- Яким бачиться мені Омелян Пугачов у повісті О. С. Пушкіна “Капітанська дочка” Не дуже давно я прочитав книгу О. С. Пушкіна Капітанська дочка. У ній розповідалося про парубка Петрові Андрійовичеві Гриневе, якого батько спочатку хотів відправити служити в Петербург, а потім передумав і відправив його в Білогірську міцність. Перші враження Гринева від Білогірської міцності відразу були не кращими. Гарнізонне життя зовсім не...
- Образ Пугачова в повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка” Уперше герої зустрічаються під час бурану. Незнайомець виводить із бурану заблудлого Петрушу й одержує на подяку “заячий тулупчик”, якому призначено було врятувати свого колишнього хазяїна. Молодий Гринев був здивований кмітливістю, якоюсь загадковою силою незнайомця. Перед новою зустріччю з Пугачовим, уже проводирем повстання, Гринев разом з іншими офіцерами знайомиться з листом,...
- Життя Гринева в Білогірській міцності (по повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”) Таким чином, Петро Гринев, розстроєний далеко що не радують перспективами свого майбутнього, попадає в Білогірську міцність. Спочатку він очікував побачити “глуху міцність” на границі киргиз-кайсацких степів: із грізні-мі бастіонами, вежами й валом. Капітана ж Миро-Новий Петро уявляв собі “строгим, сердитим старим, що не знає нічого, крім своєї служби”. Яке ж...
- Неоднозначний образ Пугачова (по повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”) Завдяки ретельному вивченню архівних матеріалів, відвідуванню Казанської й Оренбурзької губерній, збиранню відомостей від старожилів і очевидців тих подій, Пушкіну вдалося створити яскравий і самобутній образ проводиря селянської війни. Автор розкриває неоднозначність і багатогранність фігури Пугачова. Він так описує його портрет: “Зовнішність його здалася мені чудова. Він був років сорока, росту...
- Перша зустріч Гринева з Пугачовим. (Аналіз II глави повести А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”.) Його викликав вигляд Пугачова, про яке збереглася безліч спогадів. Під час публікації книги була замовлена Гравюра з портрета Пугачова, що зберігалося в підмосковному маєтку князя В’яземського. Ті, кому Пушкін дарував книгу особисто, Одержували вкладений у неї гравірований портрет. З першим описом зовнішності Пугачова ми знайомимося в другому розділі. Попавший у...
- Омелян Пугачов у зображенні Пушкіна (за повістю “Капітанська донька”) Олександру Сергійовичу Пушкіну належить кілька прозових творів на історичні теми. Один з них – повість “Капітанська донька”, в якій зображено повстання російських, башкирських селян та уральських козаків під керівництвом Омеляна Пугачова наприкінці XVІІ сторіччя. Прагнучи правдиво відтворити події тих часів, поет побував у Оренбурзі, де ознайомився з історичними документами, зустрівся...
- Доля й образ Петра Гринева в повісті “Капітанська дочка” Кращі риси Гринева, обумовлені походженням і вихованням, його безпомилкове моральне чуття яскраво проявляються в мінути випробувань, що вирішують поворотів долі й допомагають йому із честю виходити із самих важких ситуацій. Героєві вистачає шляхетності просити прощення в кріпака – відданого дядька Савельича, він відразу ж зумів оцінити чистоту душі моральну цілісність...
- Образ і характер Пугачова в повісті Пушкіна “Капітанська дочка” Характер Пугачова розкривається Пушкіним послідовно. Спочатку він овіяний таємницею (символічно, що з’являється він з бури); потім даний його зовнішній портрет, і поступово читач довідається його усе глибше й глибше. Пушкіна цікавлять не стільки воєнні дії Пугачова, скільки його особистість, духовний мир. У романі він з’являється лукавою й мудрою, шахраюватою й...
- Образи-Символи в повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка” Саме вони визначили поетику таких добутків поета, як поема “Мідний вершник” і повість “Пікова дама”. Присутні символічні образи й у пушкінській “Капітанській дочці”. Автор уводить їх для того, щоб осягти хоча б контури того явища, що називається “російським бунтом”, і щоб пізнати, якось визначити особистість простого козака, що став вождем...
- Чому Гринев не перейшов на сторону Пугачова (по повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”) Петро Гринев виховувався, не знаючи строгих заборон і покарань. Однак глибоко чималі батьки й чесний дядько Савельич, приставлений до маленького Петруше, посіяли в душі хлопчика багато позитивних якостей: доброту й щедрість, чесність і порядність, прагнення до справедливості й розвинене почуття боргу. Уперше зустрівшись із Пугачовим, Гринев і не підозрював, що...
- Формування поглядів і характеру П. Гринева (по повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”) Батько, відправляючи сина на службу в армію, насамперед керується метою виростити з нього не безпутного шалапута, розтринькувача й джигуна, але сьогодення солдата, людини відважного й шляхетного. Він так позначає для Петруши життєві орієнтири: “Служи вірно, кому присягнеш; слухайся начальників, за їхнім пещенням не ганяйся; на службу не напрошуйся; від служби...
- Твір по повісті Пушкіна “Капітанська дочка” “Капітанська дочка” (1836). Наполегливо цікавлячись проблемами селянського повстання, Пушкін з особливою увагою вивчав історію народної війни 70-х років XVІІІ в. Він ретельно збирав різноманітні матеріали по історії пугачевского руху, працював в архівах, почав подорож по місцях, де проходили його події, що цікавили. У результаті було написано наукове дослідження “Історія Пугачова”...