Характеристика образу Грегора Замзи в новелі Ф. Кафки “Перевтілення”

В образі Грегора Замзи вгадується сам автор Франц Кафка – самотній і таємничий геній XX століття. Щоб зрозуміти головного героя новели “Перевтілення”, треба поглянути на світ очима Кафки. А світ йому здавався ворожим і сповненим зла. Тут людина може перетворитися на жука і не дістати і краплі співчуття та розуміння. Саме так сталося з Грегором Замзою.
В кращих традиціях жанру новели Кафка розпочинає свій твір з шокуючої інформації: герой прокинувся вранці в образі потворного жука. Далі ми дізнаємося історію життя цієї людини.
Грегор

Замза – простий пражанин з незаможної родини. Він працює комівояжером і цим забезпечує всіх членів сім’ї – батьків та сестру. Робота не приносить задоволення нашому герою, але почуття обов’язку змушує його працювати. Більше того, навіть перетворившись на жука, Замза найбільше переймається через те, що не може піднятися і піти на роботу. Отже, про інтереси своєї родини він піклується більше, ніж про власні. Та чи відповідає йому тим же родина? З того, як розгортаються події далі, можна зробити лише сумні висновки.
Дізнавшись, що сталося з Грегором, всі засмутилися. Але не співчуття керує ними,
а розуміння, що Грегор тепер не зможе їх забезпечувати. Особливо агресивно сприймає перетворення сина батько. При кожній нагоді він намагається завдати болю Грегору. Мати просто не може на нього дивитися. Лише сестра Грета за ним доглядає. Але згодом і вона стає до нього байдужою. І саме її байдужість найбільш болюча для героя. Адже він дуже любить Грету.
Всі члени родини зрештою починають сприймати Грегора як набридливу і непотрібну комаху. Та найстрашніше те, що сам герой і досі може відчувати як людина. Так, його смаки змінилися – він любить їсти те, що їдять жуки. Але Грегор і досі сприймає красу музики, відчуває біль і страждає від своєї участі. І одного дня герой перестає боротися за життя. Всі зітхають з полегшенням. Нікому з родини не шкода бідного Замзу.
Історія про перетворення не нова в літературі та міфології. Але часто вона має гарне завершення. Так, наприклад, в казці “Красуня і чудовисько” також діє герой, який зазнає страшного перетворення. Але його рятує любов. Грегора Замзу не рятує ні любов, ні навіть співчуття. Трагедія героя в тому, що він не потрібен навіть родині. Хоча саме заради неї герой жив і працював. Таке завершення новели – це авторське сприйняття жорстокості і байдужості нашого світу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Характеристика образу Грегора Замзи в новелі Ф. Кафки “Перевтілення”