“Перевернутий світ” (за новелою Кафки “Перевтілення”)

У літературі XX століття постать Франца Кафки – одна з найбільш трагічних і суперечливих. У його творчості відобразилась трагедія безсилля людини перед абсурдністю буржуазного світу.

Одна з ранніх новел Кафки “Перевтілення” дає уявлення про творчу манеру письменника, особливості його світосприймання, естетики. Герой новели Грегор Замза одного ранку, прокинувшись після неспокійної ночі, побачив, що перетворився па величезну, страшну, огидну комаху.

Далі розповідь впливає на читача достовірністю стилю: автор ніби веде протокол

подій, що відбуваються. Це дає можливість зосередитись на поведінці персонажів, побутових дрібницях, які для героя виростають у болісні проблеми.

Грегор Замза – звичайна молода людина, прив’язана до своєї родини. Хлопець дбає про батька-банкрута, хвору матір, сестру Грету, яка мріє навчатися в консерваторії. Працює на невелику фірму, дуже дисциплінований, старанний, іноді йому буває дуже важко, але Грегор нікому ніколи не скаржиться. Він розуміє, що добробут родини лежить на його плечах. Тим страшніше для нього перевтілення в комаху.

З цього моменту світ для героя “перевертається”. Він

пристосовується до свого нового огидного тіла. Але в душі Грегор залишається люблячим сином і братом. Його мучать відчай і сором, тому що його родина залишається без коштів. Він із болем відчуває огидливе гребування найближчих людей.

Одного разу Грета влаштувала прибирання в його кімнаті. Вона винесла скриню, в якій Грегор зберігав дещо з самого дитинства, стіл, за яким робив уроки, шафу з одягом. Розуміючи, що його позбавляють нормального житла, він виліз з-під дивана, щоб захистити свій останній скарб – портрет на стіні. Мати, зрозумівши, що величезна руда пляма на квітчастих шпалерах – це і є Грегор, знепритомніла. Відчуваючи свою провину, Грегор намагається допомогти сестрі, яка кинулась шукати ліки. Але в цей час прийшов батько і з ненавистю жбурнув у Грегора яблуком. Потім ще і ще кидав, поки одне з яблук застряло в тілі.

З того часу здоров’я Грегора стало гіршати, його забули всі. Ні в чому не винний, знехтуванний найближчими, він терпів страждання від ганьби більші, ніж від голоду і ран. Все, що йому залишилось, це жалюгідна самотність. Коли герой вмирає, його смерть рідні сприймають з полегшенням.

Герой новели Кафки втілює страх людини перед життям, самотністю, від якої ніхто не застрахований. В абсурдному світі навіть родинні зв’язки стають слабкими і розриваються. Головне для героїв – виглядати такими, як всі. Внутрішній світ людини, її переживання нікого не цікавлять.

У творах Кафки світ керується законами, які не підлягають логічній мотивації, не може їх осягнути і душа.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

“Перевернутий світ” (за новелою Кафки “Перевтілення”)