“Людино, збережи своє обличчя. За оповіданням “Перевтілення” Франца Кафки”

Всі ми часто у своєму житті чуємо фразу про те, що людина не повинна втрачати своє обличчя і свій людський вигляд. З одного боку, сенс цього висловлювання розуміється всіма за замовчуванням. З іншого ж боку, якщо замислитися, стає вже не так зрозуміло, тому що обличчя людини фізично завжди виглядає однаково, і що тоді може вважатися його втратою? Загалом, без прикладів обійтися досить складно. А приклади всьому, як відомо, завжди можна відшукати в світовій літературі. Це зовсім не складно, якщо врахувати те, які показові твори існують, зокрема,

одним з них є “Перевтілення” авторства Франца Кафки.

На прикладі цього оповідання ми чудово побачили, як люди можуть міняти своє обличчя. Зокрема, мова йде як про головного героя, Грегора Замзу, так і про його родичів, тобто людей, які разом з ним жили і переживали за нього. Сам Грегор втратив обличчя, можна сказати, в прямому сенсі цього слова. Автор не намагається проаналізувати причини цього, але, так чи інакше, Грегор зі звичайної людини перетворився на комаху. Дещо інше перевтілення сталося з його близькими, які точно так само змінили свій вигляд. Зокрема, вони, будучи людьми, які колись любили Грегора

і були для нього найріднішими, повністю забули про все, що їх об’єднувало з ним. Це відбувалося поступово, але в підсумку прийшло до того, що вони просто зненавиділи Грегора за те, що з ним сталося всупереч його власній волі.

Хтось скаже, що батьків і сестру Грегора в чомусь можна зрозуміти. Звичайно, вони напевно знайшли б собі виправдання, якби в цьому була якась потреба. Але складається таке враження, що їх практично не цікавила смерть колись близької людини, разом з полегшенням ніякої прикрості чи смутку не прийшло.

Основна думка тут в тому, що людина за своєю природою є істотною високо духовною, ми походимо від Бога, а тому повинні керуватися своїми духовними орієнтирами, а не чимось ще. Те, як вони поставилися до Грегора, те, як вони себе з ним повели, ніяк не можна назвати чимось таким, що характеризує їх з духовної сторони. Вони зробили неусвідомлений вибір на користь більш комфортного життя. Вони не хотіли жити разом з Грегором, бо це створювало надто багато проблем. З цієї причини він настільки швидко помер і зник з життя близьких колись людей так, ніби його ніколи в ньому і не було. І такий результат усього цього з упевненістю можна назвати втратою обличчя цими людьми.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

“Людино, збережи своє обличчя. За оповіданням “Перевтілення” Франца Кафки”