Виклад сюжету роману Трифонова “Старий”

Написання роману “Старий” передували глибоке і всебічне історичне дослідження проблеми, робота в архівах і бібліотеках, зустрічі та бесіди з очевидцями і учасниками подій. Трифонов знову, через більш 10 років після “Відблиски багаття”, звертається до подій революції та громадянської війни. Жорстока правда про події тоді здається одкровенням і сьогодні, коли багато що стало відомо. Озлоблення, заздрість, помста і ненависть, ледь прикриті міркуваннями про класову боротьбу, визначають поведінку героїв роману – “полум’яних

революціонерів” Шігонцева, Бичина, Браславського. Символ багаття (“Відблиск вогнища”), з’єднуючись із символом історичного потоку, річки часу, безжально забирає все в своїй течії (“Нетерпіння”, “Час і місце”), перетворюється в романі “Старий” в образ вогненної лави, кривавої піною застилающие очі: “Лютий рік, ярим годину над Росією… Вулканічної лавою тече, затоплюючи, ховаючи вогнем, люте час”.

Доля комкора Мігуліна стає осередком романного конфлікту. У цьому образі злилися воєдино дві біографії, риси двох непересічних особистостей. Прототипи Мігуліна – Миронов і

Дибенко, герої громадянської війни – зацікавили Трифонова ще під час роботи над “відблиски багаття” своїм яскравим полководницьким талантом, природженим лідерством, своєрідним і неповторним шармом. Долі людей цього типу хвилювали письменника не тільки тому, що необхідно відновити порушену історичну справедливість. Здається, що його як і раніше не залишало у спокої те, що трапилося з батьком. Трагедія недовіри і фатальний заздрості повторилася на новому витку спіралі в масових масштабах. Трифонов, спочатку шукав причини загибелі батька в особистості Сталіна, тепер дивиться глибше. Основи революційної моралі та її юридичні “принципи” закладалися задовго до трагічних подій 1930-х років. До суду над Мігуліним з’являється викривальна стаття про його зраду. “Заздалегідь відрепетируваною спектакль” викликає розпачливий протест Шури Данилова, в якому вгадуються риси В. Трифонова: “… Не можна до суду писати:” Тепер абсолютно ясно… “Усі суди світу влаштовуються, щоб встановити ясність…” Роман починається текстом листа, яке отримує Літунів від Асі, випадково прочитала його статтю про Мігуліна. Багато років не залишає Летунова питання, чому в серпні 1919 р. Мігулін всупереч наказу виступив назустріч Денікіну, прорвали фронт. Його мучить мимовільний докір Асі в тому, що він тоді, як і всі, вірив у зраду Мігуліна. Ліричну забарвлення надає розповіді історія пристрасної, шаленої любові Асі до Мігуліна. Мігуліна ми бачимо очима з дитинства закоханого в його дружину Асю Павлика Летунова, в старості Павла Євграфовича. Об’єктивне розповідь від автора перебивається схвильованим монологом поглибився в спогади старого, якого Трифонов залишає один на один з минулим, з совістю. Всі події пофарбовані глибоко упередженим, живим сприйняттям героя.

Уривчасті спогади Летунова поступово складаються в загальну картину. Збираючи документи про Мігуліна, працюючи в архівах, намагаючись відновити добру пам’ять козачого командира, він хоче подолати невиразне почуття провини. Прагнення відновити істину стає глибокою потребою душі. “Але ж тільки для того, може бути, і продовжені дні, для того і врятований, щоб з черепків зібрати, як вазу, і вином наповнити, улесливо. Називається: істина “. У фіналі роману думки аспіранта, який пише про Мігуліна дисертацію, миттєво прояснюють потік спогадів старого Летунова: “Істина в тому, що предобрий Павло Євграфович у двадцять першому на запитання слідчого, чи допускає він можливість участі Мігуліна у контрреволюційній повстанні, відповів щиро:” Допускаю ” , але, звичайно, забув про це… “Моральна сліпота, байдужість до історичного досвіду призводять до важких наслідків. Навесні 1919 р. в. відповідь на червоний терор і “розкозачення” піднімається криваве повстання козацьких станиць. Історія козацтва, пам’ятати про яку в розпачі закликає вчитель Слабосердов, намагаючись врятувати синів від терору і запобігти неминучому повстання, теж іде в глиб століть. Саме там причини подій, що розгортаються тепер. Поведінка комісарів, які втілюють у життя директиву про “розкозачування”, приголомшує людину, здатну передбачати події. Шура Данилов вигукує: “Чому ж ви не бачите, кляті дурні, того, що буде завтра?” В гарячковому маренні він без кінця повторює прізвище Слабосердова, благаючи не вбивати старого. Через багато років з жахом читає про це Павло Євграфович Літунів, з жахом згадує посилання Шігонцева на епоху Великої французької революції: “Не треба боятися крові! Молоко служить їжею для дітей, а кров є їжа для дітей свободи, говорив депутат Жюльєн”, – і слова Браславського:” З цього хутора я пройду Карфагеном “. Байдужість до історії, до старості людської, нерозуміння, духовна незрілість – ось що турбує Трифонова в сучасників. “Ліси горять за Москвою. Торф горить. Як у літописі: і бисть того літа суша велика… “- міркує син Летунова Руслан.

Проте жива історія – старий з його багатющої пам’яттю, стосами документів і жадібним, молодим інтересом до минулого – викликає приховане роздратування і насмішки. У розповіді одночасно існують кілька часових шарів. Згадуючий про своє революційне минуле старий живе як би подвійним життям: справжньою, яка протікала в часи його молодості, і примарною, яка протікає зараз, час від часу він змушений повертатися до турбот і конфліктів насущного дня, до суперечок і невдач дітей. Несподіване, інколи бентежний переключення з одного часового пласту на інший, зіткнення безмежно далеких один від одного подій наводить на думку про те, що всі вкорінене в минулому: і невдачі сина, і сьогоднішня болісна для старого необхідність розмовляти з Приходько про дачному будиночку Горпини, померлої і не залишив спадкоємців. Літо 1972 р. – даний час роману, відзначено пильною увагою Трифонова в “Будинку на набережній” і “нетерпіння”. У романі “Старий” небувало жарке літо з палаючими в Підмосков’ї лісами і торф’яними болотами набуває рис кінця світу. У свідомості Павла Євграфовича Летунова нестерпна спека і задуха викликають спогади про палаючі Сальських степах 1921 р., про молодість, палаючої у вогні громадянської війни, про революційний апокаліпсис, в якому пам’ятаються йому дивні і вражаючі слова схибленого від горя семінариста: “Ти зрозумій, ім’я Цього зірку – полин…. І вода стала, як полин, і люди помирають від гіркоти… ” Тема сталінського терору входить в роман з образом Сани Ізварине.

Дитяче сприйняття трагедії однієї родини з’єднується з символічним чином загибелі, зникнення людей в дачному селищі “Буревісник”: “Це було згубне місце… Незважаючи на всі його принади. Тому що тут дивним чином гинули люди: деякі тонули у річці під час нічних купань, інші билися раптова хвороба, а дехто зводив рахунки з життям на горищах своїх дач “. Образ піщаного берега, обвалюється в ріку “з тихим шумом і раптом”, змушує згадати євангельську: “Хто збудував свій дім на піску…” Неміцність і беззахисність дитячого дачного раю в художньому світі Трифонова те саме що зовні непорушного, але внутрішньо схильній тисячі смертей Дому на набережній. У романі “Старий” дачне селище гине в буквальному сенсі: на місці дач буде побудований пансіонат. Так – нічим – завершується суперництво претендентів на будиночок Горпини (коли-то будинок Ізварине), що коштувало стількох душевних сил та енергії героям роману.

У кожному з творів Трифонова так чи інакше зачіпаються наступні часові пласти: революція і громадянська війна, сталінський терор 1930-х років; військова Москва 1941 р.; 1940 – 1950-і роки, в атмосфері яких пройшла молодість письменника; сучасність – 1960 – 1970 – і роки. Час протікає крізь приватне життя, ламаючи її. Люди з працею долають (якщо можуть подолати) ці розломи: мати Антипова і сестра Люда, Киян і Тетерін, Антипов і Таня. Розділені нерозумінням навіть “двійники” – Антіпов і “я”. І все ж страждання і співчуття стає стрижнем людського життя і літератури. У фіналі роману все образи, долі та історії зливаються в долю цілого покоління: “Москва оточує нас, як ліс. Ми перетнули його. Все інше не має значення “.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Виклад сюжету роману Трифонова “Старий”