Смерть Вазір-Мухтара (стисло)
14 березня 1828 гарматним пострілом з Петропавлівської фортеці жителі столиці були сповіщені про укладення миру з Персією. Трактат про світ привезений з головної квартири російської армії в Тегерані колезьким радником Грибоєдовим. На прийомі у імператора Грибоєдова вручають орден Анни другого ступеня з алмазами і чотири тисячі червінців, які він тут же віддає своєї матері Настасье Федорівні, егоїстичною мотовке. Грибоєдов байдужий до того, що відбувається, він сухий і “жовтий, як лимон”. Чужий для всіх, він підтримує дружбу лише з “самим
Грибоєдов розробив проект перетворення Закавказзя не силою зброї, а економічним шляхом, запропонував створити там єдине суспільство виробників-капіталістів. Він шукає підтримки у міністра закордонних справ Нессельроде і директора департаменту Родофінікіна. До Родофінікіну в той же самий час встигає навідатися доктор Макнілом, член англійської місії в Тебрізі, який веде свої інтриги в Персії. Через Макнілом Грибоєдова передається лист від Самсон-хана
Після аудієнції у Миколи I Грибоєдов призначається повноважним міністром Росії в Персії і споруджується в чин статського радника. Проект же його захований в довгий ящик. На обіді в Булгаріна Грибоєдов читає уривки зі своєї нової трагедії, розмовляє з Пушкіним. Швидкий і успішний Пушкін, незважаючи на свою доброзичливість, викликає в Грибоєдова роздратування. З почуттям образи залишає поет-дипломат Петербург, розуміючи, що, доручивши йому отримати з персів контрибуцію (“курури”), влада відправляє його “на поживу”.
Грибоєдова всюди супроводжує слуга Сашка, Олександр Грибов. У Екатерінограде до них приєднується призначений Грибоєдова в секретарі Мальцов і доктор Аделунг. У Тифлісі Грибоєдов зустрічається зі своєю нареченою Ніною Чавчавадзе, отримує благословення на шлюб від її батьків. У цей час сюди приходить з трофеями з Персії зведений гвардійський полк, у складі якого чимало учасників повстання на Сенатській площі у 1825 р. Двоє офіцерів говорять про Грибоєдова, якого вони бачили на терасі “в позолочені мундирі”, і один з них засуджує автора “Горе від розуму”, що дійшов, на його думку, “до ступенів відомих”.
На Кавказі Грибоєдов відвідує головнокомандувача графа Паскевича, який передає грибоедовский проект на відгук засланого декабристу Бурцеву. Але, на жаль, цей ліберал аж ніяк не підтримує свого колишнього однодумця: “З тієї причини, що ви нову арістокрацію грошову створити хочете я буду всіляко проект ваш губити”. Грибоєдов переносить важку лихоманку, а потім отримує височайше повеління покинути Тифліс. Він вінчається з Ніною і разом з нею відбуває до Персії, де його відтепер будуть у відповідності з високим чином іменувати Вазір-Мухтаром.
Приступивши до нової посади, Грибоєдов стикається з серйозними труднощами. Розорені війною перси не в змозі виплачувати курури. Терпить на Кавказі невдачі Паскевич вимагає виведення з Персії російських підданих. Залишивши Ніну в Тебрізі, Грибоєдов їде до Тегерана, де представляється перського шаха. Живучи в прекрасному будинку, належному його званню, Вазір-Мухтар все сильніше відчуває самотність і тривогу. Слугу Сашку жорстоко б’ють на базарі. Грибоєдов дає притулок двом жінкам з Кавказу, колись викраденим персами і тепер втікачам з гарему. У російській посольстві знаходить притулок і євнух Ходжа-Мірза-Якуб, вірменин за походженням, колишній російський підданий. Все це викликає гостру неприязнь до Вазір-Мухтару з боку ревнителів шаріату. При мовчазній згоді шаха вони оголошують священну війну – “джахат” ненависному “кяфіри в окулярах”. Грибоєдов доручає секретарю Мальцеву скласти ноту про небезпеку для російських підданих подальшого перебування в Тегерані. У ніч на 30 січня 1829 він веде розмову “зі своєю совістю, як з людиною” – про невдалу службі, про “неуспіху” в словесності, про що очікує його вагітної дружини. Грибоєдов готовий до смерті і переконаний, що чесно виконував свій обов’язок. Він засинає спокійним і глибоким сном.
До будинку Вазір-Мухтара наближається зловісна і галаслива юрба: мулли, ковалі, торговці, злодії з відрубаними руками. Грибоєдов командує козаками, але оборону вдається тримати недовго. Озвірілі фанатики вбивають Ходжу-Мірзу-Якуба, Сашку, доктора Аделунг. Тільки боягузливому секретарю Мальцеву вдається уціліти, підкупивши персіянскіх стражників і сховавшись у згорнутому килимі.
Вазір-Мухтар пошматований людьми, що вважають його винним у війнах, голоді, утиски, неврожай. Голову його насаджують на жердину, тіло три дні волочать по вулицях Тегерана, а потім кидають у вигрібну яму. У Ніни в цей час у Тифлісі народжується мертва дитина.
До Петербурга приїжджає для залагодження інциденту принц госпроз-Мірза з дорогоцінним діамантом Надір-Шах в подарунок імператору. Нещасливе тегеранське пригода віддане вічному забуттю. Російський уряд вимагає лише видати тіло Вазір-Мухтара. “Грибоєдов” шукають в канаві серед трупів, знаходять тіло однорукого людини, прикладають руку з перснем. “Вийшов Грибоєдов”. У простому дощаному ящику тіло везуть на гарбі в Тифліс. По дорозі гарбу зустрічає верхової в картузі та чорної бурці – це Пушкін. “Що везете?” – “Грибоєдов”.