Рішення життєві питань у повісті Л. Н. Толстого “Дитинство”
1. Щиросердечна участь у рішенні питань. 2. Суперечки й конфлікти дорослих. 3. Сприйняття образа Гриши. 4. Любов і творчі досвіди.
5. Закінчення щасливої пори. Свідомість того, що чудесне було поруч із нами, приходить занадто пізно. А. А. Блок Життя неодмінно задає складні й неоднозначні питання, на які нам доводиться відповідати.
Але не завжди ми готові до того, щоб зробити перший крок у правильному напрямку. Більшу роль у цьому випадку грає життєвий досвід, що для нас обмежується рамками сім’ї, школи й друзів. Дорослим набагато легше, ніж
І ми хоч і по-детски, але намагаємося самостійно відповідати на ті питання, що ставить перед нами життя. Такої ж проблеми виникають і в героя повести Л. Н. Толстого “Дитинство”. Письменник розповідає нам про долю одного хлопчика – Николеньки, що поступово наближається до дорослого життя. На кожному етапі свого розвитку він зіштовхується з питаннями, на які йому доводиться відповідати Можливо, що його вчинки аргументовані й невірні рішення.
Але саме так
Наприклад, один раз Николенька чує розмова батька з Карлом Иваничем, що говорить про невдячність. Така репліка пов’язана з тим, що діти переїжджають учитися в Москву, тому сім’я більше не має потреби в послугах домашнього вчителя У цей момент автор представляє нам міркування Николеньки із приводу почутого: “Я співчував його горю, і мені боляче було, що батько й Карл Иванич, яких я майже однаково любив, не зрозуміли один одного; я знову відправився в кут, сіл на п’яти й міркував про те, як би відновити між ними згода”. Головний герой не втручається у відносини батька й учителі, але всією своєю душею він хоче вирішити мирним шляхом те питання, що викликає стільки суперечок і розбіжностей серед дорослих. Нова суперечка розігрується в сім’ї між матір’ю й батьком Николеньки. Вони не можуть прийти до загальної думки щодо юродивого Гриши.
Maman постійно привечает подібних людей на своєму дворі, але й татові це дуже не подобається У цьому епізоді повести не розказане про почуття й поводження головного героя, не розкриті його щиросердечний мир і розуміння даної ситуації. Однак Гриша, розглядаючи верхівку Володі дійсно пророчив те, що діти незабаром покинуть будинок. У такому випадку нове питання, що ставить життя перед Николенькой, полягав у тім, чи вірить він у пророкування. За ним же Треба новий: як ставиться до самого юродивого? Відповідь дана в самому оповіданні, тому що воно ведеться від імені головного героя.
Николенька в одній фразі говорить усе про образ гостюючи: “Це був юродивий і мандрівник Гриша”. Така характеристика підказує нам, що хлопчик, як і всі інші, вірив деяким його пророкуванням. Тому в портрет юродивого, складеного Николенькой, входить не тільки опис зовнішності, але і його здатність угадувати майбутнє. Не минула головного героя й любовна стихія Йому подобається дівчинка Катенька. Але коли він проявляє свої почуття до неї відкрите, те Володя “засуджує” його, називаючи подібні відносини ніжностями.
Тому Николенька ховає спаленіле почуття дуже глибоко у своїй душі. “Я давно вже звик до її свеженькому белокуренькому личка й завжди любив його; але тепер я уважніше став удивлятися в нього й полюбив ще більше”. Толстой не показує нам жагучих сцен і бурхливих романів. Таке відношення до життя було б не характерно для хлопчика десяти років. Тому письменник намагається по-детски передати відносини й почуття, які виникли в серце головного героя.
Але життя не стоїть на місці, і приходить година розставання. Перед Николенькой встає нове питання, що пов’язаний з переїздом. На очах хлопчика з’являються сльози. Йому шкода розставатися з тим миром, до якого він звик Але спрага нових вражень немов змушують їх висохнути: “Всі, все жалко! А бідна maman?
І сльози знову наверталися на очі; але ненадовго”. Переїзд для хлопчика служить певною границею, що дозволяє заглянути у своє минуле. У той же час Николенька переходить на наступний щабель у своєму житті. У ній треба буде не тільки безпосередньо радуватися навколишньому світу, але й замислюватися над своїми вчинками. Але якщо герой згадує про минуле, виходить, саме в ньому він шукає відповіді на ті питання, які його мучать При прощанні з рідними Николенька сумує, немов передчуває, що того безтурботного життя більше не буде.
Але етап дорослішання розглядається автором не тільки як час розчарувань, але і як період відкриття нових віянь часу. І в цей момент дуже важливо, на якій основі герой та й проста людина будує свою життєву позицію. Якщо в нього було прекрасне дитинство, про яке він може згадувати зі смутком, виходить, у дорослому житті він буде менше помилятися. У той же час звертаючись до тих рокам і дивлячись на них уже на певній відстані, людина зберігає якийсь внутрішній зв’язок з тим моральним наповненням, що було закладено в його дитинстві. У цьому добутку не показана така велика відстань між двома етапами життя Тому ми можемо судити про те, що відбувається в душі Николеньки, що усе ще залишається дитиною.
Він продовжує міркувати також наївно й легко, як це вдавалося йому робити й раніше. Однак московський мир дозволяв розкритися поетичному таланту хлопчика. Він написав свої перші вірші Але сором’язливість не дозволила йому піднести подарунок бабусі. Коли ж їх читає батько, у душі головного героя панує “бура” і сум’яття.
Він боїться, що вони криво написані. Але перший досвід удався, бабуся похвалила вірші Нам в оповіданні не показана радість хлопчика, що говорить про його добру й чуйну душу, який похвала нарешті принесли бажане заспокоєння. Але повзрослевшая життя не така безтурботна, як здається на перший погляд. Вона постійно рухається вперед і ставить людини перед неминучими законами природи. Такою перешкодою й ударом для Николеньки стає смерть його матюкай “Тільки в цю мінуту я зрозумів…
Що та особа, що за кілька днів бути виконаноі краси й ніжності, особа тої, котру я любив найбільше на світі, могло збуджувати жах, начебто в перший раз відкрила мені гірку істину й наповнила душу розпачем”. Хлопчик по^-особливому, по-детски, підходить до своєму горю. Можливо, він чогось не розуміє, але гіркота втрати однаково знаходить місце в його серце. На порозі дитинства й отроцтва важлива не тільки моральна основа, але й те, як людина вперше самостійно вирішує питання, що встали перед ним.
У цей період Николенька не разочаровивается в колишніх своїх надіях і думках Ми розуміємо, що пора дитинства не накладає ніяких обмежень у рішенні проблем. Здається, що людина робить так, як йому заманутися. Але наступний життєвий етап змушує враховувати не тільки своє я, але мир і почуття іншої людини.
Так, простір одного героя немов розкривається й розширюється і йому доводиться впускати в нього інших людей, від яких неодмінно залежить і власне життя. “Зі смертю матері окончилась моя щаслива пора дитинства й почалася нова епоха – епоха отроцтва…”. Дорослі в добутку зауважують такий факт, що неприємності старять. Можливо, у цьому є своє певне відбиття реальності. Але саме вони готовлять героя до реального життя.
Тому ті випробування, які випали на частку хлопчика, змусили його стать старше. Вони відкрили йому новий, але вже не такий райдужний мир. Хлопчик стає небагато серйозніше й по-іншому сприймає навколишню дійсність.
Повість Толстого “Дитинство” закінчується новим питанням, на який героєві має бути відповісти в наступний період дорослішання: “Мені приходить думка: невже провидіння для того тільки з’єднало мене із цими двома істотами, щоб вічно змусити шкодувати про їх?..”. Нове життя буде також задавати нові питання, але Николенька буде підходити до їхньому рішенню з позицій, заснованих на невеликому, але дуже вагомому життєвому досвіді
Схожі твори:
- Скорочено повести Дитинство Толстого Л. Н Учитель Карл Иванич 12-го серпня 18…, на третій день після дня народження Николеньки Иртеньева, коли йому здійснилося 10 років, Карл Іванович розбудив його, ударивши над головою по мусі. Николенька розсердився, тому що вважав, що його тривожать тільки тому, що він маленький. Але потім Карл Іванович добрим голосом став піднімати хлопчика...
- Переказ повести Дитинство Толстого Л. Н План переказу 1. Ранкові заняття братів Иртеньевих. 2. Батько повідомляє дітей, що вони поїдуть у Москву. Образа Карла Івановича. 3. Сім’я Иртеньевих їде на полювання 4. Вечір у колі сім’ї. 5. Батько із двома синами й Карлом Івановичем їде в Москву. 6. Подарунки й приїзд гостей з нагоди іменин бабусі...
- Виклад трилогії Толстого “Дитинство. Отроцтво. Юність” Як і всі добутки Л. Н. Толстого, трилогія “Дитинство. Отроцтво. Юність” з’явилася, по суті, втіленням великої кількості задумів і починань. У ході роботи над добутком письменник ретельно вигострював кожну фразу, кожну сюжетну комбінацію, намагався підкорити всі художні засоби чіткому проходженню загальній ідеї. У тексті толстовських добутків важливо всі, дріб’язків немає....
- Дитинство Олексія Толстого З російською літературою хлопчик познайомився рано. У довгі зимові вечори вся сім’я збиралася в їдальні. Олександра Леонтіївна в’язала, Леля малював або розфарбовував картинки. Олексій Аполлонович читав уголос. Так семирічний хлопчик познайомився із творами Тургенєва, пізніше – Лева Толстого, Некрасова. Року через два він і сам почав багато читати – знову...
- У чому своєрідність рішення В. Г. Распутіним теми “Людина й війна” (по повісті “Живи й помни”) Що ж у повісті “Живи й помни” залучило до себе загальна увага? Не тільки обрана тема, звичайно. Про дезертирство писали багато хто. Ця тема не нова, просто розкрита Распутіним по-новому. Цікавий підхід до зображення війни. Начебто б у повісті немає описів боїв, майже не торкнуть фронтовий побут. Ми бачимо війну...
- Олександр Пєшков – головний герой повісті “Дитинство” Повість “Дитинство” – це автобіографічний твір М. Горького, головний герой якої – Олександр Пєшков. Після того як у хлопчика помер батько, він став жити з дідусем і бабусею. У будинку діда панувала похмура атмосфера, в якій і формувався характер Альоші. Хоча потрібно сказати, що вона майже не вплинула на світогляд...
- Життєві шукання Костянтина Левина(по романі Л. Н. Толстого “Ганна Каренина”) Один з героїв роману Л. Н. Толстого “Ганна Каренина” Костянтин Левин з’явився новим образом у росіянці й світовій літературі. Це образ не “маленького”, не “зайвого” людини. По всьому своєму складі, змісту його загальнолюдських питань, що мучать, цілісності натури, властивому йому прагненню перетворювати ідею в дію Костянтин Левин – мислитель-діяч. Він...
- Як “зроблена” трилогія Л. М. Толстого “Дитинство. Отроцтво. Юність” Які уроки життя я отримав, прочитавши роману Л. М. Толстого “Війна і мир” Як і всі твори Л. М. Толстого, трилогія “Дитинство. Отроцтво. Юність “явилась, по суті, втіленням великої кількості задумів і починань. У ході роботи над твором письменник ретельно відточував кожну фразу, кожну сюжетну комбінацію, намагався підпорядкувати всі художні...
- Альоша Пєшков – головний герой повісті М. Горького “Дитинство” Повість “Дитинство” – це автобіографічний добуток М. Горького, головний герой якої – Альоша Пєшков. Після того як у хлопчика помер батько, він став жити з дідом і бабусею. У будинку діда панувала похмура атмосфера, у якій і формувався характер Альоші. Хоча потрібно сказати, що вона майже не вплинула на світогляд...
- Портрет бабусі в повісті М. Горького “Дитинство” У повісті “Дитинство” М. Горький розповів про свої дитячі роки, у яких чи не головне місце займала його бабуся. Чудна, дуже повна, з великою головою, з величезними очима, пухким червонуватим носом. У житті хлопчика бабуся з’явилася, коли вмер його батько, і до кінця своїх днів вона завжди була поруч. Хлопчик...
- Дитинство Тараса за уривками з повісті С. Васильченка “У бур’янах” Тарас Григорович Шевченко – гордість і слава України. Його “Кобзар” – це найблагородніший супутник кожного українця. У повісті “У бур’янах” Степан Васильченко розповідає про родину, виховання та подальшу долю маленького Тараса. Батьки майбутнього Кобзаря працювали на панщині й поверталися додому геть виснаженими. Змалечку Тараса доглядала сестра Катерина. Родина Шевченків жила...
- ВОЄННЕ ДИТИНСТВО В ПОВІСТІ “КЛИМКО” Г. ТЮТЮННИКА ВОЄННЕ ДИТИНСТВО В ПОВІСТІ “КЛИМКО” Г. ТЮТЮННИКА ПРИКЛАДИ ПЛАНІВ ТВОРІВ Варіант 1 1. Твори Г. Тютюнника про дітей. 2. Малі герої великих подій. 3. Головне – бути людиною. Варіант 2 1. Війна й дитина. 2. Найцінніша риса людини. 3. Грудочка солі – світ любові. ЕПІГРАФИ ДО ТВОРУ Десь тут ішли...
- Полеміки ХІХ – поч. ХХ ст. навколо питань про УЛМ. Відомості з історії ЛМ в шкільному курсі УМ Суть дискусії: в тому, що вперше було акцентовано увагу на нормах УЛМ, а саме на нормах наукової і публіцистичної мови. Власне, дискусія присвячена нормам УЛМ. Учасники дискусії: Б. Грінченко, А. Кримський, М. Грушевський, Н.-Левицький, М. Сумцов. Почав дискусію Н.-Лев. на прикінці 90-х рр у статті “Сьогочасна часопис на Мова на...
- Как мы взрослеем (по повести Л. Н. Толстого “Детство”) “Детство” – первая часть книги, которая была задумана Львом Николаевичем Толстым как эпопея развития человеческого характера в пору детства, отрочества, юности, молодости. Она должна была называться “Четыре эпохи развития”. Детство для Толстого – “счастливая, невозвратимая пора”, воспоминания о которой “освежают, возвышают душу” и “служат источником лучших наслаждений”. Ведь он начал...
- Дитинство. Отроцтво. Юність характеристика образа Епифановой Авдотьи Василівни ДИТИНСТВО. ОТРОЦТВО. ЮНІСТЬ (Трилогія, 1851 – 1855) Епифанова Авдотья Василівна – сусідка Иртеньевих, потім друга дружина Петра Олександровича Иртеньева, батька Ні-Коленьки. Оповідач відзначає її жагучу, віддану любов до чоловіка, що, однак, анітрошки не заважає їй любити красиво одягатися й виїжджати у світло. Між нею й молодими Ирте-Ньевими (за винятком Любочки,...
- Художні рішення Н. Островського Трепетна поетичність і мужній драматизм взаємин Павла Корчагіна і його матері, як представляється сьогодні, відкривають найбільше співзвуч із есенинской поезією. Цю співзвучність не можна не виявити вже в тих останніх словах, які, прощаючись із життям, дарував сам Н. Островський Своєї матері: “Не сумуй, рідна. Даю тобі слово честі, що я...
- Герой повісті Л. М. Толстого “Смерть Івана Ілліча” За початковим задумом повість носила назву “Смерть судді”, спонукальною причиною її написання стала відома Толстому історія життя і передсмертної хвороби колишнього прокурора тульського суду Івана Ілліча Мечникова, а “опис простий смерті простої людини” передбачалося дати у формі записок головного героя. І. І. Головін був середнім сином чиновника, який зробив звичайну...
- Переказ повести Отроцтво Толстого Л. Н План переказу 1. Иртеньеви їдуть із села в Москву. 2. Нові відчуття входять у життя героя. 3. Учитель Карл Іванович розповідає юнакові свою історію. 4. День народження Любочки. 5. Микола ламає маленький ключик від батьківської схованки 6. Витівка хлопчика стосовно Сен-Жерому. Хлопчик покараний. 7. Брат Володя надходить в університет. Його...
- Рішення Міжнародного Суду ООН З утворенням Міжнародного Суду ООН було зв’язано чимало надій і навіть ілюзій. Передбачалося, що Міжнародний Суд зможе внести істотний вклад у реалізацію цілей Уставу ООН. Однак йому не вдалося завоювати досить широкого визнання з боку членів світового співтовариства, на практиці держави зі сторожкістю ставляться до діяльності Суду У практичній діяльності...
- Як життєві умови формували характер Тараса Шевченко Із самого раннього дитинства доля приготувала для Тараса Шевченко безліч випробувань. Тільки те, що народився він у кріпосній сім’ї, наклало на все життя незгладимий відбиток. Батько й мати постійно на роботі, за Тарасом доглядає сестра Катерина, що сама ще, по суті, дитина. Залишить маля, піде гуляти та й забуде про...