Погляди й характер Гринева
Потягне лямку, так понюхає
Пороху, так буде солдатів,
А не шаматон.
А. Пушкін
Поряд з іншими важливими питаннями роман “Капітанська дочка” ставить проблему виховання молодого покоління в дусі патріотизму. Як же пропонує письменник виховувати щирих громадян країни? Пушкіна занадто розумний, щоб давати готові рецепти. В образах Гринева й Швабрина він показує приклади діаметрально протилежних характерів, а висновки повинні робити самі читачі.
Роман написаний у вигляді мемуарів Петра Андрейча Гринева, де він згадує свою
Гринев добре засвоїв урок батька. Він прекрасно розуміє, що за програний борг треба платити. На заперечення Са-Вельича Петро Андреич відповідає зухвалістю, але гроші Зурину повертає. Обдаровує вожатого заячим кожухом, тобто, за словами Савельича, поводиться “як дитя нерозумне”, але, на наш погляд, шляхетно.
Служба в міцності для Гринева необтяжлива, а після того, як він захопився капітанською дочкою, навіть і приємна.
Дуель зі Швабриным додає позитивних рис Гриневу. Він не якийсь недотепа, а людина, що має подання, як звертатися зі шпагою. І, не сподличай Шваб-Рин, ще невідомо, як би закінчилася дуель.
Немаловажне значення у формуванні характеру Гринева зіграла любов його до Маші Миронової. У любові людин відкривається до кінця. Ми бачимо, що Гринев не просто закохано, він готовий взяти на себе відповідальність за улюблену. А коли Маша залишається беззахисною сиротою, Петро Андрійович ризикує не тільки своїм життям, але й честю, що для нього важливіше. Він це довів при узятті Білогірської міцності, коли, не присягнувши “лиходієві”, чекав розправи. “Пугачов махнув хусткою, і добрий поручик завис поруч свого старого начальника. Черга була за мною. Я сміло дивився на Пугачова, готуючись повторити відповідь великодушних моїх товаришів”.
Гринев жодного разу не відступив від наказу батька, а коли прийшла черга відповідати за наклеп Швабрина, Петро Андреич навіть і не подумав виправдуватися Машиным ім’ям. З початку й до кінця роману ми бачимо що мужніє, поступово взрослеющего героя, що свято дотримує даної присяги й завіт батька. Цей характер, часом по-юношески безпутний, але добр і стійкий, викликає симпатію читачів. Гордість охоплює за свідомість, що такими були наші предки, що одержали багато славних перемог.
Читаючи роман, не тільки захоплюємося його кращими героями, але їм хочеться наслідувати. У цьому Пушкін бачив головне призначення літератури