Поетична мова Пушкіна в романі “Євгеній Онєгін”
У своєму романі Пушкін з великою майстерністю з’єднав оповідання й лірику. Він створив особливу строфу, внеся розмаїтість у звичний чотиристопний ямб, додавши йому виняткову гнучкість і ємність. Вірші тут розбиті на невеликі групи рядків. Бажаючи, щоб кожна строфа була закінченим невеликим віршем, поет використовував різні комбінації рим – перехресну, суміжну й що оперізує. Це забезпечувало більшу об’ємність. Однак виникала проблема: з’єднання по-різному, що римуються чотиривіршів, не приводило до завершенности строфи. Тому автор
Крім того, в онегинской строфі
Всім подіям роману, всім описам, мовленню діючих осіб віршована форма надає поетичність і музикальність. Вона підкреслює особливу роль авторського голосу в добутку, його ліризм і хвилювання.
Поет постійно бере участь у подіях. Він перериває сюжет роману, уводячи оповідання про свою біографію, ділячись із читачем думками, почуттями, мріями, висловлюючи свою точку зору. Ми раз у раз зустрічаємося на сторінках книги з безліччю прекрасних ліричних відступів – “розуму холодних спостережень і серця сумних замет”. У них у поетичній формі виражається душа самого автора. Вона з’являється в романі як самостійний, закінчений образ. Перед нами товариський співрозмовник, що довіряє своєму читачеві й очікує довірі у відповідь. Форми й теми його відступів різноманітні – від невибагливого жарту до сумних міркувань над долями героїв. І кожний вступ поета в оповідання захоплює, вражає, щиро радує. Весь складний, насичений сюжет роману, все це “собранье строкатих глав, напівсмішних, напівсумних, простонародних, ідеальних” наповнений ліричними виливами автора, найчастіше досить смутними.
У своєрідному жанрі роману у віршах “Євгеній Онєгін” сюжет нерозривно пліток з авторськими міркуваннями, а кожна строфа, будучи частиною єдиного цілого, у той же час є завершеною художньою одиницею. Крім того, через розкриття авторського духу, через дослідження життя суспільства й людини, А. С. Пушкін розкриває перед нами всю історичну епоху, весь дух народного життя.