Ода “Вельможа” Г. Р. Державіна: історія написання

Гаврило Романович Державін помер в 1816 році. Останні півтора десятка років життя були роками його тріумфу. Великий поет XVIII століття саме в новому столітті домігся найбільших художніх успіхів. Він працював багато і натхненно – в журналах постійно з’являлися його нові блискучі вірші, в тому числі такі шедеври, як “Снигирь”, “Лебідь”, “Циганська танець”, “Євгенія. Життя Званская “. Державін відкрив у поезії новий світ – істинно російську життя, російську природу, російської людини. Він озброював поетів досвідом художнього

зображення навколишнього їх дійсності, допомагав виявляти віршоване у звичайному, прекрасне в повсякденній і буденного життя людини.

Освоєння досвіду Державіна допомагало бути оригінальним: предметом поезії ставала невичерпно багата живе життя і людина зі своїм індивідуальним характером і неповторним духовним кумиром. Художні досягнення Державіна засвоювали молоді поети нового століття – Денис Давидов, Костянтин Батюшков, Пушкін-ліцеїст, Кіндрат Рилєєв. Саме з цієї пори стала ясною ця величезна роль Державіна в літературному русі початку XIX століття, яку Бєлінський визначив лаконічно

і точно – “батько російських поетів”.

У 1808 році Державін видав зібрання творів у чотирьох томах. Вихід цих чотирьох томів був величезною подією в літературі тих років, великої віхою в історії російської поезії. Новий читач і нове покоління поетів змогли раптом побачити всього Державіна, зрозуміти громадность його таланту, його дивовижну поетичну сміливість, актуальність творчості і мужність поета-громадянина. Знайомство з цими зборами Державінська віршів потрясло Батюшкова, визначило його подальший творчий шлях. У 1815 році Пушкін на перехідному іспиті в Ліцеї читав у присутності Державіна вірш, їм натхнена, “Спогад у Царському Селі”. Державін був зворушений і підкорений талантом юного поета. Пушкін на все життя запам’ятав це підбадьорення, це благословення. Рилєєв, що зв’язав свою долю з революційною боротьбою кращих людей з дворян за свободу народу, відчував з самих ранніх років вплив Державіна. Державін став для нього ідеалом поета-громадянина.

За три роки до повстання декабристів Пушкін і Рилєєв з гордістю назвали ім’я Державіна в своїх віршах. У 1822 році засланець Пушкін, живучи в Кишиневі, написав сатиричний вірш “Послання цензору”. Гаряче і гнівно викриваючи царську цензуру та її служителя (“похмурий сторож муз”, “дурень і боягуз”, “варвар”, знаряддя своєї “згубною сокирою”), Пушкін називав імена славних російських письменників, безбоязно говорили правду-Радищева (“рабства ворог “), Фонвізіна (” сатирик чудовий “, автор “комедії народної”), Державіна:

Державін, бич вельмож, при звуці грізної ліри
Їх гордовиті викривав кумири…

У тому ж році Рилєєв друкує думу – “Державін”. Думи – це віршований жанр, присвячений прославлянню героїв російської історії. Дума “Державін” – це і захоплений гімн улюбленому поетові й клятва слідувати по Державінська шляху служіння “суспільного блага”. Державін, стверджував Рилєєв, “борг Співака збагнув цілком”, “і був у ріднею своїй країні органом істини священної”. Державін високо підняв звання поета, визначив його “призначення” – говорити правду: “Свята правда – борг його”. Саме тому:

Він вище за всіх на світі благ
Суспільне благо ставив,
І у вогненних своїх віршах
Святу чесноту славив.

“Непримиренний ворог”зла Державін викривав вельмож перед троном і вимагав від них виконання свого обов’язку перед батьківщиною:

Повинні бути користь, слава, честь
Вся думка його, мета слів, діянь.

До цих рядках Рилєєв зробив примітку: “Див “Вельможа”, соч. Державіна “. Так Пушкін і Рилєєв, прославляючи Державіна, перш за все згадують його вірш “Вельможа”, саме воно, на їхню думку, з найбільшою яскравістю і послідовністю розкривало громадську позицію поета, його ідеали, його громадянську і художню сміливість.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Ода “Вельможа” Г. Р. Державіна: історія написання