Народна війна в зображенні Л. М. Толстого (За романом “Війна і мир”)

Для улюблених героїв письменника Вітчизняна війна з’явилася випробуванням, перевіркою їхніх моральних якостей. Почуття причетності до подій виникає в душі П’єра Безухова, Наташі Ростової, Андрія Болконського і безлічі інших персонажів роману, часто епізодичних. Ми згадуємо Денисова та Каратаєва, Петю і Миколи Ростових, дох-турів та Тимохіна, безіменних солдатів, показаних на полі Бородіна і в партизанських загонах. Перемога у війні 1812 року – це перемога всього російського народу, всієї нації. Ось так пише Толстой про залишення Москви:

“Вони їхали тому, що для російських людей не могло бути питання: добре чи погано буде під управлінням французів у Москві. Під управлінням французів не можна було бути: це було найгірше… Та пані, яка ще в червні місяці піднімалася з Москви з невиразним свідомістю, що вона Бонапарту не слуга… робила просто і правдиве велика справа, яку врятувало Росію “. У ці хвилини люди забувають про власне благополуччя, залишаючи велику частину майна у Москві – адже всього не забрати, а що залишилось у місті знищувалось також росіянами. Вносить свій маленький внесок у спільну справу і Наташа Ростова, віддаючи
підводи пораненим. Захоплений загальним почуттям “прихованої теплоти патріотизму” Андрій Болконський. П’єр Безухов залишається в Москві, мріючи вбити Наполеона. Купець Ферапонтов сам віддає солдатам мішки з сушки, щоб не дісталися ворогові.

Напередодні вирішального Бородінської битви П’єр їде до місця майбутньої битви, бажаючи бути в цей момент разом із захисниками Москви. Він бачить ополченців в білих сорочках, риючих зміцнення, і думає про те, що почув від пораненого солдата: “Всім народом навалитися хочуть”. І герой приходить до розуміння того, що є вирішальною силою в цій війні. Це “просто солдати”, простий російський народ, “вони”, як називає їх мислення П’єр.

Задумуючи роман, Толстой має намір спочатку надати значення антитезі: Наполеон – Олександр І. Але поступово виходить на перший план зовсім інше – думка про непричетність великих державних і військових діячів до стихії народної війни (виключення становить Кутузов). І найяскравіше ця тема розкривається в зображенні партизанської війни. Саме тут стихійна потужність, єднання російських людей виявляються найбільш повно. Тут діють не регулярні частини, що підкоряються єдиним наказам зверху. У загін приходять люди, рухомі тільки власною волею. “Все робилося без всяких примусів”, – підкреслює письменник. Так, наприклад, без жодних вказівок “пристав до партії” Денисова Тихін Щербатий, став “найкориснішим людиною в загоні”.

“Дубина народної війни” – саме грізна зброя, перед нею безсило будь полководницьке мистецтво. Це розуміє мудрий Кутузов. Він намагається уникати боїв, так як відступаючого ворога легше і з меншими втратами можна винищувати саме засобами партизанської війни, за допомогою раптових нападів невеликих загонів. Кутузов піклується про своїх людей, він не хоче зайвих жертв. Він любить російських солдатів.

Толстой показує поєднання грізної сили, мужності і доброти, героїчного терпіння, великодушності в російській характер; це неповторне з’єднання та представляє, по Толстому, сутність істинно російської душі. Російські солдати, зустрівши капітана Рамбаля і його денщика Мореля замерзаючими в лісі, приносять їм каші, горілки, стелить хворому Рам: Балю шинель. Радісно посміхаючись, дивляться вони на Мореля.

Така головна оцінка народної війни у романі Толстого. “І благо того народу, який за хвилину випробування з простотою і легкістю піднімає першу-ліпшу ломаку і цвяхи нею до тих пір, поки в душі його почуття образи і помсти не замінить презирством і жалістю”.

Твір на тему: Народна війна в зображенні Л. М. Толстого (За романом “Війна і мир”)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Народна війна в зображенні Л. М. Толстого (За романом “Війна і мир”)