Головнокомандувач Кутузов у романі Толстого “Війна і мир”

Ще під час Бородінської битви Толстой підкреслював, що Кутузов “не робив ніяких розпоряджень, а тільки погоджувався чи не погоджувався на те, що пропонували йому”. Але він “віддавав накази, коли це було потрібно підлеглими”, і кричав на Вольцогена, що привіз йому звістку, що росіяни тікають. Протиставляючи Кутузова Наполеону, Толстой прагне показати, як спокійно Кутузов віддається волі подій, як мало, по суті, він керує військами, знаючи, що “доля битв” вирішує “невловима сила, звана духом війська”. Але, коли потрібно, він

керує арміями і віддає накази, на які ніхто інший не наважився б. Шенграбенская битва була б Аустерліцем без рішення Кутузова відправити загін Багратіона вперед через богемські гори. Залишаючи Москву, він не тільки хотів зберегти російську армію, – він розумів, що наполеонівські війська розбредуться величезним містом, і це призведе до розкладання армії – без втрат, без боїв почнеться загибель французького війська.

Війну 1812 року виграв народ, керований Кутузовим. Він не перехитрив Наполеона: він виявився мудрішим цього геніального полководця, тому що краще зрозумів характер війни, яка не була схожа на жодну

з попередніх воєн. Не тільки Наполеон, але і російський цар погано розумів характер війни, і це заважало Кутузову. “Російська армія управлялася Кутузовим з його штабом і государем з Петербурга”. У Петербурзі складалися плани війни, Кутузов повинен був керуватися цими планами. Кутузов вважав правильним чекати, поки розкладена в Москві французька армія сану покине місто. Але з усіх боків на нього чинився тиск, і він змушений був віддати наказ на війну, що “якого він не схвалював”. Що написано Толстим, а переказати неможливо: все виходить плоско й порожньо, у порівнянні з його словами – єдиними, як у віршах:

* Кутузов, як і всі старі люди, мало сипав ночами. Він вдень часто несподівано задремивал; але вночі він, не роздягаючись, лежачи на своєму ліжку, здебільшого не спав і думав. Так він лежав і тепер на своєму ліжку, спершись важку, велику скалічену голову на пухку руку, і думав, відкритим одним оком придивляючись до темряви.

Якщо сьогодні письменник принесе таку рукопис редактору, то редактор, не вагаючись, підкреслить слова “сипав” і “задремивал”, як застарілі, неможливі в сьогоднішньому мовою. І за часів Толстого вони вже були такими, але все-таки Толстой скористався саме цими словами; більше того, вони-то і створюють вію силу уривка. Знову, в котрий раз, Толстой підкреслює цей одне око, цю скалічену голову старої людини, чиї ровесники давно померли, і Багратіон, який був багато молодша за нього, загинув при Бородіно, а він все ще несе свою ношу – відповідальність за долю Росії – і несе її самотньо, не розуміє майже ніким…

Але як тільки він потрапляє в оточення царя, як починає відчувати, що його не люблять, а обманюють, йому не вірять, а за спиною підсміюються над ним. Тому в присутності царя і його свити на обличчі Кутузова встановлюється те саме покірне і безглузде вираз, з яким він, сім років тому, вислуховував накази государя на Аустерліцком поле “. Але тоді була поразка – хоча не з його вини, а з царської. Тепер – перемога, здобута народом, які обрали його своїм ватажком. Цареві доводиться зрозуміти це.

* “Кутузов підняв голову і довго дивився в очі графу Толстому, який, з якоюсь маленькою шанувальникам на срібному блюді, стояв перед ним. Кутузов, здавалося, не розумів, чого від нього хотіли. Раптом він ніби згадав: ледь помітна усмішка майнула на його пухкому обличчі, і він, низько, шанобливо схилившись, взяв предмет, що лежав на блюді. Це був Георгій 1-го ступеня “.

Толстой називає вищий орден держави спершу “маленької шанувальникам”, а потім “предметом”. Чому так? Тому що ніякі нагороди не можуть виміряти того, що зробив Кутузов для своєї країни. Він виконав свій обов’язок до кінця, цей старезний дід з одним оком. Виконав, не думаючи про нагороди, – він дуже багато знає про життя, щоб бажати нагород. Він скінчив свій подвиг. “Представнику народної війни нічого не залишалося, крім смерті. І він помер “. Так кінчає Толстой останній розділ про війну.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Головнокомандувач Кутузов у романі Толстого “Війна і мир”

Categories: Твори з української літератури

Links