Молодше покоління в романі І. С. Тургенєва “Батьки і діти”

В романі “Батьки і діти” І. С. Тургенєв розповідає про конфлікт двох поколінь на прикладі сімей Кірсанових і Базарова. Жодне покоління не може мати однакових поглядів, тому конфлікти між дітьми та батьками в різних сім’ях різні.

Великий вплив на характер конфлікту, та й на його наявність, надають виховання, цінності, освіта, рівень розвитку як дітей, так і батьків. Цим же обумовлені відмінності життєвих шляхів Євгена Васильовича Базарова і Аркадія Миколайовича Кірсанова.

Кірсанов – досить заможний дворянин, успадковує маєток

хоча і засмученим, “скрипучі”, але досить велика, щоб не думати про хліб насущний та інших необхідних дрібницях. У нього гарну освіту і є всі передумови до щасливого сімейного життя. Під час навчання він зустрівся з Базаровим, медиком, різночинцем (у його батька, Василя Базарова, трохи більше десяти душ: “… а у нас повірите? Він зроду зайвої копійки не взяв, їй-богу!”). Базарів-молодший – нігіліст, що просочилися цієї революційної теорією до мозку кісток. Він є джерелом теорії, щиро вірить в неї, в нігілізм – сенс його життя. “… Це важко сказати тепер, але він буде знаменитий!” У Базарова
практично немає друзів. Люди, які його оточують, почули про теорію випадково, захотіли долучитися до неї, а заодно познайомитися з таким цікавим чоловіком, як Базаров. Однак ці люди не розуміють або не приймають теорію Базарова близько до серця. Тому люди, що приєдналися до Базарова, швидко перестають вірити в теорію чи просто одружуються, займаються господарством, дружиною, потомством, піклуються про сімейне щастя, а не про боротьбу, нігілізм, революції і тому подібному. Аркадій саме з таких людей. Незважаючи на те що він любить Базарова, щиро співчуває йому, Кірсанов не може продовжувати його справу, так як Аркадій не володіє особливими здібностями, його не можна назвати особистістю, а тільки особистість може поодинці нести на собі тягар нігілізму чи будь-якої іншої теорії… “Ваш син – один із самих чудових людей “, – сказав Кірсанов Василю Базаровим в розмові. У Аркадія занадто багато є в існуючому світі, у нього маєток, батько і дядько, яких він любить. Згодом він одружився на Каті, молодшій сестрі Анни Сергіївни Одінцової, по любові, у нього немає причин для руйнування існуючого порядку.

У Базарова ж немає нічого: він бідний, він не відчуває особливої любові до батьків, “спогади дитинства не мали влади над ним”. При всьому при цьому Базаров болісно самотній. Як у людини неординарного, незвичайного, почуття любові у Базарова проявляється не як у звичайних людей. “Базаров був великий мисливець до жінок і до жіночої краси, але любов у сенсі ідеальному або… романтичному називав нісенітницю, непростимою дуром… “Для задоволення фізіологічних потреб підходить будь-яка миловидна особа жіночої статі, наприклад Фенечки. Однак любити по-справжньому Базаров може тільки собі подібну, тобто жінку неординарних здібностей та розвитку, але в той же час володіє “багатим тілом”. Такий жінкою виявилася Ганна Сергіївна Одинцова, яка стрімко наближалася до тридцятиліття багатою господарської вдовою з чітким життєвим розкладом. Незважаючи на свій розум, Ганна Сергіївна не змогла зрозуміти, що своєю відмовою вб’є Базарова, тому що він вважає її чи не єдиним рівним собі людиною з усіх, кого він зустрічав. Відмова Одінцової значить для Євгена втрату надії на любов, тому що зустріти рівного собі для Базарова – удача, тому що особистість у цьому світі – рідкісне явище. А любов йому необхідна, як і будь-якого іншого людині. Любов до Одінцової була його першим справжнім почуттям. Це була навіть не любов, а пристрасть. “Він задихався; всі те’ло його мабуть тремтіло. Але це було не тріпотіння юнацької боязкості, не солодкий жах першого визнання оволодів ним: це пристрасть у ньому билася, сильна і важка пристрасть, схожа на злобу і чимось схожі на їй “. Базарів любив Анну Сергіївну “нерозумно, шалено”, а вона не хотіла зрозуміти, що губить особистість, вважаючи за краще власний спокій і турботи про Катю супроводу Євгенія на його безглуздому шляху.

На відміну від Базарова Аркадій вибирає молодшу сестру і домагається її любові, отримує “благословення” від Євгена, Анни Сергіївни і батька і одружується з нею через кілька місяців після трагічної загибелі Базарова.

Катя, кохана Кірсанова, – дівчина досить романтична, щоб не сподобатися Базарова. Ганна Сергіївна хоча і дорожить “красного стороною життя”, але досить практична людина. Кірсанов вибирає романтизм, те, що близько його батька, дядька; Базаров ж вибирає нігілізм, меншу романтичність, “дитяче”.

Проте Євген самотній у своєму виборі. Він залишається один, без надії, без любові. Він вмирає разом зі своєю теорією, тому що її немає кому передати – ні сильної людини. Він помирає від людського нерозуміння і самотності.

Шляхи Аркадія і Базарова зійшлися випадково. Якщо б вони не зустрілися, в житті Аркадія майже нічого б не змінилося. Можливо, він одружився б не так скоро, і звичайно ж не на Каті, але в будь-якому випадку Аркадій став би звичайним паном з дружиною, дітьми та господарством. Базарів не зустрів би Анну Сергіївну і врешті-решт помер би від самотності. Навряд чи відсутність Аркадія позначилося б на долі Базарова, і навпаки.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Молодше покоління в романі І. С. Тургенєва “Батьки і діти”