Батьки і діти в однойменному романі Тургенєва

Роман Тургенєва “Батьки і діти” – не змалювання боротьби “батьків” і “дітей”, які втілили в собі різні ідеології, народжені новою та попередньою епохами. Це також і філософські роздуми автора про зміну поколінь, про вічний поступ життя і вічну боротьбу старого й нового.

“Батьки” в романі – люди відставні, явище архаїчне, – з точки зору Базарова. Однак Тургенєв завжди стоїть вище від своїх героїв, бачить і розуміє більше і глибше, ніж вони. Базаров поставив хрест на “батьках”, життя кличе його вперед. Але

автор глибоко зазирає в душу кожного із своїх героїв. Він бачить горе старих батьків, які жадібно тягнуться до своїх синів, бояться віратити духовний зв’язок з ними, силкуються дорости до них і втрачають зв’язок з молодими.

Ось, наприклад, Микола Петрович Кірсанов. Він любить музику, поезію, природу. Гри роки прожив з Аркадієм у Петербурзі, коли той навчався в університеті. Намагався заводити знайомства з молодими товаришами Аркадія. Він привітно зустрічає Базарова, хоче бути близьким з ним, як з другом свого сина. ! щиро не може зрозуміти, чому зближення не відбувається. Шляхетність Миколи Петровича, широта його

натури виявляються в тому, що він готовий визнати переваги молодого покоління, закономірність розходжень “батьків” і “дітей”.

Більш трагічна доля Павла Петровича Кірсанова. Тому й конфлікт його з Базаровим набуває в романі більш яскравого художнього втілення. Павло Петрович категорично відкидав усе нове. Базаров вважав, що Павло Петрович Кірсанов не гідний не лише поваги чи співчуття, навіть і жалю. Без сумніву, Павло Петрович належить до людей, наділених розумом, освічених. А від них так звані “нові” люди вимагали активного ставлення до життя, замість пасивного підкорення обставинам.

Сам Тургенєв за своїми поглядами належав до покоління “батьків” в особі найкращих його представників. Однак автор виправдав Базарова і гідно оцінив його. Проти цього типу Тургенєв не знайшов жодного істотного звинувачення. Тургенєв, за словами Писарєва, “не полюбив Базарова”, але визнав його силу, його перевагу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Батьки і діти в однойменному романі Тургенєва

Categories: Твори з зарубіжної літератури

Links