Любовна лірика Некрасова

Нарешті, велике місце в збірнику зайняла лірика інтимна. Було б невірно, однак, у ряді цивільних віршів розглядати любовну лірику Некрасова тільки як данина, що поет віддав традиційній “вічної” темі. І тут повною мірою виявилося його художнє новаторство. “Коли з мороку заблужденья… Давно відкинутий тобою… Я відвідав твій цвинтар… Ах, ти, пристрасть фатальна, марна… і т. п. буквально змушують мене ридати… ” – писав Некрасову Чернишевський.

А який високий зліт людяності містить у собі драматичний діалог вірша “Важкий

хрест дістався їй на частку”! Ще Чернишевський назвав цей вірш кращим ліричним добутком російською мовою. Вірш високого ладу, що визначений насамперед дивною єдністю основного образа, що осіняє весь добуток. Важкий хрест дістався їй на частку… Тут, у першому рядку, це ще тільки відвернене позначення тягот, тільки-но оновлений життєвий зворот (“нести хрест”)

Але він у такій якості не залишається, знаходить продовження, на наших очах матеріалізується, одержує, так сказати, підтримку в наочності, розвиваючись у похмурому рефрені, повтореному в чотирьох підряд строфах, “близька моя могила.,

близька моя могила… холодний морок могили… близька моя могила..”. Слова останньої строфи: “Як статуя прекрасна й бліда, вона мовчить” – розташовуються в ряді тих же асоціацій. Те, що почалося майже побутовим розмовним зворотом, завершилося скульптурним образом, пам’ятником героїні і її стражданню

Як глибокі у своїй нерозв’язності конфлікт героїв і визнання правоти кожного з них! А яким гармонійним, справді пушкінським акордом закінчується вся ця історія нелегкої, що проходила в боріннях любові – віршем “Прости!” Прости!
Не помни днів паденья,
Туги, зневіри, озлобленья,
Не помни бур, не помни сліз,
Не помни ревнощів погроз!
Але дні, коли любові світило
Над нами ласкаво сходило
И бадьоро ми здійснювали шлях,
Благослови й не забудь!

Некрасов не тільки прозаировал поезію любові, але й поетизував її прозу. Скільки світл і гуманного сказав він у віршах про так звану занепалу жінку, попереджаючи багато в чому картини й образи Достоєвського! Насамперед тут повинне бути назване ” чиЇжу вночі..”., після якого Чернишевський заявив, що Росія здобуває великого поета, а Тургенєв, навіть у пору близькості з Некрасовим досить що стримано ставився до віршів поета, писав Бєлінському: “… Скажіть від мене Некрасову, що його вірш мене зовсім з розуму звело; денно й нощно повторюю я цей дивний добуток – і вже напам’ять вивчив”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Любовна лірика Некрасова