Короткий переказ роману Джорджа Оруэлла “Скотарня”

Містер Джонс володіє фермою Манор неподалік від містечка Виллингдон в Англії. Старий кабан Майор збирає вночі у великій коморі всіх тварин, що живуть тут. Він говорить, що вони живуть у рабстві й убогості, тому що людина привласнює плоди їхньої праці, і призиває до повстання: потрібно звільнитися від людини, і тварини відразу стануть вільними й богатыми. Майор заспівує стару пісню “Звірі Англії”. Тварини дружно підхоплюють. Підготовку до повстання беруть на себе свині, які вважаються самими розумними тваринами. Серед них виділяються Наполеон,

Сніжок і Визгун. Вони перетворюють навчання Майора в струнку філософську систему за назвою Анімалізм і викладають її основи іншим на таємних сходках. Самими вірними учнями виявляються ломові коні Боксер і Кловер. Повстання відбувається раніше, ніж можна було очікувати, тому що Джонс п’є, а його працівники зовсім закинули ферму й перестали годувати худобину. Терпінню тварин наступає кінець, вони накидаються на своїх мучителів і проганяють їх. Тепер ферма, скотарня Манор належать тваринам. Вони знищують усе, що нагадує їм про хазяїна, а будинок його залишають як музей, але ніхто з них ніколи не повинен
там жити. Садибі дають нову назву: “Скотарня”.

Принципи Анімалізму свині зводять до Семи Заповідей і пишуть їх на стіні комори. По них відтепер і назавжди зобов’язані жити на “Скотарні” тварини:

Всі двоногі – вороги Всі чотириногі або із крильми – друзі Тварини не повинні носити одяг Тварини не повинні спати впостели. Тварини не повинні вживати алкоголь Тварини не повинні вбивати інших тварин без причини Всі тварини рівні

Для тих, хто не може запам’ятати всі Заповіді, Сніжок скорочує їх до однієї: “Чотири ноги добре, дві ноги – погано”. Тварини щасливі, хоча й працюють від зорі до зорі. Боксер працює за троє. Його девіз: “Я буду трудитися ще усерднее”. По неділях проводяться загальні збори; резолюції завжди висувають свині, інші тільки голосують. Потім усі співають гімн “Звірі Англії”. Свині роботою не займаються, вони керують іншими.

Джонс і його працівники нападають на “Скотарню”, але тварини безстрашно захищаються, і люди в паніці відступають. Перемога приводить тварин у захват. Вони називають бій Битвою в Корівника, засновують ордена ” Тварина-Герой” першого й другого ступеня й нагороджують, що вирізнилися в бої Сніжку й Боксера.

Сніжок і Наполеон постійно сперечаються на зборах, особливо про будівлю вітряка. Ідея належить Сніжку, що сам виконує виміри, розрахунки й креслення: він хоче приєднати до вітряка генератор і постачити ферму електрикою. Наполеон із самого початку заперечує. А коли Сніжок переконує тварин голосувати на зборах на його користь, по сигналі Наполеона в комору уриваються дев’ять величезних лютих псів і накидаються на Сніжку. Той ледь рятується втечею, і більше його ніхто ніколи не бачить. Наполеон скасовує будь-які збори. Всі питання буде тепер вирішувати спеціальний комітет зі свиней, очолюваний їм самим; вони будуть засідати окремо, а потім повідомляти свої рішення. Загрозливе ричання собак заглушає заперечення. Боксер виражає загальну думку словами: “Якщо це говорить товариш Наполеон, виходить, це правильно”. Відтепер його другий девіз: “Наполеон завжди праве”.

Наполеон повідомляє, що вітряк все-таки повинен бути побудований. Виявляється, Наполеон завжди наполягав на цьому будівництві, а

Сніжок просто викрав і привласнив всі його розрахунки й креслення. Наполеонові довелося робити вигляд, що він проти, оскільки не було іншого способу позбутися від Сніжку, “який був небезпечною особистістю й мав на всіх дурний вплив”. Вибух, що пролунав один раз уночі, руйнує наполовину побудований вітряк. Наполеон говорить, що це помста Сніжку за його ганебне вигнання, обвинувачує його в безлічі злочинів і повідомляє йому смертний вирок. Він призиває негайно почати відновлення вітряка.

Незабаром Наполеон, зібравши у дворі тварин, з’являється в супроводі собак. Він змушує свиней, що заперечували йому колись, а потім декількох овець, курей і гусаків зізнатися в таємного зв’язку зі Сніжком. Собаки відразу перегризають їм горло. Вражені тварини скорботно починають співати “Звірі Англії”, але Наполеон забороняє виконання гімну назавжди. До того ж виявляється, що шоста Заповідь говорить: “Тварини не повинні вбивати інших тварин БЕЗ ПРИЧИНИ”. Тепер всім ясно, що зрадників, які самі визнали свою провину, стратити було необхідно.

Живучий по сусідству містер Фредерик з п’ятнадцятьома збройними працівниками нападає на “Скотарню”, вони ранять і вбивають багатьох тварин і підривають недавно побудований вітряк. Тварини відбивають атаку, але самі знекровлені й знесилені. Але, слухаючи врочисте мовлення Наполеона, вони вірять, що здобули найбільшу перемогу в Битві у вітряка.

Від непосильної роботи вмирає Боксер. З роками усе менше залишається тих тварин, хто пам’ятає життя на фермі до Повстання. “Скотарня” поступово стає богаче, але всі, крім свиней і собак, як і раніше голодують, сплять на соломі, п’ють зі ставка, день і ніч трудяться в поле, страждають узимку від холоду, а влітку від жари. За допомогою звітів і зведень Визгун незмінно доводить, що з кожним днем життя на фермі стає усе краще. Тварини пишаються, що вони не такі, як усе: адже їм належить єдина в цілій Англії ферма, де всі рівні, вільні й працюють для власного блага.

Тим часом свині переїжджають у будинок Джонса й сплять у постелях. Наполеон живе в окремій кімнаті і їсть із парадного сервізу. Свині починають вести торгівлю з людьми. Вони п’ють скроні й пиво, що самі ж варять. Вони вимагають, щоб всі інші тварини уступали їм дорогу. Порушивши чергову Заповідь, свині, користуючись довірливістю тварин, переписують її так, як їм вигідно, і на стіні комори залишається єдина заповідь: “Всі тварини рівні, але деякі тварини рівні більше інших”. Зрештою свині напяливают на себе одяг Джонса й починають ходити на задніх ногах, під схвальне бекання овець, вимуштруваних Визгуном: “Чотири ноги – добре, дві ноги – краще”.

У гості до свиней приходять люди із сусідніх ферм. Тварини заглядають у вікно вітальні. За столом гості й хазяї грають у карти, п’ють пиво й вимовляють майже однакові тости за дружбу й нормальні ділові відносини. Наполеон показує документи, що підтверджують, що відтепер ферма – спільна власність свиней і знову йменується “Ферма Манор”. Потім розпалюється сварка, усі кричать і б’ються, і вже не можна розібрати, де людина, а де свиня.

В. С. Кулагина-Ярцева

Джерело: Всі шедеври світової літератури в короткому викладі. Сюжети й характери. Закордонна Література XX століття. М.: “Олімп”; ТОВ “Видавництво ACT”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Короткий переказ роману Джорджа Оруэлла “Скотарня”