Фразеологізми на літеру Х

Халявки смалити (присмалювати, пекти). Упадати коло когось, залицятися. Смали, смали халявки, вскочиш і в лабета! (М. Старицький, Талан, 1,5). Ханьки м’яти. Нічого не робити, байдикувати, ледарювати.
Чи се ж тобі, дівко, звичайно середу дня з парубком на вулиці стояти?.. Що люди скажуть!.. Та й тобі, Олексію, чого тут ханьки м’яти? Вже вона мов просватана; відрізана скибка! Шукай собі другу… (Г. Квітка-Основ’яненко, Сватання на Гончарівці, II, 6).
…Коло Галиної хвіртки щось двоє ханьки мне, рукавами затуляється (С. Васильченко, Циганка). Харки-макогоненки

плести. Говорити щось недоладне, нісенітне.
Вона й на хвилинку невгавала, усе плела харки-макогоненки, розказувала сім мішків гречаної вовни (М. Коцюбинський, На віру, 5). Хармани (харамани) плести (гнути). Дурити, морочити.
Злізають жцво старости,
Ведуть Трохима із собою
І стали хармани плести
Перед багатим Лободою!
(С. Руданський, Хрест на горі, IV). Хату перележати. Зіпсувати, пошкодити якось хату; заважати лежанням. (Найчастіше вживається із заперечною часткою “не”.)
Коли вже до мене приїхали, то хай у мене й зупиняються. Хати не перележать (О. Гончар, Соняшники). Хвоста
крутити (з ким). Залицятися, бувати з кимсь; бути у любовних зв’язках.
…Там лукава була жінка, борони, Боже, всякого хрещеного від такої!.. Змолоду крутила хвоста з уланами… (І. Тобілевич, Мартин Боруля, V, 5). Ходити з темними очима. Бути неосвіченим.
– А хіба уже як мені, то й вік ходити з темними очима?
– Та як на мене, то хоч би і всі учились, тільки за що, діти? (С. Васильченко, Чайка). Хоч мак сій. Про надзвичайну тишу.
У хаті стало так тихо, хоч мак сій, тільки голос Марини роздавався, передаючи слова пісні… (Панас Мирний, Повія, III, 4). Хули (охулки) на руку не класти. Не пропустити нагоди поживитися; не гребувати ніякими засобами заради своєї вигоди.
А немає – не дріма,
Не кладе хули на руку,
Добре знає бо науку,
Чого треба, де і як Роздобути…
(І. Манжура, Билиця).
Обидва одним миром мазані! Обидва на руку охулки не кладуть! Той тільки дере та кланяється, а наш бере та ще й батька дере! (Панас Мирний, Повія, III, 3).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Фразеологізми на літеру Х