Фразеологізми на літеру У

У Бога теля з’їсти. Провинитися в чомусь; бути гіршим за інших.
Всі кинулись по інститутах, по технікумах, всі заяви подаєте, а я що: в Бога теля з’їв? (О. Гончар, Тронка, 7). У головах низько. Незручно, бракує чогось, не по собі. Раніш то бувало не дуже-то, а тепер таке пішло, що як не придумаєш чого, то наче тобі і в головах низько… (І. Микитенко, Дні юності, І, І, 2). У голову втовкти. Заставити вивчити, запам’ятати, зрозуміти.
Хоч би ви йому втовкли в голову, що береш раз, а віддаєш сторицею (Г. Тютюнник, Вир, II, 9). У гречку скакати. Мати позашлюбні

любовні зв’язки, зраджувати.
Ач, стара, вже й зуби погнили, а їй зальоти на думці: заманулося на старість у гречку скакати! (М. Кропивницький, Дві сім’ї, II, 6).
…Чи то йому дуже вподобалося, що його жінка в гречку скаче? (Б. Грінченко, Під тихими вербами, II, 6).
Те, що Вустина весела і танцюристка, ще не факт, що вона в гречку скаче… (О. Гончар, Зірниці). У губу не йде. Про відсутність апетиту через хвилювання, нервове потрясіння, горе, хворобу.
…Удавала, ніби їсть за обідом, хоч їй і в губу не йшло (Б. Грінченко, Під тихими вербами, II, 4). У диковину собаки нековані (де). Про глуху місцевість, глибоку периферію.


…Чому ж я, дурень, не взяв приклад з професорового сина, не подався туди, де в диковину собаки нековані? Був би сам собі пан (Ю. Шовкопляс, Людина живе двічі, Ніч проти понеділка, XVI). Узяти за гичку. Притягти до відповідальності, дати прочухана.
Що ж тоді село… подумає про свого голову? Не візьме воно його за гичку? (М. Стельмах, Правда і кривда, XXXVI). Укусити й меду дати. Зробити нишком капость (про людей підступних, нещирих).
То єхида-лисиця: укусить і меду дасть… (Панас Мирний, Як ведеться, так і живеться, III). Умити ноги (кому). Прислужитися, виявити покору. (Відгомін Євангелія.)
Він тут мені не раб,
Тут я йому готов умити ноги..:
(Леся Українка, В катакомбах). Умити руки. Зняти із себе відповідальність; відмовлятися від того, до чого був причетним. (Відгомін Євангелія.)
Та чесний чоловік, що злому служить, –
Своєю честю покриває мідний
Лоб підлоти, а стиха плаче й тужить, –
Се вид Пілата, що Христа на муки
Віддав, а сам умив прилюдно руки.
(І. Франко, Що вовк вівцю їсть). Утерти маку. Дати прочухана, провчити.
Тепер-то він мені свою покаже дяку,
Тепер не втре мені, як вчора, маку…
(П. Гулак-Артемовський, Пан та собака).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Фразеологізми на літеру У

Categories: Твори з рідної мови

Links