ДОЛЯ ЛЮБИТЬ СИЛЬНИХ, ОДВАЖНИХ І РІШУЧИХ – Подвиги Геракла: “Ериманфський кабан і битва з кентаврами”
Уроки зарубіжної літератури 6 клас
Урок 13
ДОЛЯ ЛЮБИТЬ СИЛЬНИХ, ОДВАЖНИХ І РІШУЧИХ
Тема: Подвиги Геракла: “Ериманфський кабан і битва з кентаврами” (“Коні Діомеда”, “Корови Геріона”, “Пояс Іпполіти”).
Геракл буде великим героєм, якого ще не мала грецька земля.
З міфів про Геракла
Мета: розвивати навички роботи в групах, вчити вдумливому, виразному читанню та розумінню прочитаного, удосконалювати навички роботи з текстом, працювати над розвитком умінь стислого переказу та відповідей на запитання за
Обладнання та матеріали: виставка малюнків, книг “Міфи Давньої Греції”, ілюстрації до міфів про Геракла.
Тип уроку: вивчення художнього твору.
Хід уроку
1. Оголошення теми та епіграфа уроку.
2. Словникова робота за рубрикою “Ваша енциклопедія” підручника (с. 29).
Кентаври – міфічні дикі істоти, напівлюди-напівконі, що живуть у горах і лісових хащах. Кентаврам властива буйна вдача і нестриманість. З-поміж них своєю мудрістю та доброзичливістю
3. Читання за хрестоматією міфу “Ериманфський кабан і битва з кентаврами” (с. 30-31).
4. Бесіда за змістом прочитаного.
– Зачитайте, чим небезпечний був ериманфський кабан.
– Як Геракл опинився у кентаврів?
– Що викликало гнів кентаврів?
– Чому Гераклові довелося вбивати кентаврів? Подумайте над можливими варіантами мирного вирішення цього конфлікту.
– Що сталося із другом Геракла Фолом?
– Розкажіть про почуття і дії героя, коли він усвідомив свою трагічну помилку.
– Як вдалося Гераклові подолати вепра?
– Як поставився Еврисфей до перемоги Геракла?
5. Робота з таблицею “Подвиги Геракла”: внесення відомостей про подвиг Геракла “Ериманфський кабан і битва з кентаврами”.
6. Переказ “ланцюжком” міфу “Коні Діомеда” за опорними цитатами.
– “Після приборкання критського бика…”;
– “У цього царя були…”;
– “Цар Діомед годував цих коней…”;
– “Геракл заволодів кіньми Діомеда і…”;
– “На березі наздогнав Геракла…”;
– “… але все таки переможений був…”;
– ” Геракл повернувся до корабля. Яким великим був його розпач, коли він побачив…”;
– “Геракл влаштував пишний…”;
– “А коней Діомеда Геракл…”;
– “… і той звелів…”;
– “Дикі коні побігли… і там були…”.
7. Читання уривку з “Балади про Геракла та вогнедишних коней” К. Крюса.
Геракл у дні старовини
(Як з міфів нам відомо)
Геройські подвиги чинив
На чужині і вдома.
Тоді до Фракії не йшли
Ніяк чужосторонні:
Усім їм пострахом були
Шалені царські коні.
…
Зате ж які вони були –
Летіли, наче птиці! –
Коли, запряжені, везли
Героя в колісниці.
Минуло кілька сотень літ,
А слава нездоланна:
Геракл був перший на весь світ,
Хто покарав тирана!
Переклад О. Янчука
8. Бесіда.
– Порівняйте опис подвигу героя у міфі та у вірші.
– На чому наголошує автор, описуючи результат звершень Геракла?
– Як ви ставитесь до діянь героя? Відповідь обгрунтуйте.
– У чому, на вашу думку, полягає велич Геракла?
9. Вибірковий усний переказ учнями міфу “Корови Геріона”.
10. Вибірковий усний переказ учнями міфу “Пояс Іпполіти”.
11. Евристична бесіда (за змістом двох міфів).
– Із якими перешкодами на шляху до здійснення подвигів зустрівся герой?
– З якими істотами довелося змагатися Гераклові? Опишіть цих істот.
– З якими олімпійськими богами доводилося зустрічатися Гераклу?
– Хто з богів і яким чином допомагав і шкодив герою? Наведіть приклади з тексту.
– Подумайте над причинами такого ставлення богів до героя.
12. Робота з таблицею “Подвиги Геракла”: внесення відомостей про подвиги Геракла “Коні Діомеда”, “Корови Геріона”, “Пояс Іпполіти”.
Узагальнююча бесіда:
– Наведіть приклади наявності в міфах різноманітних фантастичних елементів, вигадки.
– Висловите особисте ставлення до Геракла, аргументуючи свою точку зору прикладами з міфів.
13. Домашнє завдання.
1. Групові завдання: прочитати подвиги Геракла “Яблука Гесперід” (за підручником с. 31-33), “Авгієві стайні”, “Пес Кербер” (за хрестоматією).
2. На основі міфів про подвиги Геракла підготуватись до літературної гри – пантоміми “Відгадай!”: продумати рухи, можливо, виготовити нескладні атрибути (приміром, картонний меч, лук, стріли тощо).