Аналіз вірша Жуковського “Листок”

Вірш був написаний в 1818 році. У цей час поет перебував у Петербурзі і перебував на службі у государя – імператора як вчителі російської мови у великої княгині Олександри Федорівни. Пережив заміжжя М. Протасової в 1817 році. Для 24 – річного Жуковського це розквіт творчості. Особиста драма поета і пов’язане з нею розчарування в усьому відбилися в темі та ідеї вірша.

На перший погляд тема вірша проста: “листок відокремлений”, “від дружної гілки відлучений”, “по волі випадку носять, прагну куди велить мені рок”, але ідея

вірша не така. У вірші Жуковського розкриваються думки автора про те, що в реальному світі людина – це всього лише випадковість, залежна від волі року, він не може бути спокійний і умиротворений тут, істинне щастя там, “куди на світі все прагне”.

Художнім прийомом, за допомогою якого автор будує композицію і, отже, висловлює ідею, може бути протиставлення. У вірші Жуковського це асоціативне протиставлення: дружна гілка – відокремлений листок. Вид блукаючого листка народжує в серці ліричного героя роздуми про власне життя. І він розуміє, що життя листка і людини однаково безладно.

Центром цього

вірша стають переживання і роздуми ліричного героя. Він сумний, безнадійно сумний. У його серці таїться трагедія. Він уподібнює себе відокремленому листком, а своє життя поневірянням листка.

Всі особливості поетичної мови цього вірша працюють на розкриття душі ліричного героя. Вірш задушевно, сумно, співуче. Ефект польоту, просування, стрімкості створюють відкриті голосні звуки: “о”, “у”, “а”. Письменник використовує пропозиції з трьома крапками, задає риторичні питання, які потребують відповіді.

Смуток і туга ліричного героя передаються читачеві і зрозумілі йому.

Вірш Жуковського написано чотиристопним ямбом, немає поділу на строфи, і тому вірш сприймається як єдиний смисловий і звуковий потік. Хоча у вірші можна виділити певні – це досягається завдяки різним способам римування.

Цей вірш зіграло важливу роль у творчості Жуковського та в розвитку російської літератури.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Аналіз вірша Жуковського “Листок”