Аналіз п’єси А. П. Чехова “Вишневий сад”

П’єса “Вишневий сад” – останнє драматичний твір Чехова, сумна елегія про що минає часу “дворянських гнізд”. У листі до Н. А. Лейкин Чехов зізнавався: “Жахливо я люблю все те, що в Росії називається маєтком. Це слово ще не втратило свого поетичного відтінку “. Драматургові було дорого все те, що пов’язано з садибної життям, вона символізувала теплоту сімейних відносин, до якої так прагнув А. П. Чехов. І в Меліхові, і в Ялті, де довелося йому жити. Образ вишневого саду є центральним образом у комедії Чехова, він представлений

лейтмотивом різних часових планів, мимоволі з’єднуючи минуле з сьогоденням. Але вишневий сад – не просто фон подій, що відбуваються, він – символ садибної життя. Доля маєтку сюжетно організовує п’єсу.

Вже в першій дії, відразу після зустрічі Раневської, починається обговорення порятунку закладеного маєтку від торгів. У третій дії маєток продано, у четвертому – прощання з садибою і минулим життям. Вишневий сад уособлює не тільки садибу: він прекрасний витвір природи, яке має зберегти людина. Автор приділяє велику увагу цьому образу, що підтверджується розгорнутими ремарками і репліками героїв.

Вся атмосфера, яка пов’язана в п’єсі з образом вишневого саду, слугує утвердженню його вічних естетичної цінності, втрата якої не може не збіднити духовного життя людей. Саме тому образ саду виноситься у заголовок. Вишневий сад виступає своєрідним моральним критерієм, по відношенню до нього визначаються не тільки дійові особи п’єси, але й ми. “Вишневий сад” – комедія про безтурботних російських людей, – писав Ю, Соболєв. У цій п’єсі переходить в сум, обертає тривогою.

Велика кількість комічних сцен – фокуси Шарлотти, помилки Епіходова, дурниці Гаєва, тільки посилюють смуток, “тугу за ідеалом”. У класичній комедії порок зазвичай буває покараний, чеснота торжествує. У п’єсі Чехова немає явно негативних героїв, і позитивні відсутні. Також незрозумілий з першого погляду і конфлікт твору. Справа в тому, що предметом зображення в п’єсах драматурга є власне не дія, їх небажання і неможливість зробити вчинок. Саме це і осміюється в комедіях Чехова К. С. Станіславський зазначав особливий характер конфлікту п’єси “Вишневий сад” Комізм “Вишневого саду” корениться в ситуаціях, що відображають комедійний сенс самого життя. Чехов своєрідно трактував цей жанр. В його уяві комедія – це драма, з найтоншою іронією висміює вульгарність. Традиційний викривальний пафос, “сміх крізь сльози”, за влучним зауваженням письменниці Теффі, в поетиці Чехова змінюється “сміхом замість сліз”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Аналіз п’єси А. П. Чехова “Вишневий сад”